Pielęgnacja

Listopad w ogrodzie – jakie prace możesz jeszcze wykonać w tym miesiącu?

Jakie prace ogrodowe warto wykonać w listopadzie

Coraz chłodniejsze dni i noce to znak, że nieuchronnie zbliża się zima. Jeszcze masz czas, by przygotować ogród do nadejścia mrozów. Jakie prace ogrodowe możesz wykonać, zanim nastanie czas częstych opadów śniegu? Jak odpowiednio przygotować rośliny i przestrzeń ogrodową do zimy? Skorzystaj z naszych wskazówek i efektywnie spędź listopad w swoim ogrodzie.

Listopadowe porządkowanie ogrodu może obfitować w naprawdę wiele prac ogrodowych w zależności od przychylności pogody. Jednak zapewniamy – w tym miesiącu nie będziesz się nudzić.

Jakie prace ogrodowe warto wykonać w listopadzie?

Przed tobą krótka lista prac ogrodowych, które warto wykonać jeszcze przed nadejściem zimy. Pozwolą na uporządkowanie przestrzeni przydomowej oraz przygotowanie roślin do ewentualnych mrozów. Miej na uwadze, że w listopadzie nocą mogą pojawiać się już przymrozki. W pierwszej kolejności zadbaj o gatunki wrażliwe na działanie niskich temperatur.

Listopad w ogrodzie to między innymi:

Zabezpieczenie roślin wrażliwych na mróz

Wrażliwsze byliny możesz okryć warstwą liści, słomy lub stroiszem z gałęzi iglaków. Krzewy i mniejsze drzewka gorzej znoszące mróz okrywaj białą agrowłókniną lub innymi tkaninami. Dobrze sprawdzają się również chochoły ze słomy.

Zbieranie opadłych liści

Porządkowanie ogrodu przed zimą z opadłych liści jest niezwykle istotne dla jego atrakcyjnego wyglądu wiosną. Dotyczy to szczególnie trawnika. Pozostawione warstwy liści na murawie mogą powodować gnicie trawy i sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

annie-spratt-j8xUK4ijoj0-unsplash.jpg

Usuwanie martwych części roślin

Późną jesienią należy pozbyć się wszelkich martwych części roślin, które mogą stać się w przyszłości źródłem chorób. Mowa między innymi o tak zwanych mumiach, czyli zmumifikowanych owocach zwisających z gałęzi drzewek lub krzewów owocowych.

Przycinanie roślin i pozyskiwanie sadzonek zdrewniałych krzewów

Jesień, nawet w jej końcówce, to dobry czas na pozyskiwanie sadzonek oraz regulację kształtu roślin. Przycinaj drzewa i krzewy, zwłaszcza jeśli mają martwe lub uszkodzone gałęzie. Miej zawsze na uwadze, by używane sekatory (sprawdź na stronie Domitech)zawsze były dobrze naostrzone oraz oczyszczone, zmniejszając ryzyko zakażenia roślin i ich uszkodzenia.

Obwiązywanie wysokich traw ozdobnych i iglaków

Związanie kęp traw pomoże uchronić ich system korzeniowy przed mrozem, a przy tym doda uroku ogrodowej przestrzeni. Obwiązanie krzewów iglastych z kolei zabezpieczy ich gałęzie przed uszkodzeniami powodowanymi przez silne opady śniegu.

Pielęgnacja i przygotowanie trawnika

Oczyść murawę z opadłych liści – przydatne będą grabie wachlarzowe – przykłady można znaleźć na https://domitech.pl/grabie. Gruba warstwa może zmniejszyć dostęp powietrza do trawy, zwiększając ryzyko rozwoju chorób grzybowych. W listopadzie możesz wykonać jeszcze ostatnie koszenie, o ile pogoda dopisuje – nie pozwól, by źdźbła były zbyt wysokie, by nie niszczały pod okrywą śnieżną. Po raz ostatni w sezonie możesz też zastosować nawóz do trawnika.

Przygotowanie narzędzi

Nie tylko wiosna to czas porządków – w listopadzie warto przywrócić ład w kolekcji narzędzi. Zorganizuj przestrzeń i zrób przegląd sprzętów. Zadbaj o narzędzia ogrodnicze: dokładnie oczyść je z resztek roślin i ziemi, naostrz noże, sekatory i inne ostrza oraz przygotuj je do przechowywania w suchym miejscu na czas zimy.

david-rangel-dAeQlhD7zRk-unsplash.jpg

Posprzątaj też wszelkie doniczki i inne elementy ogrodu, np. dekoracyjne, które mogą ulec zniszczeniu na mrozie. Zabezpiecz meble ogrodowe. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – ale wierzymy, że tak – schowaj ciepłolubne rośliny doniczkowe do domu.

Przygotowanie gleby

Planujesz sadzenie i siew nowych roślin na wiosnę? Możesz już teraz przygotować pod nie glebę, dodając kompost lub inne „użyźniacze”. Ziemia nie może być jednak zmarznięta.

Ochrona przed szkodnikami i gryzoniami

Jeśli masz problemy ze szkodnikami, zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin (zawsze zgodnie z zaleceniami w instrukcji). Końcówka jesieni to także dobry czas na zabezpieczenie okazów przed gryzoniami (głównie korzeni). Możesz użyć specjalnych opasek na pnie drzew i krzewów. W celu zabezpieczenia kory przed zającami i sarnami, umieść opaski na wysokości około 1 metra nad ziemią.

Karmniki dla ptaków

Nie zapominaj o gościach w swoim ogrodzie. Zapewnij ptakom pożywienie, zwłaszcza jeśli jest prognozowana surowa zima. Umieść karmniki w miejscach łatwo dostępnych dla zwierząt – możesz kupić gotowe lub wykonać je samodzielnie, nawet z plastikowej butelki.

Pamiętaj, że konkretne prace mogą się różnić w zależności od regionu i warunków pogodowych. Sprawdź lokalne zalecenia ogrodnicze, aby dostosować swoje działania do specyfiki swojego miejsca zamieszkania. Na pewno różnić się będę te wykonywane w przydomowych ogrodach w większych miastach niż te w ogródkach wiejskich.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane posty
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Czy torfowa ziemia jest dobrym wyborem dla twojego trawnika?

Jakie są zalety wykorzystania torfowej ziemi w trawniku? Czy torfowa ziemia jest korzystna dla…
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Jak łatwo zadbać o ładny ogród?

Chcesz stworzyć ogród, w którym z przyjemnością będzie można spędzać czas, wsłuchując…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *