Rośliny, nasiona, cebule

Co uprawiać w szklarni? Podpowiadamy

Co uprawiać w szklarni Podpowiadamy
Co uprawiać w szklarni Podpowiadamy

W Polsce trzeba liczyć się z dużymi ograniczeniami co do całorocznej uprawy warzyw i owoców. Nasze warunki klimatyczne nie pozwalają na całoroczne cieszenie się darami natury w przydomowym ogrodzie ani na polu. Mamy pory roku, lato jest stosunkowo krótkie, chłód utrzymuje się przez wiele miesięcy, nie brakuje przymrozków i mroźnych dni. Nawet wiosną bardzo łatwo o zmarznięcie nowalijek, co stanowi kolejne utrudnienie dla ogrodnika. Można jednak ułatwić sobie życie i mieć dostęp do świeżych warzyw, owoców niemalże bez przerwy. Z pomocą przychodzi szklarnia, która daje zdecydowanie więcej możliwości niż uprawa gruntowa. Zalet tego rozwiązania jest naprawdę sporo, łącznie z wydłużeniem sezonu wegetacyjnego i uzyskaniem obfitszych plonów.

Wielkie tak dla szklarni – poznaj zalety uprawy szklarniowej

Szklarnia ogrodowa jest miejscem zaprojektowanym w taki sposób, aby możliwe było stworzenie odpowiednich warunków od wzrostu i rozwoju wielorakich roślin. Nawet jeśli na zewnątrz warunki atmosferyczne są niesprzyjające, w szklarni wytworzymy specyficzny mikroklimat, preferowany przez konkretne gatunki warzyw. Chodzi tutaj nie tylko o zapewnienie roślinom właściwej temperatury i poziomu wilgotności powietrza, ale też o ochronienie ich przed działaniem niekorzystnych, zmiennych czynników atmosferycznych. W szklarni możemy uprawiać warzywa, owoce i zioła, cieszyć się smacznymi nowalijkami już na wiosnę. Nic nie smakuje tak dobrze jak świeżo zerwany dar natury, tuż przed jego zjedzeniem. Właśnie wtedy ma też największą wartość odżywczą, a więc wpieramy zdrowie swoje i bliskich, sięgając po takie produkty. Szklarnia ogrodowa gwarantuje efektowniejszą uprawę roślin niż w przypadku sadzenia ich do gruntu. Można nawet stymulować ich rozwój za pomocą nawozów organicznych, bez użycia chemii.

W przypadku szklarni ogrodowej można liczyć nie tylko na wcześniejszą uprawę warzyw, ale też na szybsze zbiory Nie trzeba martwić się o to, że cokolwiek zmarznie, jak ma to często miejsce przy roślinach znajdujących się w gruncie na skutek przymrozków. Mogą one doprowadzić nawet do nieodwracalnego zniszczenia wszystkich sadzonek, przez co nasza praca pójdzie na marne. W szklarni warzywa mają stabilne warunki klimatyczne, przez co są silniejsze, szybciej dojrzewają i dają większe plony. Nawet późną jesienią można nadal cieszyć się świeżymi warzywami, mamy też szklarnie całoroczne, przemysłowe. Przekłada się to na możliwość uprawiania warzyw, owoców i ziół o każdej porze roku. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć szklarnię przez zimnem. Rośliny są również należycie zabezpieczone przed szkodnikami.

Co opłaca się uprawiać w szklarni?

W szklarni ogrodowej warto uprawiać nowalijki, do których zalicza się przede wszystkim różne rodzaje sałat, rzodkiewkę, cebulę, szczypiorek, pietruszkę, szpinak. Przetrwają one nawet w chłodne dni, można je wysiewać już pod koniec lutego. Opłacalne jest także uprawianie pomidorów, szczególnie tych tradycyjnych. Można wtedy liczyć na duże plony i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób. Jeśli szklarnia jest nieogrzewana, to sadzonki sadzi się już w kwietniu. Jeżeli zadbamy o to, aby warzywa te były prowadzone na jeden lub dwa pędy, uzyskamy zdecydowanie większe plony. Można wobec tego mówić o dużej opłacalności takiej uprawy.

Kolejnym topowym warzywem w uprawie szklarniowej jest papryka, różne jej odmiany. Sadzonki można wysadzać już w drugiej powie marca lub w kwietniu. Bardzo opłacalne są w uprawie ogórki, które wysiewa się już w lutym. Polecić można uprawę bakłażanów wysiewanych od stycznia do marca. Hodować warto też zioła, po które tak chętnie się sięga w kuchni. To właśnie za ich pomocą można nadać potrawom charakteru, poprawić ich smak i zapach. W warunkach szklarniowych praktycznie każdy gatunek ziół daje obfite plony. Prym wiedzie jednak bazylia, oregano, majeranek, szałwia, kolendra, tymianek, mięta. W szklarni sadzi się także różne gatunki kwiatów, roślin ozdobnych. Kwiaciarnie zaopatrują się w kwiaty cięte pochodzące właśnie ze szklarni, które dostępne są tam przez cały rok. Do najbardziej popularnych zalicza się storczyki, kaktusy, begonie, lobelie, petunie ogrodowe, róże, dalie i goździki.

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie z poliwęglanu 2022: popularne modele i ceny. Co kupić?

Szklarnie poliwęglanowe używane są dzisiaj zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie rosyjskie z poliwęglanu - estetyczne i łatwe w użytkowaniu

Gwałtowne zjawiska pogodowe, których w ostatnich latach nie brakuje, powodują spore straty także…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Jak samozapylać rośliny dyniowate?

Nie ma nic bardziej frustrującego dla ogrodnika niż posiadanie ładnych, dużych, zdrowych roślin…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *