Meble ogrodoweRośliny, nasiona, cebule

Najpiękniejszy ogród wiosną

Najpiękniejszy ogród wiosną
Najpiękniejszy ogród wiosną

Wiosna to najpiękniejsza pora roku w naszych ogrodach. To czas kwitnienia owocowych drzew, ale też wielu, jeśli nie większości roślin ozdobnych. Jak zakładać ogród, żeby wiosną wybuchnął bogactwem zapachów i kolorów?

Najpiękniejsze wiosenne rośliny

Jeśli chcemy by nasz ogród wiosną zachwycał już od pierwszych dni, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór roślin i kwitnących krzewów.

Jako pierwszy zawsze otwiera urocze białe kwiatostany przebiśnieg. Właśnie z tego powodu spotykamy go właściwie w każdym ogrodzie i ogródku. Nawet na klombach przed blokami z wielkiej płyty. Jego kwiaty, które rzeczywiście czasem „przebijają śnieg”, są jednym z pierwszych, jednoznacznych sygnałów nadejścia wiosny. Ogród wiosną bez przebiśniegów to zjawisko doprawdy niespotykane.

Od lutego zaczyna kwitnienie wawrzynek wilczełyko. Jest to rzadka, krzewiasta roślina, w naturze spotykana w niektórych rejonach Polski, w ogrodach coraz częściej właśnie z uwagi na wcześnie pojawiające się różowe kwiaty o specyficznym zapachu. Warto pamiętać, że roślina jest silnie trująca – spożycie kilku jagód może zabić dorosłego człowieka.

Kolejną rośliną urzekającą swoim wdziękiem w okresie wczesnej wiosny są krokusy. Te piękne, skromne kwiatki szczególnie pięknie prezentują się w naturze, w rejonie Tatr. Do Doliny Chochołowskiej z powodu krokusów przyjeżdżają w sezonie prawdziwe pielgrzymki… Krokusy, które zdobią ogród wiosną zakwitają wcześniej, niż te rosnące w naturze i występują w większej liczbie odmian kolorystycznych.

Po krokusach zaczyna się w wiosennych ogrodach prawdziwa lawina kolorów, kształtów i zapachów. Żonkile, narcyzy, tulipany – wiele gatunków znanych w naszym klimacie od wielu lat, cieszy oczy i nozdrza. Ogród wiosną naprawdę potrafi zachwycić!

Jak pielęgnować wiosenne ogrody?

Wiosna przychodzi do naszych ogrodów i w pewnym momencie nieuchronnie je opuszcza. Jak zająć się ogrodem, żeby cieszył nasze oczy również wtedy, kiedy wiosna odejdzie?

Ważny jest oczywiście właściwy dobór roślin – aby przekwitanie wiosennych zazębiało się w czasie z kwitnieniem tych, na które pora przychodzi wczesnym latem i tak dalej. W ten sposób otoczenie naszego domu przez cały sezon aż do jesieni, będzie wyglądało jak ogród wiosną.

Do późnej jesieni kwitną na przykład astry, które występują w wielu odmianach. Dzięki rej ilości tych skromnych i pięknych jesiennych kwiatów, nasz ogród nie będzie straszył martwą starością, lecz cieszył pastelowymi barwami do końca października, a przy wyjątkowo ciepłej jesieni – nawet dłużej.

Tak, czy inaczej nie ulega wątpliwości, że najpiękniejszy jest ogród wiosną. To dzięki jego barwom i zapachom wiosna jest dla wielu z nas ulubioną porą roku. Porą, która otacza nas budzącym się życiem, którego symbolem są kwiaty obecne o tej porze roku dosłownie wszędzie. Z wiosennych ogrodów wynosimy najwięcej kolorowych, ciepłych wspomnień.

Jeśli chcesz, aby twój ogród wiosną również zachwycał, zadbaj o to wcześniej – zasiej i posadź odpowiednie rośliny.

 

 

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Elegancja w każdym detalu: porcelanowa zastawa na każdą okazję

Elegancki stół wymaga specjalnej oprawy w postaci naczyń porcelanowych. Sprawdź, jak…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *