Bez kategorii

Domowe sposoby na koniczynę

Ogród porośnięty kwitnącą koniczyną

Koniczyna pojawiająca się w trawniku to problem, który wymaga szybkiej interwencji. Niestety wyróżnia się ona dużą siłą wzrostu i zdolnościami do rozkrzewiania. Właśnie dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację trawy, w sytuacji konieczności sięgnąć po środek na koniczynę w trawniku.

Koniczyna w trawie – skąd się bierze?

Koniczyna jest rośliną o dużych zdolnościach do rozkrzewiania się, a wszystko dzięki łodygom rozłogowym. Wykazuje doskonałą odporność na niszczenie, dlatego bardzo często pojawia się w trawnikach, w których brakuje substancji odżywczych.

Jeśli trawa jest rzadka i słaba, można mieć pewność, że wkrótce pojawi się w niej koniczyna. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zadbać o pielęgnację trawnika i dostarczenie składników odżywczych. Pozwolą one na silny wzrost trawy, zapobiegając tym samym pojawieniu się koniczyny. Bardzo ważny jest także odczyn gleby. Jeśli jest ona kwaśna, gwarantuje silny wzrost koniczyny. Optymalny odczyn gleby dla trawy to pH 5,5–6,5.

Koniczyna na trawniku

Koniczyna na trawniku to problem, który dotyczy wielu ogrodów. Związana jest głównie z nieodpowiednią pielęgnacją. Aby jej zapobiec konieczne jest nawożenie, odpowiednie przygotowanie podłoża przed wysiewem trawy, a także zastosowanie środków, które są w stanie usunąć niepożądane rośliny. Preparat na koniczynę usunie nie tylko jej liście, ale również korzenie. Warto zadbać o usunięcie koniczyny, gdyż zaniedbania w pielęgnacji grożą pojawieniem się mchu, szczególnie w miejscach zacienionych.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Walka z koniczyną może być naprawdę prosta, jeśli zadbamy o kilka aspektów. To:

  • Pielęgnacja – konieczna jest wertykulacja trawnika, najlepiej na wiosnę. Pozwoli to na lepsze wnikanie wody, światła i powietrza. Należy pamiętać, że wśród zabiegów pielęgnacyjnych niezwykle duże znaczenie ma regularne koszenie. Pozwala na ograniczenie wzrostu koniczny, a wszystko przez fakt, iż ograniczana jest kwitnienie i osłabia ją.
  • Dostarczanie składników odżywczych – bardzo ważne jest nawożenie. Powinno być regularne. Najlepiej stosować nawozy organiczne i naturalne.
  • Odkwaszanie – bardzo istotne znaczenie ma odkwaszanie ziemi. Warto wykorzystać metodę wapnowania, dzięki czemu koniczyna będzie miała dużo gorsze warunki do wzrostu. Wapnowanie trawnika ograniczy rozwój innych chwastów. Przeprowadza się je na wiosnę lub na jesieni. Zabieg ten ma na celu odkwaszenie gleby.

Domowy oprysk na koniczynę

Koniczynę na trawniku można zwalczyć domowym opryskiem z wódki, wody i płynu do naczyń. Wystarczą 2 szklanki wody, 20 ml wódki i kilka kropel płynu do naczyń. Wszystkie składniki należy przelać do spryskiwacza i spryskać koniczynę i inne chwasty. To ekologiczny środek na koniczynę, który pozwoli stworzyć piękny trawnik. Należy pamiętać, aby takie środki stosować w dni bez deszczu, suche i słoneczne.

Warto pamiętać o tym, że koniczyna choć zaliczana jest do grupy chwastów, bardzo pięknie prezentuje się na trawnikach, szczególnie czasie kwitnienia. Nie zawsze musimy stawiać na idealnie zieloną trawę. Kilka koniczyn białych czy fioletowych może urozmaić wygląd ogrodu. Co ważne, koniczyny są miododajne, dlatego przyciągają pszczoły, które produkują z nich miód oraz lecznicze, z których przygotowuje się napary, płukanki i wyciągi roślinne.

Herbicydy na koniczynę

Na koniczynę stosuje się także herbicydy nieselektywne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi roślinami. Wiele osób decyduje się na także na mechaniczne usuwanie chwastów, jednak jest to metoda pracochłonna i często nieskuteczna. Warto zastosować herbicydy, czyli opryski o skutecznym działaniu, a następnie zadbać o właściwą pielęgnację trawnika. Zanim wykorzystamy herbicydy na koniczynę, należy zapoznać się z instrukcją przygotowania i rozpylania preparatu. Większość z takich środków można stosować przez cały okres wzrostu trawnika. Zawsze należy rozpylać je w dzień suchy, słoneczny, kiedy nie spodziewamy się deszczu. Dzięki temu będą one w stanie zadziałać kompleksowo na liście i korzenie.

Powiązane posty
Bez kategorii

Kiedy nawozić rododendrony?

Rododendron, zwany także różanecznikiem, to rodzaj rośliny wrzosowatej, którą powszechnie…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Jak ustawić kwiaty w domu?

W naszych mieszkaniach czujemy się najlepiej. To nasza przestrzeń, w której odpoczywamy i…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Błędy akwarystów w pigułce

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, ten artykuł z pewnością przykuje Twoją uwagę.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *