Iglaki

Brązowienie iglaków na zimę – które krzewy iglaste zmieniają kolor?

Brązowienie iglaków na zimę - które krzewy iglaste zmieniają kolor
Brązowienie iglaków na zimę - które krzewy iglaste zmieniają kolor

Piękne kompozycje w ogrodzie – iglaki wraz z innymi roślinami tworzą doskonałe tło dla kwiatów czy bylin.

Piękne kompozycje w ogrodzie – iglaki wraz z innymi roślinami tworzą doskonałe tło dla kwiatów czy bylin. Z czasem jednak z atrakcyjnej zielonej barwy mogą zmienić swój kolor na nieco ciemniejsze, bardziej brązowy i mniej atrakcyjny. Co jest tego powodem? Czy to objaw choroby lub krzewy iglaste zostały zaatakowane przez szkodniki?

Naturalna zmiana koloru krzewów iglastych 

Bardzo często zdarza się, że jesienią nasze krzewy iglaste zmieniają kolor z intensywnej zieleni na bardziej brązowe i brunatne odcienie. Wielu właścicieli ogrodów niepokoi się, że ich krzewy zaatakowała choroba bądź szkodniki, czy inne czynniki zewnętrzne negatywnie wpływające na krzewy. Natomiast prawdą jest, że wiele odmian krzewów iglastych w sposób naturalny zmienia swoją barwę na brązową, a wraz z nadejściem wiosny ponownie będą przykuwać oko intensywną zielenią. 

Przed zakupem krzewów iglastych warto dowiedzieć się, jak należy pielęgnować o konkretną odmianę oraz jak zachowuje się właśnie jesienią czy zimą. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie martwić się, a także możemy zaplanować kompozycje roślin w ogrodzie tak, aby również zimą ogród prezentował się pięknie. 

Jakie krzewy iglaste zmieniają swoją barwę na zimę? 

Do przebarwiających się iglaków na zimę należą Jałowce. Srebrzysto-niebieska barwa igieł w okresie jesienno-zimowym zmienia odcień na bardziej brunatny, brązowy, lekko bordowy. Niektóre odmiany Jałowca naturalnie mają barwę żółtą lub ciemnożółtą, a zimą zmieniają swoje igły na kolor brunatny. Jednym z nich jest np. Jałowiec “Lime Glow’ – swoje żółte igły zmienia w ciemno pomarańczowe i brązowe. 

Kolejnym krzewem, który intensywnie zmieniają swój kolor na zimę jest Mikrobiota syberyjska. Jest to niski krzew o zielonych igłach, który wraz z okresem jesienno-zimowym zmienia swoje igły na kolor brązowy. Wiele osób, które do tej pory nie miały doświadczenia z tym rodzajem krzewu jest wręcz pewnych, że roślina została zaatakowana przez szkodniki, cierpi na jakąś chorobę bądź jakieś inne czynniki negatywnie wpłynęły na stan krzewu. Natomiast jest to naturalna reakcja, a wiosną krzew ponownie odzyska swój zielony kolor. 

Żywotniki również zmieniają swoją barwę podczas nadejścia niskich temperatur. Przykładowo Żywotnik wschodni ‘Aurea Nana’ zmienia swoje zielone igły na kolor lekko brunatny. Z kolei Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ to odmiana o przepięknych, żółtych igłach, które jesienią oraz zimą zmieniają swoją barwę na ciemno pomarańczową i brunatną. 

Jeśli również Twoje iglaki zmieniają barwę jesienią i zimą nie martw się! Sprawdź, czy gatunek krzewu zmienia barwę na jesień i zimę. Prawdopodobnie jest to naturalna reakcja nie wywołana chorobą, szkodnikami ani innymi czynnikami zewnętrznymi. 

Powiązane posty
Iglaki

Więcej czasu na podziwianie ogrodu

Wiosna w pełni. Jeżeli chodzi o pracę w ogrodzie to najbardziej absorbująca pora . W tym roku…
Czytaj więcej
IglakiNawozy

Jaki jest najlepszy naturalny nawóz do iglaków?

Piękny ogród to prawdziwa duma gospodarzy. Jednak aby rośliny naprawdę go zdobiły, należy o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *