Meble ogrodoweRośliny, nasiona, cebule

Najpiękniejszy ogród wiosną

Najpiękniejszy ogród wiosną
Najpiękniejszy ogród wiosną

Wiosna to najpiękniejsza pora roku w naszych ogrodach. To czas kwitnienia owocowych drzew, ale też wielu, jeśli nie większości roślin ozdobnych. Jak zakładać ogród, żeby wiosną wybuchnął bogactwem zapachów i kolorów?

Najpiękniejsze wiosenne rośliny

Jeśli chcemy by nasz ogród wiosną zachwycał już od pierwszych dni, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór roślin i kwitnących krzewów.

Jako pierwszy zawsze otwiera urocze białe kwiatostany przebiśnieg. Właśnie z tego powodu spotykamy go właściwie w każdym ogrodzie i ogródku. Nawet na klombach przed blokami z wielkiej płyty. Jego kwiaty, które rzeczywiście czasem „przebijają śnieg”, są jednym z pierwszych, jednoznacznych sygnałów nadejścia wiosny. Ogród wiosną bez przebiśniegów to zjawisko doprawdy niespotykane.

Od lutego zaczyna kwitnienie wawrzynek wilczełyko. Jest to rzadka, krzewiasta roślina, w naturze spotykana w niektórych rejonach Polski, w ogrodach coraz częściej właśnie z uwagi na wcześnie pojawiające się różowe kwiaty o specyficznym zapachu. Warto pamiętać, że roślina jest silnie trująca – spożycie kilku jagód może zabić dorosłego człowieka.

Kolejną rośliną urzekającą swoim wdziękiem w okresie wczesnej wiosny są krokusy. Te piękne, skromne kwiatki szczególnie pięknie prezentują się w naturze, w rejonie Tatr. Do Doliny Chochołowskiej z powodu krokusów przyjeżdżają w sezonie prawdziwe pielgrzymki… Krokusy, które zdobią ogród wiosną zakwitają wcześniej, niż te rosnące w naturze i występują w większej liczbie odmian kolorystycznych.

Po krokusach zaczyna się w wiosennych ogrodach prawdziwa lawina kolorów, kształtów i zapachów. Żonkile, narcyzy, tulipany – wiele gatunków znanych w naszym klimacie od wielu lat, cieszy oczy i nozdrza. Ogród wiosną naprawdę potrafi zachwycić!

Jak pielęgnować wiosenne ogrody?

Wiosna przychodzi do naszych ogrodów i w pewnym momencie nieuchronnie je opuszcza. Jak zająć się ogrodem, żeby cieszył nasze oczy również wtedy, kiedy wiosna odejdzie?

Ważny jest oczywiście właściwy dobór roślin – aby przekwitanie wiosennych zazębiało się w czasie z kwitnieniem tych, na które pora przychodzi wczesnym latem i tak dalej. W ten sposób otoczenie naszego domu przez cały sezon aż do jesieni, będzie wyglądało jak ogród wiosną.

Do późnej jesieni kwitną na przykład astry, które występują w wielu odmianach. Dzięki rej ilości tych skromnych i pięknych jesiennych kwiatów, nasz ogród nie będzie straszył martwą starością, lecz cieszył pastelowymi barwami do końca października, a przy wyjątkowo ciepłej jesieni – nawet dłużej.

Tak, czy inaczej nie ulega wątpliwości, że najpiękniejszy jest ogród wiosną. To dzięki jego barwom i zapachom wiosna jest dla wielu z nas ulubioną porą roku. Porą, która otacza nas budzącym się życiem, którego symbolem są kwiaty obecne o tej porze roku dosłownie wszędzie. Z wiosennych ogrodów wynosimy najwięcej kolorowych, ciepłych wspomnień.

Jeśli chcesz, aby twój ogród wiosną również zachwycał, zadbaj o to wcześniej – zasiej i posadź odpowiednie rośliny.

 

 

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed jesienną pogodą?

Jesień to piękny czas, pełen kolorów i spadających liści. Jednak dla naszych mebli ogrodowych…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Jakie meble ogrodowe sprawdzą się najlepiej? Poradnik

Coraz wyższe temperatury na zewnątrz sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Ławki ogrodowe - jak wybrać idealny model do swojego ogrodu?

Nawet najpiękniejszy ogród zawiedzie, gdy nie ma miejsca do siedzenia. Jak wybrać odpowiednią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *