Kwiaty doniczkowe

Jakie wybrać kwiaty na słoneczny balkon?

kwiaty na słoneczny balkon
kwiaty na słoneczny balkon

Kwiaty doniczkowe zdobią nasz dom i dają namiastkę obcowania z naturą. Niestety każda roślina ma swoje wymagania, niekiedy zaskakująco surowe. Jeśli ich nie wypełnimy i nie stworzymy naszym roślinom doniczkowym odpowiednich warunków, nie będą nas cieszyć dłużej, niż kilka dni po przyniesieniu ze sklepu, czy po umieszczeniu sadzonki w donicy. Kwiaty na słoneczny balkon, czy do mrocznej sypialni, powinny być więc dobrane odpowiednio do panujących tam warunków.

 

Balkony – doskonałe miejsce na kwiaty

Pięknie ukwiecone balkony to częsty widok nie tylko na eleganckich osiedlach domków jednorodzinnych, ale również na zwykłych blokowiskach. Czasem nawet wydaje się, że na blokowiskach jednak częściej. Organizowane są nawet konkursy na najpiękniejszy balkon w kwiatach i niektórzy mieszkańcy prześcigają się w kreatywności i pracowitości, by to właśnie ich dekoracje kwiatowe zostały uznane za te najpiękniejsze.

Warunki panujące na balkonach i tarasach nie zawsze są takie same. Wiele zależy od tego, w którą stronę balkon jest skierowany. Kwiaty, które lubią stanowiska o mniejszym natężeniu światła słonecznego, mogą się nie sprawdzić na balkonie od strony południowej i na odwrót – kwiaty na słoneczny balkon nie sprawdzą się na balkonie, czy tarasie umieszczonym w cieniu.

Z pewnością większość z nich wie, jakie kwiaty na słoneczny balkon należy wybrać i są najbardziej wiarogodnym, sprawdzonym źródłem informacji na ten temat. Mnóstwo inspiracji na piękny balkon znajdziemy w prasie tematycznej, na blogach, a także bezpośrednio w sklepach ogrodniczych, gdzie wykwalifikowany, doświadczony personel chętnie udziela rad. Dowiemy się tam często które rośliny można połączyć, które kwiaty na słoneczny balkon, a które lepiej umieścić w cieniu.

Kwiaty na słoneczny balkon – najlepsze gatunki

Be względu na to, na jakie kwiaty się zdecydujemy ważne jest jakich użyjemy doniczek. Nie chodzi jedynie o względy estetyczne. Doniczki i osłonki metalowe na przykład bardzo nagrzewają się w słońcu, przez co ziemia szybko wysycha. Problem z przesuszeniem występuje również w przypadku doniczek plastikowych. Najlepszym rozwiązaniem są doniczki ceramiczne o wielkości optymalnej w stosunku do przestrzeni jaka zajmują swoimi korzeniami kwiaty na słoneczny balkon. W odróżnieniu od doniczek plastikowych i metalowych, zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza i pary wodnej. Nie nagrzewają si e tak bardzo jak metalowe.

O jakich więc gatunkach warto pamiętać wybierając kwiaty na słoneczny balkon?

  • Petunie i surfinie – najbardziej popularne kwiaty na słoneczny balkon. Występują w wielu odmianach i to właśnie petunie i surfinie najczęściej widujemy na najpiękniejszych balkonach.
  • Pelargonie – to również jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych, zwłaszcza odmiany o kwiatach pełnych. Kwitną przez całe lato.
  • Sanwitalia – roślina, która bardzo lubi słońce o intensywnie żółtych kwiatach z brązowym środkiem, przypominająca mini słoneczniki. Tworze zwarte kępy lekko przewieszających się pędów. Nie znosi przesuszenia.

Te oraz wiele innych gatunków to najczęściej polecane kwiaty na słoneczny balkon.

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *