Wiśnia łutówka jest późną odmianą, która ze względu na wysoką mrozoodporność zyskuje coraz większą popularnością. Kwitnie na przełomie maja i kwietnia, a dojrzałość zbiorczą osiąga końcem lipca. Jest odmianą samopylną, dlatego można posadzić ją w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. Czy warto zdecydować się na to drzewo oraz jak je posadzić, by dobrze się ukorzeniło i dało pyszne owoce? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Charakterystyka Wiśni Łutówki
Drzewo w zależności od podkładki rośnie słabo, lub średnio silnie. Tworzy piękna, kolistą koronę, która nie jest jednak zbyt gęsta. Charakteryzuje się szybkim wejściem w stan owocowania, osiąga go nawet w 2 roku po posadzeniu. Jest odmianą późną, ale daje piękne, mocno wybarwione owoce. Jest lekko kwaśna w smaku, a pestka bardzo łatwo odchodzi od miąższu. Owoce można mrozić i stosować w przemyśle przetwórczym. Smakosze jednak twierdzą, że idealnie nadaje się do spożycia na świeżo.
Wiśnia Łutówka ma jedną dość istotną zaletę, jest ona samopylna. Oznacza to tylko tyle, że nie wymaga sadzenia zapylaczy, by zawiązywać owoce. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dość dobrze radzi sobie z majowymi przymrozkami, to wychodzi, że śmiało można ją polecić każdemu pasjonatowi wiśniowego smaku.
Jak posadzić Łutówkę, by dobrze rosła?
Sadzenie wiśni Łutówki nie odbiega od tego, jak sadzi się inne drzewa owocowe. Nie wymaga on jakichś specjalnych warunków i dobrze rośnie na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe. Jeśli nasza Wiśnia Łutówka nie jest zbyt duża, należy wykopać w ziemi dołek szerokości około 70-80 cm. Ważne, by starannie rozdrobnić ziemię, którą będziemy przysypywać korzenie. Po wstępnym obsypaniu korzeni należy ustawić pień w pionie i dokończyć zasypywanie. Ziemie delikatnie ubijamy i mocno podlewamy.
Wbrew powszechnej opinii nie ma sensu mocno ubijać ziemi wokół świeżo posadzonego drzewa. Intensywne podlanie sprawi, że idealnie oblepi ona korzenie i umożliwi drzewku szybkie przyjęcie. W początkowym okresie nie warto stosować nawozów mineralnych. Przyjdzie na nie czas dopiero w późniejszym czasie. Z powodzeniem można jednak stosować nawozy organiczne, które dostarczą naszej wiśni potrzebnych składników pokarmowych.
Pamiętajmy, by od samego początku zadbać o właściwe kształtowanie korony. Pozwoli to osiągnąć pożądany kształt. Drzewka owocowe przycinamy wczesną wiosną lub zaraz po owocowaniu. Bardzo ważne jest, by zakupów sadzonek dokonywać tylko w sprawdzonych i renomowanych szkółkach. Dzięki temu zminimalizujemy możliwość nieprzyjęcia się rośliny.