Grille i wędzarnie

Duży grill węglowy — czy warto kupić grill żeliwny?

Duży grill węglowy — czy warto kupić grill żeliwny?
Duży grill węglowy — czy warto kupić grill żeliwny?

Grillowanie na świeżym powietrzu to jedna najpopularniejszych rozrywek w okresie letnim. Długie i ciepłe wieczory skłaniają do spędzania czasu w plenerze w gronie znajomych lub rodziny. Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w duży grill węglowy z żeliwa, aby wspólne gotowanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Odpowiadamy.

Grill węglowy żeliwny: jakie ma zalety?

Grille wykonane z żeliwa wyróżniają się znacznie wyższą trwałością niż klasyczne modele ze stali nierdzewnej. Są bardziej stabilne i odporniejsze na wysokie temperatury czy oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z uwagi na dużą wagę, najlepiej jest ustawić je na stałe we wcześniej przygotowanej lokalizacji.

Właściwości takich grilli węglowych wynikają z cech żeliwa, które jest stopem żelaza, węgla i różnych domieszek (m.in. krzemu, fosforu, manganu czy siarki). Materiał ten cechuje się dobrą odpornością na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji model z żeliwa może być używany przez wiele sezonów bez żadnego uszczerbku na jego jakości.

Grille węglowe żeliwne mają również wiele zalet, które bezpośrednio przekładają się na komfort gotowania. Bardzo dobrze przewodzą ciepło i utrzymują temperaturę, co pozwala na przyrządzenie lepszych, bardziej soczystych potraw. Ponadto ruszty żeliwne, po odpowiednim natłuszczeniu, zmniejszają ryzyko przywierania i przypalania jedzenia.

Duży grill węglowy z żeliwa: na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru grilla węglowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warto dopasować jego rozmiar do ilości przyrządzanych potraw. Duży model sprawdzi się w przypadku osób, które organizują spotkania plenerowe dla kilku lub kilkunastu gości.

Szukając grilla, powinieneś też zwrócić uwagę na inne ważne aspekty:

  • stabilność konstrukcji — sprawdź, czy podstawa grilla jest mocna i wytrzymała. Im solidniejszy grill, tym bardziej komfortowe będzie przyrządzanie na nim potraw;
  • obecność popielnika — jest to element, który umożliwia łatwe usunięcie popiołu powstającego podczas spalania węgla. Taki pojemnik przypomina szufladę i jest zwykle umieszczony bezpośrednio pod komorą na opał;
  • wyposażenie w pokrywę z regulacją przepływu powietrza — umożliwia kontrolowanie tempa grillowania potraw, a także ochronę jedzenia w razie deszczu;
  • obecność kółek i uchwytów — ułatwiają one transportowanie grilla. Ważne, aby rączki były odpowiednio zaizolowane i nie przewodziły ciepła.

Grill węglowy żeliwny: czy warto kupić?

Grille węglowe żeliwne cechują się lepszą wytrzymałością i stabilnością niż ich odpowiedniki wykonane np. ze stali nierdzewnej. Są nieco droższe, jednak taka inwestycja z reguły zwraca się na przestrzeni kilku sezonów. Wątpliwej jakości modele szybko rdzewieją i niekiedy po jednym sezonie użytkowania stają się mało bezpiecznie i niewygodne. Dlatego wydaje się, że zakup solidnego grilla węglowego wykonanego z żeliwa to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na długiej żywotności produktu i wysokim komforcie podczas przyrządzania ulubionych potraw dla siebie i najbliższych.

Powiązane posty
Grille i wędzarnie

Grill w 2024 roku - zaskocz gości

Grillowanie to nie tylko przyjemność z jedzenia na świeżym powietrzu, ale także okazja do…
Czytaj więcej
Grille i wędzarnie

Jaki grill na balkon najlepiej wybrać?

Każdy kocha grillowanie i grillowane potrawy, jednak nie zawsze można bez przeszkód grillować w…
Czytaj więcej
Grille i wędzarnie

Grill ogrodowy - jaki model wybrać?

Grillowanie jest dla wielu osób znakomitym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu w…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *