Pielęgnacja

Jak przygotować ogród do zimy? Kiedy warto zadbać o rośliny?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jak przygotować ogród do zimy. Warto zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze jesienią. Dzięki temu wiosną będzie można ponownie cieszyć się pięknymi, efektownymi roślinami, które bez trudu przetrwały zimę. Sprawdź nasze rady i przekonaj się sam!

Kwestia tego, jak przygotować ogród do zimy jest problemem, z którym mierzą się wszyscy ogrodnicy-amatorzy. Zwłaszcza w pierwszych latach pielęgnowania ogrodu, gdy nie ma się jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Obecnie można z łatwością znaleźć informacje o gatunkach roślin, które wymagają lub nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych przed nadejściem zimy. Również kwestia niezbędnych akcesoriów nie jest bardzo skomplikowana. 

Od czego należy zacząć? Czy suche liście trzeba usuwać?

Znajdujące się w ogrodzie rośliny cebulowe, krzewy, kwiaty oraz trawy wymagają dopasowanej do ich potrzeb pielęgnacji. Niemniej jednak, chcąc kompleksowo zadbać o posiadany trawnik, należy dokładnie wysprzątać ogród przed nadejściem zimy. 

Usunięcie opadłych liści z powierzchni trawnika jest kluczową kwestią, o której nie można zapominać. Oprócz tego, że szybki zaczynają gnić i stają się oślizgłe, mogą doszczętnie zniszczyć znajdujące się pod nimi trawniki i rabaty. Wynika to przede wszystkim z gromadzonej we wnętrzu zalegających liści wilgoci. 

Dodatkowo pozostawione w ten sposób liście mogą pokrywać się szronem i lodem, co prowadzi do wypadków. Oznacza to, że opadnięte liście należy usuwać zarówno z chodników, jak i terenów zielonych. 

Prawidłowe zabezpieczenie roślin – co jest niezbędne?

W tym celu świetnie sprawdzają się maty słomiane, kora oraz kompost. W zimowe, lecz słoneczne dni należy pamiętać, aby rozchylić osłonę, tak aby znajdująca się pod nią roślina się nie zaparzyła. 

Jeśli chcesz zapoznać się z metodami zabezpieczenia systemów nawadniania przed zimą, sprawdź https://www.podlane.pl/blog/zabezpieczanie-systemu-nawadniania-na-czas-zimy/

Czy rośliny zimozielone trzeba chronić przed chłodem?

Niektóre rośliny na okres zimowy należy wykopać i umieścić w chłodnym pomieszczeniu, dla innych konieczny jest  zapas wody. Jak kwestia ta wygląda w przypadku roślin zimozielonych?  

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że są to rośliny, które na okres zimowy nie zrzucają liści. W polskich ogrodach są to najczęściej różnego rodzaju bukszpany, krzewy iglaste oraz niektóre drzewa. 

Przed nastaniem mrozów, rośliny zimozielone należy dodatkowo wzmocnić odpowiednim nawozem jesiennym. Nie może zawierać on azotu, a jego kluczowym zadaniem jest uodpornienie rośliny na chłód i mniejszą ilość mikroelementów. 

W trakcie ostatnich ciepłych tygodni, rośliny zimozielone trzeba koniecznie obficie podlewać. Następnie podłoże trzeba starannie wyściółkować. Najlepiej w tym celu użyć kompostu lub kory. Dzięki temu gleba zostanie zabezpieczona przez utratą wilgoci oraz zamarzaniem. 

Jakie gatunki koniecznie trzeba osłonić przed wiatrem i mrozem? 

Rośliny jednoroczne, trawy ozdobne przed nadejściem zimy czy krzewy? Które z nich bezwzględnie wymagają ochrony przed zimnem?

Przede wszystkim takiej ochrony wymagają róże oraz drzewka owocowe. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie traw ozdobnych i gatunków zimozielonych.

Powiązane posty
Pielęgnacja

Olejek neem do roślin – prosty sposób na błyszczące liście i skuteczne pozbycie się szkodników

Olejek neem do roślin to naturalny, ekologiczny sposób na utrzymanie zdrowia i piękna roślin…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Listopad w ogrodzie – jakie prace możesz jeszcze wykonać w tym miesiącu?

Coraz chłodniejsze dni i noce to znak, że nieuchronnie zbliża się zima. Jeszcze masz czas, by…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *