Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze oczywistych ról. Oczywiście najważniejszą z nich jest funkcja ozdobna oraz wpływ na poprawę mikroklimatu w otoczeniu poprzez podniesienie wilgotności powietrza. Właśnie z tego względu tak bardzo lubimy przesiadywać w pobliżu zbiorników wodnych, szczególnie w upalne, letnie dni. W poszukiwaniu ochłody oraz wody pitnej niezliczone gatunki zwierząt przybywają nad jego brzegi. Gdy oczko jest wystarczających rozmiarów może pełnić także funkcję retencyjną.

Najczęściej pod pojęciem “oczko wodne” kryje się zbiornik wodny z fontanną i kolorowymi rybami. Natomiast nieodłącznym elementem każdego oczka wodnego powinny być rośliny, zarówno wodne jak i przybrzeżne. Oprócz walorów estetycznych pełnią także szereg ważnych funkcji. A jako że istnieje kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin wodnych i błotnych, każdy znajdzie coś pasującego do wystroju jego oczka wodnego. Zarówno rośliny jak i wszystko do oczka wodnego znajdziecie w sklepie internetowym https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/oczka-wodne-i-kaskady

Rola roślin w oczku wodnym

Często najważniejszym celem obsadzania zbiornika wodnego roślinami jest funkcja ozdobna. I rzeczywiście, dzięki pracy selekcyjnej hodowców uzyskano niezliczone odmiany kolorystyczne lilii wodnych, kosaćców i wielu innych gatunków. Można wybierać pomiędzy różnymi kolorami i kształtami liści i kwiatów. I to nawet tak niepozorne rodziny roślin jak trawy mogą mieć źdźbła w różnych odcieniach zieleni, a nawet i w prążki. Jednak jak wspomniałem, rośliny to nie tylko ozdoba.

Rośliny w oczku wodnym to doskonałe wsparcie filtracji. Wydajne filtry wypełnione specjalnie opracowanymi do stosowania w oczkach wodnych mediami filtracyjnymi, wspierane różnego rodzaju preparatami do wody są w stanie utrzymać jakość wody na wysokim poziomie. Jednak, jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych, ich praca zużywa pewną ilość coraz to droższej energii elektrycznej. Preparaty dodawane do wody także trzeba co jakiś czas uzupełniać. Natomiast raz posadzone rośliny będą oczyszczać wodę w sposób ciągły i – co najważniejsze – bezpieczny dla wodnych zwierząt. Ryby, mięczaki, owady i wiele innych zwierząt wydala amoniak jako produkt przemiany białek w organizmach. Spowodowane jest to faktem, że doskonale rozpuszcza się on w wodzie i wymaga najmniejszych nakładów energetycznych. Jest on jednak silnie toksyczny, choć w oczkach wodnych z racji dużych pojemności rzadko powoduje masowe zatrucia. Z pomocą przychodzą nam pożyteczne bakterie, które przetwarzają amoniak w mniej niebezpieczne azotyny, a następnie we względnie bezpieczne azotany. Głównym problemem związanym ze związkami azotu jest kumulowanie się ich w wodzie. Z tego faktu zachwycone są wtedy glony, które z miłą chęcią skorzystają z nadmiaru pokarmu azotowego. Podobnie rzecz ma się z fosforanami. Trafiają one do wody z odchodów ryb, niezjedzonych resztek pokarmu, rozkładających się martwych tkanek roślin i zwierząt itp. I jeśli nie zostaną usunięte z wody, stanowią pożywkę dla niechcianych alg. Owszem, można próbować usuwać te związki z wody za pośrednictwem wkładów filtracji chemicznej działających na zasadzie absorpcji lub adsorpcji. Jednak najskuteczniejszym i całkowicie naturalnym sposobem jest obsadzenie oczka wodnego roślinami. Azot i fosfor to jedne z najważniejszych pierwiastków biogennych. Znajdują się w każdej żywej komórce. Rośliny potrafią wykorzystywać związki tych dwóch pierwiastków w wydajny sposób, oczyszczając z nich wodę i stanowiąc doskonałą konkurencję dla glonów. Pozwoli Ci to również na zrezygnowanie ze stosowania chemikaliów do usuwania alg, które nie są całkowicie neutralne dla wodnych organizmów. Filtracja w oczku wodnym jest najlepiej uzupełniania przez rośliny podwodne, takie jak rogatek lub wywłócznik oraz gatunki pływające, jak salwinia.

oczko-wodne (2).jpg

Jak wszystkie rośliny, glony potrzebują do życia także światła. Często oczko wodne w ogrodzie umieszczane jest w centralnym miejscu, z dala od zacieniających go drzew lub zabudowań. Prowadzi to do zakwitu glonów, gdyż nadmierna ekspozycja zbiornika wodnego na światło słoneczne stymuluje wzrost tych mikroskopijnych organizmów. Możemy jednak temu zaradzić stosując wcześniej wymienione rośliny swobodnie pływające lub obsadzając staw liliami wodnymi, które swoimi liśćmi ograniczają dostęp do światła w głębinę. Cień stworzony przez szerokie liście stanowi też schronienie ryb oraz pozwala obniżyć temperaturę wody. Ryby do oczka wodnego uwielbiają się wygrzewać w słońcu, lecz jako zwierzęta zmiennocieplne po pewnym czasie będą szukać ochłody. Wspaniałym miejscem do tego celu będzie właśnie gęstwina liści nenufarów lub roślin pływających. Rozległe połacie zieleni na powierzchni dają także schronienie przed drapieżnymi ptakami, które niekiedy odwiedzają przydomowe oczko wodne w poszukiwaniu wody i pożywienia.

Rośliny wodne pozwalają również na zwiększenie bioróżnorodności. W pustych, jałowych, wyłożonych jedynie folią lub plastikowych oczkach na próżno szukać innych zwierząt, niż tych przez nas wpuszczonych. Jednak gdy w oczku pojawi się gąszcz roślin, w krótkim czasie pojawią się i całe rzesze owadów, pajęczaków i innych bezkręgowców. Będą one między liśćmi i kłączami szukać pożywienia, schronienia i partnera do rozrodu. W zarośniętych zbiornikach tętni życie. Dodatkowo podwodne części roślin stanowią doskonałe miejsce do rozwoju małych ryb. Najpierw ikra, a następnie narybek ukrywają się przed wzrokiem wygłodniałych drapieżników. Znajdą tam także całą masę pożywienia, dzięki czemu będą rosły szybko i zdrowo.

W sklepach możesz kupić nie tylko sprzęty do oczka wodnego. Znajdziesz tam także rośliny. Wybierając okazy z szerokiej oferty dostępnej na rynku, możesz przebierać w różnych kultywarach. Różnią się one od swoich dzikich kuzynów nie tylko większymi i bardziej kolorowymi kwiatami, ale często i liśćmi lub łodygami o niespotykanych barwach i deseniach. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiadające mu odmiany, pasujące do ogólnego wystroju ogrodu i doskonale się z nim komponujące. Nie polecamy natomiast pozyskiwania roślin ze środowiska. Przede wszystkim wiele gatunków, takich jak dzikie grzybienie białe, salwinia pływająca czy kosaćce to gatunki prawnie chronione. Ponadto wyrywając je nieumiejętnie można bezpowrotnie zniszczyć ich system korzeniowy, przez co roślina obumrze. No i wraz z roślinami możesz przynieść do oczka wodnego niepożądanych lokatorów, takich jak pijawki i inne pasożytnicze organizmy.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane posty
Rośliny ozdobne

Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe?

Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe? Kluczem do sukcesu jest zrozumienie procesu…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *