Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu w sezonie

Pielęgnacja ogrodu
Pielęgnacja ogrodu

Kiedy jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, zaliczasz się zapewne do jednej z dwóch grup: tych, dla których pielęgnacja ogrodu jest karą niebios za grzechy w poprzednim życiu, albo tych, dla których dzień bez pracy w ogrodzie jest dniem straconym. Bez względu na to, czy to lubisz czy nie, ktoś o twój ogród dbać musi. Jeśli nie właściciel osobiście, to siła najemna. Inaczej dom zarosną bajeczne chaszcze i nikt do ciebie nie trafi. Nawet własna teściowa.

Pielęgnacja ogrodu – czy może być przyjemna

Jeśli jesteś osobą, która to po prostu lubi, odpowiedź jest krótka – tak. Nieco bardziej skomplikowane byłoby skonstruowanie uzasadnienia.

Pielęgnacja ogrodu to jednak nie tylko koszenie trawy i przycinanie kwiatów. W zasadzie cała zabawa zaczyna się już w momencie zakładania ogrodu. Wtedy określamy, w jakim stylu urządzimy ogród. To po części determinuje sposoby pielęgnacji i ilość czasu, jaki będziemy na nią poświęcać.

Jeśli mamy ciekawie ukształtowany teren – wzniesienia, skarpy i tym podobne urozmaicenia, bardzo dobrym pomysłem będzie ogródek skalny. Jego wielkość w prawdzie podyktowana będzie wielkością całego ogrodu, którego skalniak nie może całkowicie zdominować, ale już obsadzenie to wyłączna kwestia naszej fantazji. Na plus skalnych ogródków jest fakt, że są dość łatwe w zakładaniu, a ich pielęgnacja, przy odpowiednim obsadzeniu również nie nastręcza większych trudności i nie jest bardzo czasochłonna. Za to pomysłowo urządzony skalniak może być naprawdę efektowną ozdobą ogrodu.

Kiedy naprawdę lubimy pielęgnować rośliny, możemy pokusić się o urządzenie rabatek w stylu francuskim z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. Wprawdzie nie jest to ostatni krzyk ogrodowej mody, ale  pielęgnacja ogrodu i jego urządzanie to przede wszystkim nasza sprawa i kwestia naszego gustu. Zresztą – wszystko zależy od otoczenia i stylu, w jakim zbudowany jest nasz budynek. Jeśli to starszy dom w babcinym stylu, dlaczego nie mamy go otoczyć rabatkami, również „babcinymi”. Może nie ultra nowocześnie, ale na pewno będzie przytulnie i domowo.

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Bez względu na styl naszego ogrodu, musimy posiadać choć kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów do jego pielęgnacji. W sprzedaży na stoiskach ogrodniczych marketów, często spotykamy zestawy typu saperka plus pazurki, plus mała motyczka. To absolutne minimum do małego ogrodu.

Pielęgnacja ogrodu nieco większego i bardziej wymagającego, to potrzeba zakupu dużej łopaty, grabi do wyrównywania, grabi do liści, kosiarki i/lub podkaszarki oraz kilku innych przedmiotów niezbędnego użytku w zależności od tego, jak mamy urządzony nasz ogród. I tak jeśli mamy krzewy, czy żywopłot, a nawet pnącza o niekoniecznie zdrewniałych pędach – sekator to absolutne must have. Najlepiej mocniejszy, niż ten z wyprzedaży posezonowej w pewnym znanym portugalskim dyskoncie.

Trwałość narzędzi ogrodniczych to długi temat i w tym miejscu można powiedzieć jedno – „co tanio, to drogo”, jak mawiają mądrzy ludzie.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *