Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie urządzenia wykorzystuje się do budowy nowoczesnych studni?

Rozwój techniki przyniósł wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie budownictwa. Nowoczesne maszyny pozwalają m.in. na budowę przydomowych studni głębinowych, dzięki którym można uzyskać dostęp do wody pitnej w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają miejskie instalacje wodociągowe.

Budowa nowoczesnych studni głębinowych

Wydajne i praktyczne wiertnice do studni umożliwiają szybką budowę przydomowego ujęcia wody. Pozwalają na wydrążenie otworu o dowolnej głębokości, jak i średnicy. Elementy robocze w postaci ogromnych wierteł dają możliwość pracy w trudnych warunkach środowiskowych, również w terenie górzystym i skalistym.

Tradycyjne rozwiązania kopane zostały już dawno wyparte przez ujęcia wiercone. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń pozwala na szybkie wydrążenie otworów, a możliwość wykorzystania wydajnych pomp sprawia, że instalacja jest w pełni zautomatyzowana i nie ma konieczności ręcznego czerpania wody pitnej przy pomocy wiader spuszczanych na sznurze, jak miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Profesjonalna wiertnica do studni głębinowych to obecnie najwydajniejsze rozwiązanie do wykonawstwa tego rodzaju konstrukcji. Dotarcie do warstwy wodonośnej z jej użyciem jest stosunkowo szybkie i nie sprawia problemów, nawet przy twardym podłożu.

Wiertnice pionowe do budowy studni

Do wykonania odwiertów niezbędne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń, które określają przepisy prawa budowlanego, wodnego, geologicznego oraz górniczego. Opisują one m.in. wymagane parametry miejsca wiercenia, a także odległość od granic działki. Istotna jest również wydajność studni i ilość czerpanej wody.

Warto wspomnieć, iż przy zużyciu na poziomie, który nie przekracza 5 m3 na dobę albo gdy sama konstrukcja nie jest głębsza niż 30 metrów, niektóre zezwolenia nie będą wymagane, np. pozwolenie wodno-prawne. Zawsze należy jednak upewnić się co do aktualnego stanu prawnego i obowiązujących procedur.

Nowoczesna wiertnica do studni to maszyna, dzięki której, posiadając stosowne zezwolenia, można w łatwy i szybki sposób wykonać odwiert pod ujęcie wodne. Dzięki niej zyskujemy dostęp do wody pitnej np. na terenach górzystych i w miejscach oddalonych od dużych skupisk ludności, gdzie brak wodociągów.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia przydatne w każdym ogrodzie

Ogród jest ogrodem i odróżnia się od dzikiego nieużytku właśnie dlatego, że stanowi…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak zbudować szambo krok po kroku?

W przypadku gdy niemożliwe jest podłączenie budynku do kanalizacji, jedynym słusznym wyjściem…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wygodne narzędzia ogrodnicze które warto mieć

Wraz z nadejściem pełnowartościowej wiosny rozpoczyna się sezon ogrodniczy. Każdy prawdziwy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *