Bramy i ogrodzenia

Malowanie płotu i ogrodzenia krok po kroku

Malowanie płotu i ogrodzenia krok po kroku
Malowanie płotu i ogrodzenia krok po kroku

Wiosna to czas przygotowywania ogrodu do intensywnej eksploatacji. Jeśli tylko mamy na to przestrzeń i możliwości, w okresie wiosenno-letnim spędzamy znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu. Mimo zmieniających się trendów, wciąż ogromną popularnością cieszą się płoty i ogrodzenia drewniane. Dziś podpowiemy, jak dbać o drewnianą oprawę ogrodu, żeby cieszyła oko przez długie lata.

Krok 1 – dokładne oczyszczenie powierzchni

Najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić przed przystąpieniem do impregnacji drewna, jest jego suchość. Mokre lub wilgotne materiały należy pozostawić do wyschnięcia – nie powinno się ich zbyt wcześnie impregnować. Następnie warto upewnić się, że na powierzchni nie pozostały resztki żywicy, są łatwe do usunięcia z pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Rekomendujemy również delikatne szlifowanie powierzchni, a potem dokładne odkurzenie jej z resztek kurzu. Z tak przygotowanymi materiałami możemy przejść do dalszego etapu malowania ogrodzenia.

Krok 2 – podkład gruntujący

Dzięki pomalowaniu drewna choć jedną warstwą podkładu gruntującego zyskujemy pewność, że pokryte nim elementy płotu i ogrodzenia, będą jeszcze bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Podkład jest bezbarwny, więc nie ma obaw, że będzie ingerował w kolor docelowej farby do płotu drewnianego. Bardzo ważne jest także użycie odpowiedniego pędzla, który nie będzie zostawiał śladów po pociągnięciach.

Krok 3 – Impregnat do ogrodzenia

To już niemal ostatni krok w procesie malowania elementów drewnianych w ogrodzie. Impregnat pełni rolę zarówno farby do ogrodzenia, jak i funkcję ochronną. Zabezpiecza powierzchnię przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, nadaje kolor oraz długotrwały efekt dekoracyjny. Wśród dostępnych na rynku produktów znajdują się impregnaty bezbarwne, kolorowe, matowe i z połyskiem. Zobacz pełną ofertę sklepu internetowego Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Farby-do-drewna/Produkty-do-malowania-ogrodzen-z-drewna/c/b2c-ogrodzenia .

Jeśli chcemy by farba do płotu nadała mu kolor inny niż dotychczas, wystarczy wybrać impregnat ochronno-dekoracyjny, który zagwarantuje trwały i głęboki kolor na długi czas. Niektórzy producenci dają gwarancję jakości nawet na 6 lat, zwłaszcza jeśli płot zostanie pokryty więcej niż jedną warstwą impregnatu. Dobrze jest zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy aplikacjami kolejnych warstw.

Pogoda ma znaczenie

W przypadku impregnowania ogrodzenia, które jest stale przez cały rok narażone na działanie nie tylko promieniowania słonecznego, ale również mrozu, deszczu czy gwałtownego wiatru, dobrym wyborem może okazać się impregnat z dodatkiem powłokotwórczym. Użycie takiego preparatu, dzięki któremu drewno nim pokryte będzie dobrze zaizolowane, gwarantuje, że dodatkowo do jego powłoki nic nie będzie przywierać.

Płot i ogrodzenie są nieco bardziej problematyczne w odświeżeniu niż inne, bardziej mobilne elementy wyposażenia ogrodu. Należy więc upewnić się, że w dzień malowania płotu będzie odpowiednia pogoda – nie za gorąco, ale też niezbyt chłodno. To powinien być ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień.

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Rusztowania w budownictwie - zastosowania i procedury bezpieczeństwa

Rusztowania to konstrukcje, które bardzo często wykorzystuje się w budownictwie, ponieważ…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzeniaZabudowa ogrodu

Wszystko o słupkach ogrodzeniowych - zastosowanie, zalety i sposoby montażu

Słupki ogrodzeniowe to nieodzowny element każdego ogrodzenia. Poza funkcją praktyczną, pełnią…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Malowanie proszkowe jest popularnym sposobem wykończenia ogrodzeń ze względu na liczne korzyści…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *