Meble ogrodowe

Skrzynki pocztowe LED, czyli o konieczności posiadania skrzynki na listy na ogrodzeniu

Skrzynki pocztowe LED, czyli o konieczności posiadania skrzynki na listy na ogrodzeniu
Skrzynki pocztowe LED, czyli o konieczności posiadania skrzynki na listy na ogrodzeniu

Obowiązki właściciela nieruchomości to temat rzeka. Wiele osób nie wie, co do nich należy, a co nie. Czy posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkowe, a jej brak jest karalny? Jak powinna wyglądać i gdzie ją zamocować? Czy powinniśmy wybierać podświetlane skrzynki pocztowe LED? A może według prawa nie ma znaczenia, czy nasza skrzynka na listy jest widoczna nawet w ciemności? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości w tym temacie. Zaczynamy!

Skrzynka pocztowa – dowolność czy obowiązek?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że znakowanie posesji tabliczką adresową jest naszym obowiązkiem, który regulują przepisy prawa. Niewiele osób wie jednak, że sytuacja ze skrzynkami pocztowymi jest zgoła taka sama. Jeszcze do niedawna nikt nie zwracał na to uwagi. Tymczasem, okazuje się, że w czasach gdy kontakty międzyludzkie są swego rodzaju zagrożeniem, listonosz nie koniecznie ma ochotę dostarczać, mniej ważną, niepoleconą przesyłkę do drzwi. Szalejąca pandemia uświadomiła wielu, że posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkowe. Narzuca to na nas ustawa o prawie pocztowym z dnia 23.11.2012, która mówi, że właściciele oraz współwłaściciele nieruchomości gruntowych z budynkiem mieszkalnym oraz budynków mieszkalnych, które są odrębną nieruchomością, są zobligowani do posiadania skrzynki na listy, która spełnia odkreślone na podstawie ustawy wymagania.

Gdzie według prawa powinna być zamontowana skrzynka pocztowa?

Ustawa określa, że skrzynkę pocztową mocujemy z przodu nieruchomości, w części dostępnej dla wszystkich. Może to być:

  • ogrodzenie
  • furtka
  • brama wjazdowa.

Skrzynka pocztowa LED – tak czy nie? O tym, jakie warunki musi spełniać skrzynka na listy.

Obowiązek, jakim jest posiadania skrzynki na listy to nie koniec! Według Rozporządzenia Ministra Administracji, wydanego dnia 3.04.2014 r. skrzynka musi spełniać kilka kryteriów. O czym mowa?

  • Budowa i materiał, z którego wykonano naszą skrzynką muszą chronić pocztę przed kradzieżą oraz ewentualnym zalaniem przez deszcz.
  • Skrzynka na listy nie może posiadać żadnych ostrych krawędzi, które byłyby ewentualnie niebezpieczne dla listonosza dostarczającego pocztę pod nasz adres.
  • Otwór musi uniemożliwiać wyjęcie poczty przez osoby niepożądane.
  • Skrzynka powinna zostać oznaczona cyframi, zgodnie z numeracją budynku. Musi jasno określać, do którego mieszkania bądź domu jest ona przyporządkowana. Świetnie sprawdzają się w tym wypadku skrzynki pocztowe LED, które poza tym że spełniają swoją funkcję, świetnie wyglądają na ogrodzeniu. Tego typu skrzynki na listy poza tym, że są ozdobą i miejscem na korespondencję – mogą także zastąpić cyfry na dom.

Nie potrzebuję skrzynki na listy. Czy coś mi grozi?

Sporo osób myśli, że jeśli przez długie lata nie posiadali skrzynki pocztowej to nie muszą jej montować. Niestety, nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania. Brak skrzynki to wykroczenie, które podlega karze pieniężnej od 50 do nawet 10 000 zł. Co prawda, w większości przypadków kary te są niskie, jednak zdecydowanie nie warto podejmować tego ryzyka. 

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Elegancja w każdym detalu: porcelanowa zastawa na każdą okazję

Elegancki stół wymaga specjalnej oprawy w postaci naczyń porcelanowych. Sprawdź, jak…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Modne zestawy mebli ogrodowych na sezon 2024

Sezon 2024 to czas, aby zadbać o wyjątkowy wygląd naszych ogrodów, łącząc przyrodę z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *