Grille i wędzarnie

Grill ogrodowy – jaki model wybrać?

Grill ogrodowy - jaki model wybrać?
Grill ogrodowy - jaki model wybrać?

Grillowanie jest dla wielu osób znakomitym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny czy przyjaciół. Potrawy przyrządzone na grillu ogrodowym są smaczne, zdrowe i bardzo aromatyczne. Wybór urządzeń do grillowania na rynku jest niezwykle szeroki.

Co wziąć pod uwagę wybierając grill ogrodowy?

Producenci tych urządzeń wprowadzają na rynek coraz to nowocześniejsze sprzęty o różnych ciekawych funkcjach. To jaki model sprawdzi się dla danej osoby, zależy od paru czynników. Warto wziąć pod uwagą takie kwestie jak:

  • Częstotliwość grillowania
  • Stopień zaawansowania osoby obsługującej sprzęt
  • Ilość dostępnego miejsca na tarasie czy też w ogrodzie
  • Dostępny budżet na zakup tego urządzenia
  • Potrzebne do jego obsługi akcesoria
  • Indywidualne wymagania i względy estetyczne

Rodzaje grillów ogrodowych

Najchętniej kupowane w dalszym ciągu są modele węglowe, aczkolwiek nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

Grill węglowy– cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest to prosty i dosyć tani sprzęt. Takie urządzenie można zakupić już od 50 złotych. Osoby decydujące się na taki grill ogrodowy doceniają wysokie walory smakowe przygotowywanych na nim produktów spożywczych. To rozwiązania lekkie o wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Grill węglowy trudno się czyści, ponadto niektóre produkty nie są zbyt stabilne. To propozycja świetna dla osób grillujących sporadycznie, które nie wymagają od grilla wielu dodatkowych funkcji.

Grill gazowy– coraz częściej kupowany. Różnica w smaku przygotowywanych dań nad węglem i nad gazem jest nieznaczna. Zaletą takich modeli jest zwłaszcza to, iż można w nich precyzyjnie kontrolować temperaturę grillowania. Model gazowy jest wygodniejszy w użytkowaniu, gdyż nie trzeba paleniska uzupełniać cały czas świeżym paliwem. Niestety takie grille ogrodowe są o wiele droższe od wersji węglowych, gdyż mogą kosztować nawet parę tysięcy złotych, w zależności od wielkości i ilości funkcji. W przypadku takiego urządzenia trzeba pamiętać o wymianie czy też napełnianiu butli z gazem. Grill ogrodowy gazowy polecany jest osobom, którym zależy przede wszystkim na wygodnej obsłudze i szybkim przygotowaniu dań.

Grill elektryczny– jego dużą zaletą jest to, że można z niego korzystać w ogrodzie, na balkonie, ale także w domu. Dzięki takiemu urządzeniu grillować można właściwie przez cały rok, ponadto jego czyszczenie jest niezwykle łatwe. Do jego użycia niezbędny jest jedynie dostęp do prądu, nie trzeba więc uzupełniać w nim paliw. Niektóre sprzęty można myć pod bieżącą wodą z detergentem. Elektryczny grill ogrodowy umożliwia przygotowanie różnych dań. Według miłośników grillowania nie zapewnia on jednak takiego samego smaku dań, jak w przypadku wyżej wymienionych urządzeń. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie czystość i komfort grillowania.

Przydatne akcesoria do grillowania

Do grilla ogrodowego warto zakupić dodatkowo pewne przydatne akcesoria, które zwiększą wygodę przygotowywania potraw. Muszą być one wysokiej jakości, dobrze, jeśli są wykonane z wytrzymałej i odpornej na wysokie temperatury stali nierdzewnej. Podczas obsługi grilla przydają się zwłaszcza szczypce, dzięki którym można obrócić i zdjąć jedzenie z urządzenia, nie narażając się na oparzenie. Pomocnym akcesorium są także widełki czy też widelec, którym można obracać, ściągać jedzenie z rusztu czy też sprawdzać stopień wysmażenia produktów mięsnych. Łopatka natomiast umożliwi łatwe operowanie potrawami na ruszcie, a pędzelkiem silikonowym można z łatwością nabrać marynatę i nałożyć ją na jedzenie, dzięki czemu będzie soczyste i smaczne.

Powiązane posty
Grille i wędzarnie

Grill w 2024 roku - zaskocz gości

Grillowanie to nie tylko przyjemność z jedzenia na świeżym powietrzu, ale także okazja do…
Czytaj więcej
Grille i wędzarnie

Duży grill węglowy — czy warto kupić grill żeliwny?

Grillowanie na świeżym powietrzu to jedna najpopularniejszych rozrywek w okresie letnim. Długie i…
Czytaj więcej
Grille i wędzarnie

Jaki grill na balkon najlepiej wybrać?

Każdy kocha grillowanie i grillowane potrawy, jednak nie zawsze można bez przeszkód grillować w…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *