Altana ogrodowa umożliwia wypoczynek niesprzyjającej pogodzie. Czasami służy za miejsce przechowywania grilla czy narzędzi. Jej budowę najlepiej zaplanować już na etapie projektowania ogrodu. Jak przebiega budowa altany ogrodowej do A do Z? Jakie przepisy trzeba poznać i jakie przygotować narzędzia, aby budowa poszła sprawnie.
Prawo budowlane o altankach
Zgodnie z prawem budowlanym powierzchnia altany nie może być większa niż 35m2, łączna liczba altan na działce nie będzie przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Maksymalna wysokość altany ogrodowej może wynosić 5 metrów przy dachu stromym (czyli nachylonym pod kątem większym niż 12 stopni) lub 4 metry przy dachu płaskim (o kącie pochylenia poniżej 12 stopni). Jest ona mierzona od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Ważną informacją dla osoby planującej budowę altany jest fakt, że powierzchni altany nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 metrów kwadratowych. Jeżeli planujemy większą altankę lub kilka takich konstrukcji, to musimy zdobyć pozwolenie na budowę.
Materiały na altankę
Altanki są ozdobą ogrodu i miejscem spotkań w ogrodzie, kiedy pogoda nie wystarczająco sprzyja relaksowi na łonie przyrody. Najczęściej budowane są na planie kwadratu, wieloboku lub koła. Powstają z różnorodnych materiałów, np.: z cegły, drewna (świerka, jodły, sosny), czy kamienia. Pokrycia dachowe altan, to bardzo często tworzy się z materiałów takich, jak: gont, dachówka, strzecha, blacha czy trzcina.
Podstawowe narzędzia i materiały do budowy altany
Do budowy altany przydadzą się takie materiały i narzędzia, jak: drewniane słupy, np.: kantówki, belki (do usztywnienia konstrukcji oraz wykonania szkieletu dachu i podłogi), desek na ściany i podłogi, cementu, ocynkowanych gwoździ lub wkrętów do drewna, metalowych kotew, pokrycia dachowego oraz impregnatu do drewna. Potrzebne będą także: poziomica, wkrętarka, wiertarka, młotek (również gumowy), piła, ścisk i ołówek stolarski.
Budowa altanki
Altanka powinna stanąć na równym podłożu. Teren pod budowę altany należy dokładnie oczyścić. Następnie wyznaczamy obrys altany i wbijamy kołki w miejsca, które mają być narożnikami budowli i łączymy je sznurkiem. Standardowa altana nie wymaga fundamentów, jednak drewniane słupy powinny mieć solidną podstawę. Bazą dla kantówek mogą być betonowe słupy fundamentowe, które osadza się na w ziemi na głębokość 70-80 cm, w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Najlepiej, aby były trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję altany. Trzeba pamiętać, że drewno nie może bezpośrednio stykać się ani z ziemią, ani z betonem. Następnie przymocowujemy do fundamentów belki podwalinowe, będące konstrukcją nośną podłogi. Na belkach wznosi się ściany altany ze specjalnie wyprofilowanych desek. Warto również zerknąć na: podstawa do słupów. Po ułożeniu pierwszej warstwy należy sprawdzić, czy zachowane są kąty proste między ścianami. Elementy ściany układa się jeden na drugim i dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej. Kolejnym krokiem jest montaż okien oraz wykonanie dachu. Należy wykonać solidną więźbę dachową, aby zapobiec zwaleniu się dachu, kiedy będzie na nim pokrywa śnieżna lub w przypadku silnego wiatru. Pozostaje już montaż drzwi i ułożenie podłogi.
Altanki są ogromnie popularne w ogrodach i pięknie komponują się z roślinnością.