Krzewy

Krzewy kwitnące wiosną – zobacz, co warto mieć w ogrodzie

Krzewy kwitnące wiosną - zobacz, co warto mieć w ogrodzie
Krzewy kwitnące wiosną - zobacz, co warto mieć w ogrodzie

Krzewy to piękna ozdoba ogrodu. Są długowieczne, powszechnie wykorzystywane, a wiele gatunków nie wymaga ogromnego wysiłku w pielęgnacji. Jeżeli chcemy, aby ogród na wiosnę był pełen kwiatów, to o posadzeniu krzewów, trzeba pamiętać już na jesień. Przed nastaniem zimy krzewy zdążą się zakorzenić i zadomowią się w ogrodzie.

Ozdoba od marca

Już wczesną wiosną ogród może być przepięknie ukwiecony – azalie i rododendron nazywany również różanecznikiem, to ozdobne krzewy, które już w marcu mogą cieszyć oko pięknymi kwiatami.

Różanecznik to typowy krzew kwitnący wiosną, ponieważ nie lubi zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur. Cechuje się odpornością na mróz i wielością barw kwiatów (mogą być różowe, fioletowe, pomarańczowe, żółte, białe, czerwone). Są cudowną dekoracją wiosennego ogrodu. Krzewami kwitnącymi wiosną są azalie, których kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe (w różnych odcieniach). Kwiaty pojawiają się na krzewach przed rozwojem liści. Na jesieni azalia zachwyca kolorem liści, które wtedy  przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, a na zimę opadają. Azalie to wyjątkowe krzewy – wiosną mają piękne kwiaty, a na jesieni urocze liście. Azalie wymagają osłoniętego stanowiska oraz podłoża żyznego, wilgotnego, próchnicznego, o odczynie mono kwaśnym (pH 4,5–5,5).  Nie powinny być  sadzone w bardzo zacienionych miejscach, bo wtedy pokazuje się mniej kwiatów.

Urokliwe hortensje

Hortensje bukietowe to wspaniałe i urokliwe krzewy. Różnorodność odmian i kolorów to jedna z najbardziej cenionych cech przez ogrodników. W naturalnych warunkach, w krajach azjatyckich krzewy hortensji dorastają nawet do 4 metrów. W naszych warunkach klimatycznych hortensja jest mrozoodporna, ale jej wysokość nie przekracza dwóch metrów. Stożkowate kwiatostany mogą osiągać długość nawet 40 cm. Idealna gleba powinna być żyzna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym. W czasie suszy należy je podlewać, a podłoże wyściółkować.

Inne krzewy kwitnące wiosną

Wiosna to czas, kiedy przyroda i ogród budzą się do życia. Krzewem kwitnącym wiosną jest forsycja, znana z kwitnienia na żółto i to od pierwszych ciepłych wiosennych dni, na przełomie marca i kwietnia. Krzewy obsypują się w tym czasie urokliwymi żółtymi kwiatami, które zdobią cały krzew, aż do maja. Po okresie kwitnienia zaś roślina obrasta w zielone liście, które zostają na niej aż do późnej jesieni. Forsycja to częsta ozdoba wielkanocna, która symbolizuje kwitnące rośliny.

Wśród krzewów kwitnących wiosną nie sposób pominąć pigwowca, który jest odporny na mróz i okresową suszę. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Preferuje stanowisko słoneczne, o podłożu żyznym i dostatecznie wilgotnych. Tamaryszek drobnokwiatowy to zdecydowanie jeden z najbardziej urokliwych krzewów kwitnących wiosną.  Jego kwiaty są miododajne i mają kolor jasnoróżowy. Roślina dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska, dlatego może być uprawiana w miejskich ogródkach działkowych.

Powiązane posty
KrzewyKrzewy ozdobneRośliny, nasiona, cebuleW Twoim ogrodzie

Tuje w ogrodzie - co pod nie sypać i jak je pielęgnować?

Tuje w ogrodzie to rośliny niezwykle odporne zarówno na warunki atmosferyczne, jak i niekorzystne…
Czytaj więcej
Krzewy

Berberys - naturalne i zdrowe ogrodzenie

Berberys ma wiele do zaoferowania: jasne kwiaty, jadalne owoce i piękny kolor liści jesienią. Do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *