Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest oczyszczenie terenu. Polega ono na usunięciu kamieni, śmieci, chwastów, gałęzi oraz pozostałości po wykarczowanych drzewach czy roślinach. Kolejnym etapem jest przygotowanie instalacji nawadniającej. Kiedy zraszacza są umieszczone we właściwym miejscu, należy przystąpić do przekopywania ziemi i poprawiania jej jakości poprzez dodanie kompostu lub torfu.
Wyrównany teren można zasilić odpowiednim nawozem i obficie podlać. Tak przygotowana gleba jest gotowa do zasiewu. W miejscach słonecznych i suchych najlepiej sprawdzi się trawa sportowa, która charakteryzuje się niskim tempem wzrostu, a także dużą odpornością na suszę, mróz oraz intensywne użytkowanie.
Podlewanie, koszenie i nawożenie
Podstawową czynnością dotyczącą pielęgnacji trawnika jest podlewanie. Jest to ważny zabieg, od którego zależy prawidłowy wzrost traw oraz wygląd darni. Zalecane jest podlewanie trawnika raz w tygodniu, a w okresach suszy co 3-4 dni. Wykonywanie tych czynności codziennie powoduje słabe ukorzenienie się roślin, co może prowadzić do rozwoju chorób. Trawnik najlepiej podlewać rano lub wieczorem. W przypadku pojawienia się objawów usychania traw, można zraszać darń częściej, aby nie dopuścić do wyschnięcia warstwy gleby na głębokości 10 cm, w której znajduje się system korzeniowy. Istotny wpływ na wygląd trawnika ma również koszenie.
Pierwszy raz czynność tę należy wykonać, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość 8-10 cm. Początkowo skraca się je jedynie o centymetr. Dopiero po kilku koszeniach można obniżyć wysokość noża tnącego umieszczonego w kosiarce. Należy pamiętać, że regularne przycinanie darni prowadzi do jej krzewienia się i zagęszczenia, co wpływa na efektowny wygląd trawnika. Pielęgnacja trawnika obejmuje także jego nawożenie. W sprzedaży dostępne są zarówno nawozy jedno jak i wieloskładnikowe. Proces nawożenia należy rozpocząć wiosną po pierwszym skoszeniu trawy. Od wiosny do lata zaleca się stosowanie preparatów azotowych, a od lata do jesieni potasowych. Nawóz należy rozprowadzać równomiernie, a po zakończeniu nawożenia trawnik warto podlać.
Odchwaszczanie, wertykulacja i inne zabiegi pielęgnacyjne
Każdy, nawet najbardziej zadbany trawnik wymaga regularnego odchwaszczania. Część chwastów usuwanych jest podczas koszenia. W przypadku pojawienia się dużych rozet należy wypielić je ręcznie lub zastosować odpowiedni środek chwastobójczy. Do czynności pielęgnacyjnych trawnika zalicza się również wertykulację i aerację. Wertykulacja polegająca na nacinaniu darni wykonywana jest wczesną wiosną, aerację, czyli nakłuwanie trawnika przeprowadza się późnym latem. Zabiegi te ułatwiają dostęp powietrza do korzeni i chronią je przed rozwojem chorób grzybiczych. Do innych czynności pielęgnacyjnych wpływających na wygląd trawnika zaliczyć należy wałowanie.
Tego rodzaju zabiegi wykonuje się wałem, którego ciężar wynosi zazwyczaj od 70 kg do 300 kg. Wałowanie pomaga w utrzymaniu równej powierzchni trawnika, a dodatkowo pobudza trawy do rozkrzewiania. Czynność tę należy przeprowadzać dwa lub trzy dni przed pierwszym koszeniem, a także bezpośrednio po nim, w celu dociśnięcia do gleby młodych, słabo zakorzenionych roślin. Powyższe przykłady pokazują, że prawidłowa pielęgnacja trawnika wymaga wiele pracy i dużego zaangażowania. Należy pamiętać, że tylko regularne zabiegi pozwalają na uzyskanie idealnie równej darni, która będzie ozdobą całego ogrodu.