Hiacynt – wdzięczna roślina dobrze czująca się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie lub w domu. Jest to roślina cebulowata z rodziny szparagowatych. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalia). Wydając wiosenne kwiatki wita nas soczystością koloru, przepięknym zapachem i bogactwem odmian.
W zależności od miejsca, które wybierzemy na posadzenie hiacyntów, pielęgnacja tych roślin będzie się nieco różnić. Inaczej dbamy o kwiaty rosnące na rabatach w ogrodzie, a inaczej sprawa wygląda z tymi rosnącymi w doniczce.
Hiacynt w mitologii greckiej
W mitologii greckiej hiacynt jest ucieleśnieniem piękna i doskonałości. Związek boga Apolla z Hiacyntem, synem spartańskiego króla Amyklasa, skończył się tragicznie podczas wspólnej, beztroskiej zabawy dyskiem. Zazdrosny o Hiacynta bóg wiatru Zefir, zmienił tor lotu dysku, którym Hiacynt został śmiertelnie raniony w głowę. Zrozpaczony Apollo zabrał zmarłego Hiacynta na Olimp i tam właśnie z jego krwi zrodziły się kwiaty o jego imieniu.
Jak wygląda Hyacynthus?
Hiacynty doniczkowe osiągają wysokość od 20 do 30 cm, a ich dzwonkowate kwiaty skupiają się w gronach. W zależności od odmiany, hiacynty w doniczce mogą być koloru pomarańczowego, czerwonego, różowego, żółtego, fioletowego, łososiowego lub niebieskiego. Ilość kwiatów w jednym gronie również uzależniona jest od gatunku, ale i od wielkości cebulki, z której roślinka wyrasta.
O czym pamiętać przy zakupie hiacyntów w doniczce?
Ważne jest, by kupować je jeszcze z zielonymi kwiatostanami. Stojąc w ciepłym pomieszczeniu, szybko się rozwijają i jeszcze szybciej przekwitają. Hiacynty kochają dużą ilość naturalnego światła oraz umiarkowaną ilość wody. To im w zupełności wystarczy, by cieszyć nasze zmysły. Nie wymagają nawet nawożenia. Im większa cebulka, tym więcej kwiatków hiacynta wyrośnie w jednym gronie. Ze sporej cebulki możemy uzyskać nawet około sześćdziesięciu kwiatów. To jest cenna wiedza, która przyda się podczas zakupów i planowania ogrodu lub wystroju balkonu.
Hiacynt w doniczce jak pielęgnować?
Miejsce, w którym hiacynty doniczkowe będą czuły się najlepiej, musi być pełne światła i słonecznego ciepła, wtedy kwiaty rosną obficiej. Półcień też jest dopuszczalny, lecz efekt wzrostu i bujności kwiatów będzie mniejszy. Hiacynty nie lubią wiatru, więc stanowisko ich uprawy powinno być przed nim osłonięte.
Przed posadzeniem hiacyntów w ogrodzie, ziemię trzeba bezwzględnie spulchnić, a przede wszystkim odchwaścić. Użyźnienie ziemi, w której znajdą się nasze hiacynty uda się dzięki kompostowi, a po rozpoczęciu wzrostu zastosować można nawozy azotowe. Trzeba pamiętać o optymalnym nawodnieniu ziemi, szczególnie gdy wiosna jest ciepła i sucha.
Cebulki hiacyntów sadzi się w okresie od września do października w przypadku, gdy uprawa dotyczy ogrodu. Niczym się to w zasadzie nie różni od uprawy innych kwiatów cebulkowych. Podczas sadzenia istotną kwestią jest głębokość, na której znajdą się cebulki i odstępy między nimi. Uzależnione jest to od wielkości cebulki. Starym sposobem na zapamiętanie zasady głębokości, jest włożenie cebulki na głębokość równą jej trzem długościom. Ogólne piśmiennictwo natomiast podaje, iż głębokość sadzenia cebulek hiacynta powinna wynosić od 10 cm do 20 cm, a rozstaw między nimi powinien wynosić od 15 cm do 25 cm. Ostatnią ważną rzeczą jest to, by posadzić cebulki „pupką” w dół.
Przed posadzeniem hiacyntów w doniczce należy pamiętać o doborze miejsca, w którym planujemy umieścić nasze roślinki. Miejsce na balkonie powinno być osłonięte od wiatru, dobrze nasłonecznione, a ziemia w doniczce powinna mieć stałe i optymalne nawilżenie.
Hiacynty w doniczce nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Ważne jest, by doniczka nie stała w pobliżu kaloryfera, ale za to w dobrze nasłonecznionym miejscu, jak na przykład parapet, ale pod którym nie ma żadnego urządzenia grzewczego. Optymalnie podlewać należy raz w tygodniu pamiętając, by nie zalewać cebulek, bo grozi to zgniciem naszej roślinki.
Przekwitnięty hiacynt w doniczce – co dalej?
Co robić po przekwitnięciu hiacynta doniczkowego? Przekwitnięty hiacynt w doniczce traktujemy podobnie, jak przekwitnięty hiacynt w ogrodzie. Na początku nie robimy zupełnie nic. Należy pozwolić na dalszy rozwój liści, aż te z końcem wiosny stopniową uschnął. Cebulki można wyjąć z ziemi, osuszyć i przetrzymać w przewiewnym miejscu, aż nadejdzie czas na kolejne jesienne sadzenie. Mogą jednak one pozostać w ziemi nieruszane maksymalnie przez cztery lata, a potem kwiaty mogą wzrastać marniejsze ze względu na choroby i atakujące je szkodniki.