Lilie drzewiaste to tzw. mieszańce międzygatunkowe, nazywane również orienpetami. Powstały z połączenia dwóch gatunków lilii – trąbkowych oraz orientalnych. Dlaczego warto zdecydować się na uprawę lilii drzewiastej w ogrodzie? Dziś skupimy się na cechach odmiany, przedstawimy również podstawowe zasady pielęgnacji.
Lilie drzewiaste – charakterystyka odmiany
Lilia drzewiasta to wyjątkowo urodziwa roślina, która zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale również niesamowitym zapachem, a także wielkością i ilością kwiatów. Pędy kwiatowe lilii mogą osiągać nawet 2,5 metra wysokości! Jest to główna cecha, która potęguje ich popularność oraz czyni z rośliny jedną z najchętniej wybieranych do przydomowych ogrodów i rabat.
Kwiatostany lilii drzewiastej składają się z dużej ilości kwiatów – niektóre odmiany mają ich nawet kilkadziesiąt, a pojedynczy kwiat może osiągnąć aż 25 cm średnicy.
Kwiaty charakteryzują się wielobarwnością, silnym zapachem i dużymi pylnikami, znajdującymi się na szczytach długich pręcików. Lilia drzewiasta kwitnie od lipca do września i jest jedną z najbardziej okazałych, eleganckich i szalenie dostojnych ozdób ogrodu.
Najpopularniejsze odmiany lilii drzewiastej:
Altari – rośnie na wysokość ok. 1,5 metra. Cechuje ją białe wybarwienie kwiatów z intensywnie różowym środkiem.
Holland Beauty – odmiana ta dorasta do 120 cm. Kwiaty mają piękny czerwono-różowy kolor, ozdobiony dodatkowo kremowymi brzegami.
Arabesque – jedna z najwyższych odmian, osiągająca nawet 250 cm wysokości! Charakteryzuje się bardzo dużymi kwiatami w kolorze czerwono-różowym, z szerokim i białym obrzeżem oraz mocno wywiniętymi płatkami.
Elusive – kolejna wysoka odmiana, która dorasta do 200 cm. Kwiaty odmiany Elusive to przepięknie pachnące okazy w kolorze jasnego różu, z kolei wewnątrz kielicha wybarwione na żółto-zielony kolor. Lekko wywinięte płatki naznaczone są licznymi, żółtymi plamkami.
To tylko kilka najpopularniejszych odmian lilii drzewiastej. Cebulki wymienionych oraz innych rodzajów tej dostojnej rośliny, są do kupienia w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Należy podkreślić, że nasiona, sadzonki, czy cebulki kwiatowe, powinny być kupowane wyłącznie w sprawdzonych miejscach i od rzetelnych sprzedawców.
Kiedy warto wybrać lilię drzewiastą do ogrodu?
Mniej doświadczeni ogrodnicy obawiają się, że lilia drzewiasta to roślina wymagająca, której należy poświęcić bardzo dużo czasu, uwagi, i która jest niezwykle trudna w uprawie. Otóż, co ciekawe – pomimo swojego zachwycającego wyglądu, jest rośliną mało kłopotliwą, która w zasadzie potrzebuje wyłącznie odpowiedniego stanowiska i regularnego nawożenia preparatami zawierającymi liczne mikro- i makroelementy, które z uwagi na tempo wzrostu rośliny, są jej niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Cebulki lilii drzewiastej sadzi się z reguły na przełomie kwietnia i maja, pamiętając przy tym o zachowaniu stosownych odstępów pomiędzy kolejnymi egzemplarzami. Lilie zaczynają kwitnąć w kolejnym roku po nasadzeniu, jednak na najpiękniejsze kwiaty trzeba poczekać nawet 3 lata. Roślina preferuje stanowiska mocno nasłonecznione i osłonięte od wiatru oraz żyzne i bogate w składniki odżywcze podłoże.
Ze względu na swoje rozmiary stanowią idealne tło dla niższych roślin w ogrodzie, dlatego planując uprawę lilii drzewiastej, warto zastanowić się, jakie gatunki posadzić w jej towarzystwie. Świetnie prezentują się w sąsiedztwie liliowców, astrów oraz traw ozdobnych. Taka aranżacja sprawdzi się tym bardziej, jeśli celem uprawy lilii jest pozyskanie kwiatów do bukietów – niższe odmiany zamaskują braki powstałe wskutek obcięcia pędów rośliny.