KrzewyKrzewy ozdobneRośliny, nasiona, cebuleW Twoim ogrodzie

Tuje w ogrodzie – co pod nie sypać i jak je pielęgnować?

Tuje w ogrodzie poradnik

Tuje w ogrodzie to rośliny niezwykle odporne zarówno na warunki atmosferyczne, jak i niekorzystne warunki glebowe. Mimo ich stosunkowo łatwej uprawy, należy je odpowiednio traktować. Wyróżnić można wiele rodzajów tuj. Najpopularniejsze z nich to tuje szmaragd, tuje kuliste, tuje whipcord, tuje spirale, tuje danica czy tuje bonsai. Jak dbać o tuje w ogrodzie? Co dać pod tuje? Kiedy je sadzić?

Kiedy sadzić tuje w ogrodzie?

Termin sadzenia tui zależy w głównej mierze od rodzaju zakupionej sadzonki. W sprzedaży znaleźć można:

  • tuje z gruntu – balotowane lub z gołym korzeniem,
  • tuje w pojemnikach.

Tuje kupowane w doniczkach można sadzić przez cały okres ich wegetacji, poza okresami przymrozków i suszy. Są one uprawiane w doniczkach, dzięki czemu posiadają cały, dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Tuje kopane z gruntu sadzić się powinno wiosną lub jesienią. Zależnie od warunków atmosferycznych, sadzenie można przeprowadzić od marca do maja. Tuje z gruntu charakteryzują się skróconym systemem korzeniowym, przez co podczas upalnych dni, nie będą w stanie pobierać wystarczającej ilości wody. Ponadto przy wysokich temperaturach woda szybko paruje z masy zielonej.

Decydując się na sadzenie tui jesienią, warto zwrócić uwagę na panujące temperatury. W szkółkach, zarówno tuje na pniu, jak i tuje kule, kopane są dopiero po ukończonym okresie wegetacji. Do sprzedaży trafiają więc między sierpniem a wrześniem. Sadzić je można w październiku i listopadzie. Warto pamiętać, że w nowym miejscu, tuje powinny się znaleźć minimum 6 tygodni przed pierwszymi mrozami.

Co sypać pod tuje?

Najlepszym wyborem jest dbanie o tuje z użyciem dedykowanych do tego rodzaju roślin nawozów. Zawierają one składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach, których ilości są dokładnie dopasowane do potrzeb tuj. Należy pamiętać, że inne nawozy potrzebne są w okresie wiosenno-letnim podczas intensywnego rośnięcia rośliny, a inne na przełomie lata i jesieni, kiedy przechodzą one w stan spoczynku.

Nawozy służące do stosowania w wiosenno-letnim okresie zawierają dużo azotu. Jest to składnik niezbędny do tworzenia ulistnienia. W ich skład wchodzi również magnez wpływający na intensywność wybarwienia ulistnienia, fosfor oraz potas. Wybierać można między nawozami w płynie, granulkach czy kryształkach.

Jak sadzić tuje w ogrodzie?

Sadzenie tui przeprowadzić można w kilku prostych krokach:

  • zakup krzewów – tuje kupić można w niemal każdym centrum ogrodniczym i marketach budowlano-ogrodniczych. Rośliny warto kupić w sprawdzonym miejscu, aby uniknąć ich złej kondycji,
  • przygotowanie podłoża – ziemia dla tuj powinna być przepuszczalna i żyzna, chociaż rośliny te mają wysoką tolerancję na glebę. Rosną niemal wszędzie, poza wyjątkowo suchymi, jałowymi glebami i ciężkimi glebami gliniaistymi,
  • wybór stanowiska – należy wybrać osłonięte od wiatru i słoneczne stanowisko,
  • sadzenie – przed posadzeniem należy wykopać głęboki dołek (powinien być minimum 2x głębszy niż wysokość bryły korzeniowej) i wypełnić go żyzną ziemią, do której dodajemy domieszkę podłoża do iglaków lub odkwaszonego torfu. Należy usunąć trawę wokół tui w promieniu 50 cm. Odległość między tujami wynosić powinna 50 cm,
  • podlewanie – należy podlać ziemię po posadzeniu tui. Tuje lubią regularne podlewanie,
  • ściółkowanie – wokół tuj należy wysypać warstwę kory sosnowej.

Co zamiast tui w ogrodzie?

Istnieje wiele roślin, które z powodzeniem mogą zastąpić tuje w ogrodzie. Jeżeli zależy nam na stworzeniu żywopłotu, dobrym pomysłem będzie zasadzenie roślin takich jak:

  • grab,
  • buk,
  • oliwnik,
  • forsycja,
  • krzewuszka.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest grab, który z powodzeniem zasłoni naszą posesję przed gwarem ulicy, sąsiadami czy wiejącym mocno wiatrem. Grab rośnie powoli, ale rozmiary żywopłotu sięgać mogą nawet 2,5-3 metrów.

Jeśli natomiast zależy nam na pojedynczych krzewach zamiast tui, warto zainteresować się gęstym, kłującym świerkiem. Charakteryzuje się on gęstymi, zimozielonymi igłami, dzięki czemu doskonale chroni posesję przed nieproszonymi gośćmi. Świetnie sprawdzi się także cis, który rośnie wolno, ale jest rośliną bardzo trwałą i długowieczną.

Powiązane posty
Bez kategoriiW Twoim ogrodzie

Tworzenie ogrodu przyjaznego dla owadów zapylających - przewodnik

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *