Meble ogrodowe

Stoły ogrodowe – dopełnienie ogrodu

Stoły ogrodowe - dopełnienie ogrodu
Stoły ogrodowe - dopełnienie ogrodu

Wiosna, lato, jesień to czas, który lubimy spędzać w ogrodzie – zjeść posiłek, odpocząć po pielęgnacji roślin, wypić kawę, pobawić się z dziećmi i psem, urządzić przyjęcie na „działce”. Aby korzystanie z ogrodu było wygodne, konieczne jest posiadanie stołu ogrodowego, ławeczki lub krzeseł. Spędzanie czasu w ogrodzie jest bardzo miłe. Oczywiście trzeba mieć mebel, przy którym można posiedzieć, czyli stolik ogrodowy. Ich wybór jest ogromny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Wielkość stołu

Stół na taras musi być wygodny, a jego wielkość uzależniona jest od tego, ile osób będzie z niego korzystać. Dla pięciu osób powinien mieć  blat o długości na co najmniej 150 centymetrów i szeroki na około 70 centymetrów. Umożliwi to postawienie przy stole co najmniej  sześciu krzeseł – dwa przy obu końcach i cztery przy szerszych bokach. W przypadku stołów okrągłych, do wygodnego użytkowania wystarczą modele o średnicy przekraczającej 100 centymetrów. Istotne znaczenie ma  wysokość stołu. Stół zbyt niski daleki jest od wygody. Optymalna wysokość stołu do ogrodu, to około 70 centymetrów (licząc od podłoża do blatu). Pozwoli to na wygodne spożywanie posiłków. W przypadku stołów ogrodowych drewnianych trzeba uważać na przerwy między deskami blatu – zbyt szerokie mogą powodować wylewanie się napojów.

Dobry wybór – zestaw mebli ogrodowych

W ogrodzie najkorzystniej wyglądają komplety mebli ogrodowych składających się ze stołu i krzeseł lub ławek. Do wyboru są zestawy drewniany, rattanowe, metalowe, plastikowe, czy mozaikowe (składające się z malowanej proszkowo żelaznej ramy + ceramicznego blatu). Bardzo ciekawie wyglądają zestawy mozaikowe, w których rama wykonana jest metalu oraz rattanu PE, a blat ze szkła hartowanego. Rattan jest materiałem odpornym na promieniowanie UV. Stołów mozaikowych nie powinno się pozostawiać w ogrodzie podczas opadów i zimą. Przed mroźną porą roku należy je zabrać z ogrodu, a w trakcie deszczu przykryć.

Rozkładane, czy stacjonarne

Stoły ogrodowe mogą być stacjonarne lub rozkładane. Każdy model ma swoje wady i zalety. Stół stacjonarny ustawia się w jednym miejscu, a kiedy chcemy go schować przed zimą, trzeba znaleźć sporo miejsca. Stół rozkładany można rozłożyć w dowolnym miejscu w ogrodzie, zabrać go na rodzinny wyjazd, np.: camping. Raz może stać na tarasie/balkonie, innym razem w ogrodzie. Rozkładany stół na taras daje o wiele więcej możliwości użytkowych. Do jego przechowywania nie potrzeba wiele miejsca – zmieści się w kącie altanki. Na rynku znaleźć można bardzo dużo rozkładanych stołów, które w swojej konstrukcji posiadają także gotowe siedziska. Wystarczy kilka ruchów, aby otrzymać gotowy zestaw dla wszystkich gości.

Stół ogrodowy można wykonać samemu, np.: z palet. Jego zaletą jest to, że to przyszły użytkownik decyduje o rozmiarze i kolorze tej ogrodowej konstrukcji. Europalety można odkupić ze sklepów praktycznie za grosze, a instrukcję tworzenia stołu bez problemu znajdziemy w internecie.

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Elegancja w każdym detalu: porcelanowa zastawa na każdą okazję

Elegancki stół wymaga specjalnej oprawy w postaci naczyń porcelanowych. Sprawdź, jak…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Modne zestawy mebli ogrodowych na sezon 2024

Sezon 2024 to czas, aby zadbać o wyjątkowy wygląd naszych ogrodów, łącząc przyrodę z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *