Kupno mieszkania w mieście lub na terenach podmiejskich wiąże się nie tylko z wygodą, ale też pewnymi wadami. Decydując się na osiedlenie w bloku, kamienicy lub w pobliżu innych zabudowań, należy brać pod uwagę obecność i zachowania pozostałych mieszkańców okolicy. Hałasujący sąsiad może być nie tylko powodem spadku komfortu psychicznego, ale też przyczyną trudnością w wykonywaniu obowiązków domowych lub pracy zdalnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Który sposób na uciążliwego sąsiada jest najskuteczniejszy? Czy głośni sąsiedzi w nocy dopuszczają się złamania przepisów prawa?
Sposób na głośnych sąsiadów
Pierwszym rodzajem działania, jakie należy podjąć, gdy uporczywy sąsiad notorycznie zakłóca spokój głośną muzyką lub innym rodzajem hałasu, jest próba słownego wyjaśnienia sprawy. Bliska obecność pozostałych lokatorów wymaga utrzymywania dobrych relacji, ponieważ wszelkie rodzaje konfliktów odbijają się w negatywny sposób na przebywaniu we własnym domu. Niekiedy głośny sąsiad za ścianą nie jest świadomy faktu, że odtwarzana przez niego muzyka lub podniesiony ton rozmowy jest słyszalny przez pozostałych mieszkańców.
Wówczas pozostawienie kartki pod drzwiami lub podjęcie tematu w spokojnej rozmowie może całkowicie rozwiązać problem. Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy to uciążliwy sąsiad nie jest skłonny do przeprosin i zmiany swojego zachowania. Wówczas jedyną opcją jest podjęcie innych, bardziej radykalnych działań. Jaki sposób na głośnego sąsiada z boku będzie wtedy najskuteczniejszy?
Jak utemperować sąsiada, który daje się we znaki?
Rozwiązania pokojowe – w przypadku niektórych lokatorów – mogą okazać się niewystarczające. Wówczas istnieją inne wyjścia z takiej sytuacji. Uporczywy sąsiad może zostać zgłoszony do odpowiednich służb, które zajmą się problemem hałasu. W polskim prawie nie funkcjonuje termin „ciszy nocnej”, jednak za zakłócanie spokoju i porządku publicznego grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. W rzeczywistości głośne rozmowy sąsiadów w nocy rzadko są wystarczające, aby w takich sytuacji wyegzekwować sprawiedliwość. Interwencja służb porządkowych kończy się z reguły upomnieniem, które w praktyce rzadko skutkuje zmianą natężenia poziomu hałasu.
Z innymi problemami muszą się liczyć właściciele domów jednorodzinnych usytuowanych w pobliżu innych zabudowań. Altana sąsiada, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od okien sypialni, może być znaczącym problemem w nocy. Warto jednak pamiętać, że pojedyncze hałasy nocne, dochodzące z działki pobliskiego mieszkańca, nie powinny być przyczyną do wchodzenia na drogę prawną. Każdy obywatel ma prawo do obchodzenia świąt, urodzin lub innych uroczystości na terenie swojej posesji, dlatego w sytuacjach sporadycznego zakłócania spokoju warto wykazać się zrozumieniem i akceptacją.
W jakich sytuacjach w uciążliwy sąsiad może być realnym problemem?
Organizowane kilka razy do roku imprezy lub odtwarzanie raz w tygodniu głośnej muzyki nie powinny być powodem do zgłaszania problemu do służb mundurowych. Nie oznacza to jednak, że należy wykazywać się zrozumieniem w każdej sytuacji. Wredny sąsiad może przyczynić się do obniżenia komfortu życia na wiele różnych sposobów, dlatego warto w pełni kontrolować całą sytuację. Na terenach wiejskich notorycznym problemem są głośne dźwięki kosiarek do trawy i dmuchaw do liści – zwłaszcza, jeśli tego typu prace rozpoczynane są we wczesnych godzinach porannych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy to hałas wpływa na życie codzienne najbliższych mieszkańców, na przykład uniemożliwiając wykonywania pracy zdalnej lub zakłócając sen dzieci.
Uciążliwy sąsiad powinien zostać poinformowany o obecności problemu, a w przypadku braku zmiany sposobu zachowania dopiero wtedy należy zgłosić sprawę odpowiednim służbom. Na terenach wiejskich oraz podmiejskich problem z okolicznymi mieszkańcami może dotyczyć wielu innych kwestii, takich jak na przykład nieprzyjemnego zapachu dobiegającego ze zbiorników na szambo lub trwających miesiącami remontów. Takie działania są w polskim prawie określane jako immisje, dlatego powtarzająca się cyklicznie sytuacja stanowi pretekst do podjęcia kroków prawnych w tej kwestii.
Gdzie zgłosić awantury u sąsiadów?
Jeszcze bardziej złożona sytuacja dotyczy powtarzających się hałasów, które są związane z awanturami rodzinnymi. W takich sytuacjach uciążliwy i upierdliwy sąsiad rzadko jest skłonny do zmiany swojego zachowania, dlatego wszelkie przejawy przemocy domowej należy zgłaszać Policji. Taki problem nie dotyczy już bowiem bowiem głośnej muzyki odtwarzanej w trakcie spotkania ze znajomymi, lecz wiąże się z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Każdy skuteczny sposób na sąsiada jest odpowiednio dobry, jednak w przypadku stosowania przemocy wobec dzieci lub innych osób, należy zgłosić sprawę pod numerem 112 lub 997. Działania tego typu są obowiązkiem każdego obywatela, a możliwość zachowania anonimowości pozwoli uchronić się przed problemami w późniejszym kontakcie z daną osobą.
Uciążliwy sąsiad może być powodem do znacznego obniżenia komfortu psychicznego oraz chęci zmiany aktualnego miejsca zamieszkania. Hałasy oraz inne immisje stanowią jednak przykład zakłócenia spokoju i porządku publicznego. Z tego powodu – w przypadku niepowodzenia próby prywatnego wyjaśnienia problemu – jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie sprawy na Policję lub Straży Miejskiej. Próby wymierzania sprawiedliwości na własną rękę i przeprowadzania działań odwetowych rzadko kończą się powodzeniem, dlatego rozwiązanie tego typu sytuacji należy pozostawić funkcjonariuszom publicznym.