Choć deweloperzy w Warszawie coraz częściej decydują się na wydzielenie części osiedla na przydomowe ogródki, to zazwyczaj są to ogródki niewielkie. Zamiast lamentować, że nie możemy mieć luksusowej willi z wielkim ogrodem w centrum stolicy, zastanówmy się lepiej, jak zaaranżować to, co mamy. Wbrew pozorom, zaplanowanie i zrealizowanie projektu małego ogródka jest dużo trudniejsze – mała przestrzeń wymusza na nas stosowanie pomysłowych rozwiązań, które jednak nie są tak oczywiste jak popularne i sprawdzone aranżacje dużych przestrzeni. Nie można się zrażać! Warto szukać i porównywać ze sobą pomysły różnych ludzi. Oto nasze rady dotyczące aranżacji małych miejskich ogrodów:
1. Zadbaj o potrzeby wszystkich domowników
Zanim zabierzesz się za aranżację ogródka, zastanów się, po co w ogóle chcesz z niego korzystać. Czy raczej będziesz tam jadał rodzinne śniadania w weekendy i zapraszał znajomych na grilla, czy chcesz wyhodować własne warzywa i owoce? A może twoją pasją jest ogrodnictwo i chcesz hodować kwiaty? Pragniesz mieć bezpieczną przestrzeń dla dzieci do zabawy na świeżym powietrzu? Tak czy inaczej, urządzając ogród pomyśl nie tylko o sobie, ale o wszystkich domownikach. Zaplanuj miejsce do zabaw dla dzieci czy legowiska dla psa – a może oczko wodne i wybieg dla żółwia, którego macie? Ogród może być przestrzenią dla wszystkich.
2. Zaplanuj ogródek i wybierz rośliny
Zanim wybierzesz się do sklepu po sadzonki narysuj na kartce plan ogródka i zaznacz co i gdzie chcesz umieścić. Zmierz dokładnie wymiary ogródka, a także posiadanych mebli i dopiero do nich dobierz rośliny – jakieś drzewo czy krzewy. Przy wyborze roślin kieruj się nie tylko gustem estetycznym, ale również warunkami. Sprawdź, jaki odczyn ma gleba w twoim ogródku, gdyż nie wszystkie rośliny rosną na każdym podłożu. Ponadto staraj się wybierać rośliny, które łatwo utrzymać w ryzach – unikaj roślin z rozłogami, gdyż mogą zarosnąć cały twój ogródek.
3. Zadbaj o intymność
Ogródki w blokach często sąsiadują ze sobą i przylegają ściśle jeden do drugiego. Taki układ w żaden sposób nie sprzyja intymności i rozdzieleniu naszego terenu od terenu sąsiada, a jednak własny ogródek powinien być naszą prywatną przestrzenią. Dlatego też warto zadbać o wysokie nieprzejrzyste ogrodzenie oddzielające nasz ogródek od innych. Może to być żywopłot, ale równie dobrze sprawdzi się rusztowanie porośnięte bluszczem czy innym pnączem albo po prostu zwykły płot. Jeśli zdecydujemy się na rośliny, wybierzmy te, które łatwo utrzymać w ryzach, żeby przypadkiem nie rozrosły się do ogródka sąsiada – nie po to się odgradzamy, żeby kłócić się z nim potem o nasze rośliny na jego terenie.
4. Wydziel miejsce na zioła i warzywa
Nawet jeśli nie gotujesz w domu zbyt często, spróbuj posadzić kilka warzyw i ziół. Szczypiorek i bazylia to podstawa, do tego dużo mięty, która przyda się zarówno do herbaty, jak i do gotowania. Rozmaryn i tymianek to inne zioła, które łatwo hodować w ogródku. Ich smak i zapach jest nieporównywalny ze smakiem i zapachem ziół suszonych – może odmienić twoją kuchnię niewielkim kosztem i wysiłkiem.