Trawnik

Jaki rodzaj trawnika wybrać?

Jaki rodzaj trawnika wybrać
Jaki rodzaj trawnika wybrać

Decydując się na zakładanie trawników, warto na samym początku wybrać rodzaj trawy. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie trawniki wyglądają tak samo, to różnią się od siebie wieloma składnikami.

Czym kierować się wybierając odpowiedni trawnik?

Trawnik pełni różne funkcje i składa się z różnych traw. Każdy rodzaj traw wygląda inaczej i posiada inne wymagania oraz właściwości jak np.:

  • zróżnicowany system korzeniowy
  • inne tempo wzrostu
  • działanie na warunki atmosferyczne (susza, opady)

Zazwyczaj w ogrodach możemy spotkać cztery podstawowe rodzaje trawników, a wybór jednego z nich powinien być dobrze przemyślany. Warto wcześniej zastanowić się nad tym, jak zamierzamy użytkować trawnik oraz ile czasu jesteśmy skłonni poświęcić na jego pielęgnację. Ważną kwestią jest także nasłonecznienie ogrodu oraz rodzaj gleby.

Rodzaje trawników

Trawnik sportowy – jest bardzo mocnym, niskim i wytrzymałym rodzajem trawnika. Doskonale sprawdza się podczas deptania czy rozrywania, a także w bardzo szybki sposób się regeneruje. Trawnik sportowy rośnie szybko, dlatego wymaga częstszego koszenia oraz wygrabiania filcu czy nawożenia. Podłoże pod ten rodzaj trawnika nie wymaga doskonałego przygotowania, a koszenie powinno nastąpić co 7 lub 10 dni. Zakładanie trawników – sprawdź specjalistów z Warszawy.

Skład – rajgras angielski, wiechlina łąkowa

Trawnik ozdobny (dywanowy) – ten rodzaj trawnika bardzo źle znosi deptanie, jednak jest bardzo piękny, ponieważ jego trawa posiada cienkie źdźbła, które gęsto układają się w elegancki dywan. Trawnik ozdobny rośnie wolniej, dlatego nie potrzeba go często przycinać. Podłoże pod trawnik powinno być dokładnie przygotowane, a gleba żyzna i przepuszczalna. Ten rodzaj trawnika trzeba systematycznie podlewać oraz kosić, dlatego należy do najbardziej pracochłonnego rodzaju trawnika.

Skład – mietlica pospolita, kostrzewa czerwona rozłogowa i owcza.

Trawnik uniwersalny – jest połączeniem trawnika ozdobnego i sportowego. Jego pielęgnacja jest najłatwiejsza, dlatego jest on najczęściej wybierany przez klientów. Trawnik uniwersalny można kosić rzadziej, bo do 4 razy w sezonie.

Skład – wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona rozłogowa.

Trawnik kwietny – jest rodzajem trawnika, który zawiera w sobie nasiona dzikich kwiatów. Trawnik kwietny nie potrzebuje częstej pielęgnacji, a nawożenie wykonuje się bardzo sporadycznie. Ważną kwestią jest, że ten rodzaj trawnika nie wymaga podlewania i wystarczą mu tylko dwa koszenia w sezonie. Jego atutem oprócz niewielkiej pielęgnacji jest przyciąganie do siebie pożytecznych owadów, które dodatkowo zapylą inne nasze kwiaty.

Skład – nasiona traw, koniczyna, stokrotka oraz inne dzikie kwiaty.

Mieszanki regeneracyjne – takie mieszanki służą do naprawy zaniedbanych trawników. Oprócz nasion traw, które szybko kiełkują, zawierają w sobie również nawozy.

Jak możemy zauważyć, piękny trawnik wymaga nie lada poświęcenia, a przede wszystkim wiedzy o jego pielęgnowaniu, dlatego, jeśli chcemy cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego pielęgnacji.

Powiązane posty
Rośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebuleTrawnikW Twoim ogrodzie

Trawy ozdobne - jak pielęgnować i kiedy przesadzać?

Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane trawy ozdobne w swoim ogrodzie, ważne jest, aby zadbać o ich…
Czytaj więcej
Trawnik

Jak zadbać o estetykę terenu zielonego?

W dzisiejszych czasach prawie każdy chce mieć możliwość korzystania z atrakcyjnego i zadbanego…
Czytaj więcej
Trawnik

Trawa z rolki w Warszawie. Popularne rozwiązanie na balkony

Mieszkanie w bloku ma wiele zalet. W wielorodzinnym budynków mieszkańcy zapominają o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *