Iglaki

Więcej czasu na podziwianie ogrodu

Więcej czasu na podziwianie ogrodu
Więcej czasu na podziwianie ogrodu

Wiosna w pełni. Jeżeli chodzi o pracę w ogrodzie to najbardziej absorbująca pora . W tym roku pewnie część robót została już wykonana, ale również w maju w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Trzeba jednak pamiętać, że pomiędzy 12, a 14 dniem tego miesiąca przypadają tak zwani zimni ogrodnicy. Po nich nie powinny już występować przymrozki i można wysadzić do gruntu sadzonki roślin, które są wrażliwe na chłody. Maj to też idealny miesiąc na przeprowadzanie prac porządkowych, zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenie.

Prześwietlenie i czas na drzewa, krzewy i byliny

Na pewno w tym czasie przekwitną już krzewy forsycji, tawuły wczesnej, wierzby iwa, migdałka czy porzeczki krwistej. Można je prześwietlić odpowiednimi cięciami, za co rośliny te odwdzięczą się nam w przyszłości. Trzeba również w tym czasie usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych, czyli między innymi hiacyntów, narcyzów, krokusów. To samo należy także zrobić z wcześnie budzącymi się do życia odmianami tulipanów, ponieważ zawiązujące się nasiona, osłabiają ich cebulki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w maju sadzić jeszcze drzewa i krzewy oraz byliny. To najlepszy czas na iglaki, azalie i rododendrony. Krzewy tych dwóch ostatnich roślin lepiej kupować z dobrze wykształconymi już pąkami. Zagwarantuje to, że kwiaty azalii i rododendrona, będą takie, jak być powinny.

Po zimnych ogrodnikach

W drugiej połowie maja, czyli gdy miną już zimni ogrodnicy, można przystąpić też do wysadzania sadzonek kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na zimno. Czas po 15 maja to również najlepszy okres dla najpopularniejszych roślin balkonowych, na przykład petunii pelargonii lub werbeny. Maj to również czas siewu do gruntu szybko rosnących roślin. Nagietki, maciejka, chabry, powoje, czarnuszki  i maczki kalifornijskie mogą w doskonały sposób zapełnić puste miejsca w rabatach, które pojawiły się po przekwitnięciu wczesnowiosennych roślin cebulowych.

Druga połowa maja to również najlepszy okres na zasianie do gruntu fasoli, groszku, rzodkiewki, dyni, cukinii lub kabaczków. Nasiona te można wcześniej zostawić na kilka godzin w letniej wodzie. Dobrze jest także nie wysiewać ich wszystkich od razu, tylko sukcesywnie i partiami co około 10 dni. Taka metoda zapewni pewną ciągłość zbiorów.
Maj to też idealny moment na zakładanie trawnika lub łąki kwietnej. To również czas, kiedy można przymierzyć się do stworzenia własnego ogródka ziołowego. Aby mieć swoją bazylię, estragon, szałwię, melisę, pietruszkę i lubczyk wysadzamy te przyprawy do gruntu z doniczek lub po prostu wysiewamy nasiona.

Tanie i szybkie zakupy

Praca w ogrodzie i późniejsza satysfakcja z jego wyglądu bądź plonów, to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również koszty. Dlatego trzeba sprawdzić, gdzie można tanio i szybko kupić wszystko, co jest potrzebne, aby ogród był w dobrej kondycji i świetnie się prezentował. Aby zaopatrzyć się nie tylko w sadzonki i rośliny do ogrodu, na pewno warto zapoznać się z szeroką i atrakcyjną ofertą portalu ogłoszeniowego Pokato.pl. Tu każdy za darmo może wystawić swój anons i sprzedać lub kupić wszystko, co potrzebne jest do ogrodowego hobby. I na pewno będzie taniej i wygodniej, niż gdzie indziej. Pozostanie także więcej czasu na chwile relaksu i podziwianie rozkwitającej przyrody.

Powiązane posty
Iglaki

Brązowienie iglaków na zimę - które krzewy iglaste zmieniają kolor?

Piękne kompozycje w ogrodzie – iglaki wraz z innymi roślinami tworzą doskonałe tło dla…
Czytaj więcej
IglakiNawozy

Jaki jest najlepszy naturalny nawóz do iglaków?

Piękny ogród to prawdziwa duma gospodarzy. Jednak aby rośliny naprawdę go zdobiły, należy o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *