Kwiaty ogrodowe

Co posadzić wokół tui?

Co posadzić wokół tui - Dereń
Co posadzić wokół tui?

Znane nam wszystkim żywopłoty z tui odgradzają wiele posesji od drogi czy sąsiada. Jednakże w ogrodzie można sadzić wiele odmian żywotników, o różnych pokrojach i barwach. Z powodzeniem nadają się do formowania i jeśli marzy się nam ogród japoński,powinniśmy wypróbować bonsai. Najlepiej prezentuje się w pobliżu roślin, podkreślających ich urodę.

Zielona tuja z pięknymi dodatkami

W zestawieniu z wierzbą japońska o biało czerwonych końcach, ciemnozielona tuja wygląda rewelacyjnie. Zresztą, to nie jedyne warte uwagi towarzystwo dla żywotników. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, co posadzić wokół tui.

Z rododendronami i azaliami

Z kwitnącymi krzewami, tuje tworzą ciekawe zestawienia. Ich zieleń o ton ciemniejsza czy nawet wpadająca w żółty, jest bardzo dobrym tłem, dla wielu krzewów kwitnących. Dotyczy to zwłaszcza wysokich odmian tui. Natomiast niskie tuje np. Danica są dobrym dodatkiem do niskich azali. Ze względu na wymagania, azali i rododendronów gleba w miejscu ich sadzenia musi być wilgotna. Rośliny niezrzucające na zimę liści, są narażone na suszę fizjologiczną, dlatego należy je przed mrozami dobrze podlać. Zwłaszcza na przepuszczalnej glebie.

Kwiaty kwitnące na biało, wyglądają dobrze obok tui

W duecie z białymi kwiatami, tuje wyglądają rewelacyjnie. Przy odmianach wysokich, dobrze wygląda  między innymi dereń Kousa. Na ciemno – zielonym tle tui, wyeksponować można nawet znany z babcinych ogrodów jaśminowiec wonny. W zestawieniu z tujami, dobrze zaprezentują się również takie kwiaty jak róże czy powojniki.

Hortensje

Pięknie i kolorowo! Tego możemy się spodziewać w zestawieniu z hortensjami. Da to naprawdę ładnych efektów. Poza tym, rośliny całkiem dobrze sobie radzą w swoim towarzystwie. Oczywiście, należy dobrać odmiany pod względem wielkości.

hortensje posadzone między tujami

Tuje jako krzewy ozdobne w zestawieniu

Często możemy w ogrodach znajomych czy na zdjęciach, podziwiać piękne zestawienia krzewów ozdobnych. Nam udało się namierzyć kilka ciekawych nasadzeń, z tujami w roli głównej:

  • tuja i wierzba japońska Hakuro Nishiki – ciemny kolor tui,odróżnia się bardzo od jasnej na końcach pędów wierzby;
  • połączenie tui z trawą ozdobną – zestawienie to jest majstersztykiem w ogrodzie. W sąsiedztwie żywopłotów, sprawdzają się dobrze takie trawy, jak rozplenica japońska, miskant chiński.
  • tawuły w parze z tujami – równie ciekawie, wyglądają pięknie kwitnące tawuły japońskie, w towarzystwie niskich bądź formowanych tui;
  • niebieskie dodatki do tui – ciekawie też prezentuje się tuja niskiej odmiany, w sąsiedztwie takich roślin jak przetacznik kłosowy, szałwia czy lawenda.

Tuje znajdziesz w sklepach internetowych takich jak https://www.podkarpackiesady.pl/56-thuje.

Jakie wymagania mają tuje

Krzewy ozdobne jakimi są tuje są bardzo łatwe do utrzymania. Dlatego też sadzimy je w glebie przepuszczalnej. Takie właściwości posiada większość gleb w naszym kraju. Na słabych glebach, należy polepszyć podłoże pod sadzonki.

Sprawdź także: Oprysk na tuje – kiedy i jak go wykonać?

Podlewanie tui

Tuje jako rośliny zimozielone mogą zostać przesuszone w zimie. Zimowe wiatry, w połączeniu z mrozami wysuszają rośliny, które w wyniku zamrożonej ziemi ,nie mogą pobierać wody z gleby. Więc należy zadbać o dobre nawodnienie, przed nastaniem mrozów. Zwłaszcza jest to bardzo istotne na glebach przepuszczalnych.

Jakie stanowisko jest wokół tui

Wokół tui, tworzy się specyficzny mikroklimat. Tuje zakwaszają lekko glebę, dość mocno ją wysuszając. Ściółkowanie wokół tui, ma wpływ na podwyższenie wilgotności gleby oraz obniżenia pH. Dlatego rośliny lubiące zasadowe podłoża najlepiej jest sadzić w sporej odległości od żywotników.

Czy tuje są trujące

Tuje zawierają związek tujon, który wykazuje właściwości toksyczne. Jednakże, aby odczuć to na sobie, należałoby włączyć tuje do diety i to w dużej ilości. Skutki zatrucia mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku uczulenia na daną substancję.

Tuje to często sadzone u nas rośliny. Dlatego warto sprawdzić, co można posadzić w ich pobliżu. Dużo zależy też od odmiany żywtonika, jaką mamy posadzoną. Niskie np. Danica są dobrymi sąsiadami dla bylin średnio wysokich, natomiast wysokie odmiany tui jak Brabant czy Szmaragd wymagają już całkiem innego towarzystwa, aby się dobrze prezentować. Dobierając roślinę towarzyszącą do tui zwracajmy uwagę na jej wymagania oraz wysokość, jaką osiąga. Wokół dużych żywotników lepiej wyglądają średnie i wysokie krzewy czy byliny, natomiast wokół niskich lepiej będą wyglądać niższe gatunki.

Źródła:

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Hortensja bukietowa: przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa to wdzięczna roślina, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Odpowiednie…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Jakie skrzynki na kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu i na balkon?

Marzysz o pięknym kwietniku w swoim ogrodzie? Chcesz zaaranżować balkon? Dowiedz się, jakie…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *