Kwiaty doniczkowe

Wybieramy kwiaty na wschodni balkon

kwiaty na wschodni balkon
kwiaty na wschodni balkon

Kwiaty to najlepsza dekoracja domu, tarasu i balkonu. Nawet w betonowej dżungli blokowiska dzięki kwiatom doniczkowym mamy namiastkę obcowania z naturą. Niestety rośliny maja swoje wymagania i jeśli ich nie spełnimy, próżno myśleć o obcowaniu z pięknem kwiatów, czy innych roślin doniczkowych.

Kwiaty na balkon – jakie mają wymagania

Jak wszystkie rośliny, kwiaty na wschodni balkon, czy na bardziej nasłoneczniony balkon południowy, wymagają odpowiedniej ilości wilgoci. Pewnych rzeczy nie da się „przeskoczyć”, nawet pustynne rośliny od czasu do czasu potrzebują wilgoci.

Dość trudno jest zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin balkonowych, ale nie jest to niemożliwe, co widać po efektach na wielu balkonach i tarasach. Wiele zależy od doboru odpowiednich doniczek, które nie powinny być zbyt małe. Ważny jest tez materiał, z którego są wykonane. Bezkonkurencyjna i najlepsza jest ceramika. Doniczki ceramiczne „oddychają” – zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i pary wodnej. Na powierzchni zwykłych, niepowlekanych doniczek ceramicznych widać też potencjalne zagrożenie dla korzeni roślin w postaci zbyt zasadowego odczynnika ziemi, czy grzybów i pleśni. Sygnalizują je naloty na powierzchni doniczki.

Rośliny doniczkowe muszą być też dobierane odpowiednio do stopnia nasłonecznienia, w którym będą żyły. I tak inne wymagania mają rośliny na stanowiska południowe, a inne kwiaty na wschodni balkon. Są tez takie gatunki – uniwersalne i odporne, które starannie pielęgnowane żyć będą zarówno na wschodzie, jak i południu. Na przykład petunie i surfinie. Na wielu balkonach stanowią one prawdziwe kwietne kaskady, zwieszające się z balustrad. Występują w wielu odmianach kolorystycznych i ich efektowność sprawia, że to najbardziej popularne kwiaty na wschodni balkon i nie tylko.

Inną popularną i odporna propozycją na balkon, są pelargonie. Zwłaszcza odmiany pełnokwiatowe.

Pelargonie znane i popularne od lat, zdobiły już balkony i domowe parapety naszych prababek kwitnąc nieprzerwanie przez całe lato.

Na wschodnim balkonie będzie się doskonale czuła również begonia. Ta dekoracyjna roślina o mięsistych łodygach cieszy kwiatami od czerwca do października. Niestety begonia wymaga dużej wilgotności podłoża.

Jak widać kwiaty na wschodni balkon nietrudno jest dobrać, aby cieszyły nas swoim wyglądem przez długie miesiące. Odpowiednio skomponowane grupy kwiatów potrafią zrobić piękne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu nawet ze zwykłego balkonu w środku blokowiska. Istnieją nawet konkursy osiedlowe i międzyosiedlowe na najpiękniej ukwiecony balkon, na których miłośnicy roślin doniczkowych prześcigają się w prezentowaniu prawdziwej sztuki, w jaką przekształcili zwyczajną z pozoru pielęgnację roślin.

Nawet jeśli nie uda się nam doprowadzić naszego balkonu do poziomu, o jakim mowa powyżej – warto próbować. Kawa wśród żywych roślin i pięknie kwitnących kwiatów jest nie do przecenienia. Jeśli zaś nasz balkon jest odpowiednio duży, może uda się nawet wprowadzić zwyczaj rodzinnych niedzielnych śniadań na balkonie w sezonie.

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *