Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Kosa do ogrodu – spalinowa czy akumulatorowa?

Kosa do ogrodu - spalinowa czy akumulatorowa
Kosa do ogrodu - spalinowa czy akumulatorowa

Przewaga kos spalinowych i akumulatorowych nad elektrycznymi jest znana wszystkim zwolennikom prac ogrodowych już od dawna. Brak ograniczeń pod względem odległości od źródła zasilania i wyeliminowanie problemu uciążliwego kabla są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o kosy z wbudowanym źródłem zasilania. Wiele osób spotyka się jednak z pytaniem, która kosa sprawdzi się lepiej – zasilana silnikiem spalinowym czy akumulatorem?

Czym różni się kosa akumulatorowa od spalinowej

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma narzędziami, jest moc. Kosy spalinowe pozwalają na radzenie sobie z wilgotną i długą trawą, a także zastosowanie dużo szerszego ostrza lub napędu. Przez długi czas czyniło je to dużo bardziej funkcjonalnymi, mimo dość dotkliwych kosztów, jeśli chodzi o zakup paliwa. Jednak rozwój technologiczny sprawia, że różnice pomiędzy zasilaniem spalinowym, a akumulatorowym, coraz bardziej się zacierają.

Niektórzy producenci kos zasilanych akumulatorem, wdrażają technologie, pozwalające na dużo bardziej wydajne użytkowanie ich produktów. Takie kosy mogą posiadać niekiedy nawet większą moc, niż ich odpowiedniki zasilane silnikiem spalinowym. Zaletą będą tutaj także kwestie ekonomiczne – nowoczesne kosy akumulatorowe pozwalają na znacznie tańszą eksploatację urządzenia, niż ma to miejsce w przypadku kos spalinowych. Zatem czy obecnie warto w ogóle rozważać zakup urządzenia, wyposażonego w tego rodzaju jednostkę napędową?

Charakterystyka kos spalinowych

Faktem jest, iż rozwój technologiczny umożliwił na zmniejszenie przepaści, jaka dzieliła kosy spalinowe i akumulatorowe. Jednak pozwolił on również na udoskonalenie konstrukcji i technologii, użytej do produkcji silników napędzanych benzyną. O ile akumulator pozostaje dużo tańszy w eksploatacji, o tyle najnowocześniejsze modele kos spalinowych oferują dużo większe możliwości pod kątem pracy w terenie.

Kosy spalinowe okazują się dużo wytrzymalsze i bardziej efektywne podczas pracy. Optymalna konstrukcja zbiorników z paliwem w nowoczesnych modelach, pozwala na długotrwałą pracę w terenie bez zauważalnych spadków wydajności wraz ze zużyciem benzyny. Decydując się na zakup nowej kosy spalinowej, możemy zachować pewność, iż bez problemu upora się ona nawet z najbardziej uciążliwymi warunkami – gęstą, wysoką trawą lub twardymi chwastami.

Kolejną ich zaletą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kosy spalinowe są produkowane z uwzględnieniem znacznej mocy, którą będą generować – są więc przystosowane do znoszenia znacznie większych obciążeń, niż kosy akumulatorowe. Następną istotną kwestią będzie dostępność. Wysokiej jakości kosę spalinową, która spełni wszelkie nasze oczekiwania, znajdziemy bez problemu w większości sklepów branżowych – ponieważ ich budowa jest dużo mniej skomplikowana, niż w przypadku kos akumulatorowych. Te z kolei – jeśli chcemy znaleźć modele najwyższej jakości – spotkamy w dużo mniejszej ilości miejsc. Jednak w sytuacji, gdy mamy dostęp do takiego rodzaju produktów – z całą pewnością warto rozważyć zakup.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *