Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zima w ogrodzie, nie daj się zaskoczyć

Zima w ogrodzie, nie daj się zaskoczyć
Zima w ogrodzie, nie daj się zaskoczyć

Każdego roku przychodzi czas, aby rozstać się z zielenią w ogrodzie, aż do następnej wiosny. Niejednokrotnie kojarzy się nam to ze smutkiem i tęsknotą za upalnymi popołudniami w towarzystwie gęsto rosnącej trawy i dobrze przyciętych krzewów. Powinniśmy jednak pamiętać, że w następnym roku również czeka nas ta przyjemność, a żeby ogród był w takiej samej kondycji, konieczne jest dobre zabezpieczenie go przed zimą oraz dbanie o niego w jej trakcie. 

Niektórzy myślą, że pierwsze przymrozki zwiastują koniec prac ogrodowych i traktują je jako zakończenie sezonu z nimi związanego. Jest to jednak złe podejście, a to ze względu na brak przygotowania wszystkich roślin przed zimą.

Co koniecznie trzeba wykonać przed zimą?

Zacznijmy może od trawnika. Jego koszenie jest konieczne nawet późną jesienią, a wszystko to zależy od pogody w określonych miesiącach. Kiedy październik zdarzy się być ciepły, to trawa rośnie w najlepsze i nie można zostawić jej tak na okres zimowy. Z tego względu konieczne jest jej koszenie nawet w listopadzie pod warunkiem, że nie ma jeszcze śniegu. Następną, ważną czynnością związaną z trawnikiem jest pozbycie się opadających jesienią liści. Niektórych może to dziwić, jednak zadanie to jest konieczne, aby uchronić trawnik przed pojawianiem się pleśni śniegowej wywołanej na skutek braku przedostawania się powietrza.

W przypadku zabezpieczeń przed zimą nie można zapomnieć o naszych roślinach. Kiedy zaczynają się przymrozki, niektóre krzewy potrzebują okrycia ich, a to ze względu na ich przystosowanie do cieplejszego klimatu panującego w innych krajach. Tego typu rośliny okrywa się z reguły agrowłókniną lub też często naturalnymi, uschniętymi gałązkami drzew iglastych. Pod mocniejsze rośliny warto podsypać trochę trocin.

Odśnieżanie ogrodu

Nawet zimą niektóre prace w ogrodzie są niezbędne. Stale zalegający tam śnieg niekorzystnie wpływa na rozwój murawy i strasznie spłaszcza źdźbła. Regularnie również powinniśmy odśnieżać wjazdy do swoich domów, chociażby po to, by móc swobodnie przejść czy wjechać samochodem.

Odśnieżarki świetnie powinny dać sobie radę z nawet największym śniegiem i bez problemu usunąć go z naszego ogrodu. Dla regionów, w których klimat jest nieco cieplejszy, poleca się odśnieżarki elektryczne, a to ze względu na brak konieczności przepychania dużych ilości puchu. W bardziej górzystych regionach lepszym wyborem okaże się już odśnieżarka spalinowa, którą możemy odśnieżyć nie tylko swój ogród, ale dowolną powierzchnię. 

Należy pamiętać jeszcze o zrzucaniu śniegu z drzew i krzewów, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek naszych ulubionych roślin.  

Meble ogrodowe 

Na sam koniec warto poruszyć jeszcze temat mebli w ogrodzie. Ich zabezpieczenie przed zimą również jest ważne i ma uchronić przed przykrą niespodzianką w postaci zgnitych elementów na wiosnę. Stoły, krzesła ogrodowe czy huśtawki najlepiej jest włożyć do pokrowca lub po prostu garażu, aby nie miały one dostępu do śniegu i nie mokły na zimnie. 

Kluczową rzeczą jest również altana. Kiedy jesteśmy w jej posiadaniu, najlepiej meble ogrodowe umieścić w niej, a całość obwinąć streczem, aby drewno bezsensownie nie mokło. 

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zaufany sklep z akcesoriami do kos spalinowych

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie. Regularne…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia akumulatorowe a deszcz – czy można pracować, gdy pogoda nie sprzyja?

W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *