Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Przydatne narzędzia ogrodnicze – tego potrzebujesz

przydatne narzędzia ogrodnicze
przydatne narzędzia ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu to czasem jeden z najważniejszych, jeśli nie kluczowy powód, dla którego wiele osób marzy o domku jednorodzinnym i z czasem go kupuje. Praca na świeżym powietrzu i oczekiwanie na jej efekty, może być naprawdę fascynującą pasją i świetnym zajęciem na krótkie urlopy i weekendy. Do niedawna pielęgnacja ogrodu uznawana była za zajęcie dla emerytów, ale tera o ogrodzie marzą coraz częściej ludzie młodzi, którzy na co dzień prowadzą intensywny tryb życia w betonowej dżungli. Oni też coraz częściej wobec bogatej oferty na rynku, mają dylemat: jakie przydatne narzędzia ogrodnicze wybrać.

Dobierz narzędzia do ilości i rodzaju zadań

Przydatne narzędzia ogrodnicze zazwyczaj wybieramy kierując się następującymi kryteriami:

  • wielkość ogrodu
  • rodzaj roślin, jakie hodujemy – ich wymagania, wielkość i sposób pielęgnacji
  • własne widzimisię – jeśli jesteśmy ogrodowymi gadżeciarzami.

Najistotniejszą sprawą, choćby w przypadku wyboru kosiarki do trawy, jest wielkość pielęgnowanej powierzchni, czyli naszego ogrodu. Wiadomo, że nie będzie praktycznym rozwiązaniem zestaw mini narzędzi ogrodniczych tam, gdzie trawę można kosić traktorem. Do dużych ogrodów wybieramy duże, „dorosłe” przydatne narzędzia ogrodnicze.

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć grabi. Wprawdzie takimi do wyrównywania gruntu zgrabimy też liście, ale z uwagi na większą wagę i inny kształt, dobrze jest do liści zaopatrzyć się jednak w specjalne grabie-pazurki.

Kolejnym nieodzownym narzędziem, jest szpadel. Trudno sobie bez niego wyobrazić prace  ogrodzie, choćby najmniejszym. Przekopywanie grządek wiosną, wykopywanie niechcianych korzeni chwastów, czy roślin które chcemy przesadzić, rozsadzić, lub po prostu usunąć – bez szpadla ani rusz! Na rynku znajdujemy różne modele i wielkości, możemy więc dobrać taki, który w razie potrzeby używania będzie dla nas najwygodniejszy. Najpraktyczniejsze są szpadle „w szpic” – dobrze wchodzą, nawet w twardą, ubitą ziemię, choć wykopywanie obszernych dołów przy ich pomocy trwa nieco dłużej.

Nożyce ogrodowe – jeśli masz żywopłot, czy krzewy, lub drzewka wymagające przycinania, musisz rozejrzeć się za czymś ostrym i dużym, ale w  ogrodzie przyda się też mały sekator, do przycinania kwiatów, ścinania róż.

Hitem ostatnich lat są dmuchawy do liści. Mimo, że sprawdzają się przy usuwaniu liści z podjazdów, ścieżek i innych utwardzonych ogrodowych powierzchni, znacznie praktyczniejsza i o niebo tańsza okazuje się czasem zwykła miotła jakich mamy do wyboru naprawdę wiele – od tradycyjnych modeli z witek brzozowych, po luksusowe, plastikowe.

Dbaj o praktyczne narzędzia ogrodnicze        

Chcielibyśmy, aby narzędzia służyły nam przez lata, dlatego po pierwsze – nie wybieramy najtańszych modeli. Po drugie – dbamy o konserwację i właściwe przechowywanie w trakcie i po sezonie.

Po zakończonej pracy nasze praktyczne narzędzia ogrodnicze należy oczyścić,

a następnie schować do wybranego pomieszczenia – na przykład do garażu, czy specjalnego domku narzędziowego.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *