Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu w sezonie

Pielęgnacja ogrodu
Pielęgnacja ogrodu

Kiedy jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, zaliczasz się zapewne do jednej z dwóch grup: tych, dla których pielęgnacja ogrodu jest karą niebios za grzechy w poprzednim życiu, albo tych, dla których dzień bez pracy w ogrodzie jest dniem straconym. Bez względu na to, czy to lubisz czy nie, ktoś o twój ogród dbać musi. Jeśli nie właściciel osobiście, to siła najemna. Inaczej dom zarosną bajeczne chaszcze i nikt do ciebie nie trafi. Nawet własna teściowa.

Pielęgnacja ogrodu – czy może być przyjemna

Jeśli jesteś osobą, która to po prostu lubi, odpowiedź jest krótka – tak. Nieco bardziej skomplikowane byłoby skonstruowanie uzasadnienia.

Pielęgnacja ogrodu to jednak nie tylko koszenie trawy i przycinanie kwiatów. W zasadzie cała zabawa zaczyna się już w momencie zakładania ogrodu. Wtedy określamy, w jakim stylu urządzimy ogród. To po części determinuje sposoby pielęgnacji i ilość czasu, jaki będziemy na nią poświęcać.

Jeśli mamy ciekawie ukształtowany teren – wzniesienia, skarpy i tym podobne urozmaicenia, bardzo dobrym pomysłem będzie ogródek skalny. Jego wielkość w prawdzie podyktowana będzie wielkością całego ogrodu, którego skalniak nie może całkowicie zdominować, ale już obsadzenie to wyłączna kwestia naszej fantazji. Na plus skalnych ogródków jest fakt, że są dość łatwe w zakładaniu, a ich pielęgnacja, przy odpowiednim obsadzeniu również nie nastręcza większych trudności i nie jest bardzo czasochłonna. Za to pomysłowo urządzony skalniak może być naprawdę efektowną ozdobą ogrodu.

Kiedy naprawdę lubimy pielęgnować rośliny, możemy pokusić się o urządzenie rabatek w stylu francuskim z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. Wprawdzie nie jest to ostatni krzyk ogrodowej mody, ale  pielęgnacja ogrodu i jego urządzanie to przede wszystkim nasza sprawa i kwestia naszego gustu. Zresztą – wszystko zależy od otoczenia i stylu, w jakim zbudowany jest nasz budynek. Jeśli to starszy dom w babcinym stylu, dlaczego nie mamy go otoczyć rabatkami, również „babcinymi”. Może nie ultra nowocześnie, ale na pewno będzie przytulnie i domowo.

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Bez względu na styl naszego ogrodu, musimy posiadać choć kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów do jego pielęgnacji. W sprzedaży na stoiskach ogrodniczych marketów, często spotykamy zestawy typu saperka plus pazurki, plus mała motyczka. To absolutne minimum do małego ogrodu.

Pielęgnacja ogrodu nieco większego i bardziej wymagającego, to potrzeba zakupu dużej łopaty, grabi do wyrównywania, grabi do liści, kosiarki i/lub podkaszarki oraz kilku innych przedmiotów niezbędnego użytku w zależności od tego, jak mamy urządzony nasz ogród. I tak jeśli mamy krzewy, czy żywopłot, a nawet pnącza o niekoniecznie zdrewniałych pędach – sekator to absolutne must have. Najlepiej mocniejszy, niż ten z wyprzedaży posezonowej w pewnym znanym portugalskim dyskoncie.

Trwałość narzędzi ogrodniczych to długi temat i w tym miejscu można powiedzieć jedno – „co tanio, to drogo”, jak mawiają mądrzy ludzie.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie są zalety i wady odkurzaczy Karcher?

W żadnym domu nie może zabraknąć podstawowych sprzętów do sprzątania. Wśród nich możemy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Co warto wiedzieć o montażu gruntowych pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła zyskują na popularności jako efektywne i przyjazne dla środowiska…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie narzędzia ogrodowe są najlepsze do porządków wiosennych?

Wiosna to idealny czas na porządki w ogrodzie. Aby ułatwić sobie pracę, warto mieć odpowiednie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *