Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wiosenne porządki w ogrodzie: jakie sprzęty będą Ci potrzebne?

Wiosenne porządki w ogrodzie: jakie sprzęty będą Ci potrzebne?
Wiosenne porządki w ogrodzie: jakie sprzęty będą Ci potrzebne?

Wraz z odejściem zimy przychodzi czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Sprzątanie, zdejmowanie zimowych osłon oraz przycinanie drzew i krzewów to podstawowe działania, jakich ogród wymaga na wiosnę. Zastosowanie odpowiedniego sprzętu ułatwia i przyspiesza prace, trzeba tylko wiedzieć, jakie przyrządy oraz maszyny będą nam pomocne oraz ewentualnie jak je przygotować do użycia po zimowej przerwie.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosenne prace najlepiej jest zacząć od sprzątania, czyli wygrabienia wszystkich liści, patyków, resztek roślin, martwej trawy oraz innych odpadów, które nagromadziły się po zimie. Tego typu pozostałości nie tylko źle wyglądają, ale są też siedliskiem bakterii i grzybów, które będą zakażały glebę. Musimy również pamiętać o tym, aby zmieść pył i zabrudzenia z tarasów, ścieżek i chodników.

Równie ważną czynnością jest zdjęcie zimowych osłon z roślin, które powinno być wykonane po okresie mrozów. Nie można opóźniać tej czynności, ponieważ pierwsze ciepłe dni sprawiają, że rusza wegetacja, a więc pojawiają się młode delikatne liście, które można uszkodzić.

Kolejnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć na wiosnę, jest przycinanie drzew i krzewów. Dzięki temu mają one ładniejszy kształt, są zdrowe i obficiej kwitną. Należy usuwać pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, przemrożone i nadłamane, jak też te, które są już stare, zbyt gęsto rosną wzajemnie się zacieniając oraz psują ładny wygląd rośliny.  

Przygotowanie narzędzi

Jeśli posiadamy już zestaw narzędzi ogrodowych, na wiosnę trzeba sprawdzić ich stan. Przed pierwszym użyciem powinny być czyste oraz naostrzone. Ruchome elementy należy naoliwić. Posługiwanie się uszkodzonym i zanieczyszczonym sprzętem może prowadzić do zakażenia roślin, a w efekcie nawet ich usychania. Zniszczone narzędzia warto wymienić na nowe.

Niezbędny sprzęt w ogrodzie

Wybór sprzętów, jakich można użyć w ogrodzie, jest ogromny. W efekcie można znacznie ułatwić sobie pracę. Jeśli w ogrodzie posiadamy zarówno drzewa, jak i krzewy musimy zaopatrzyć się w co najmniej dwa sekatory – do mniejszych i większych gałęzi. Niezbędne są również grabie, które przydadzą się do zbierania liści czy wyrównywania ziemi. Warto mieć model z szeroką głowicą i elastycznymi zębami oraz metalowe, ciężkie grabie za pomocą których będzie można wykonywać prace ziemne.

Odrębną gamę produktów używanych w ogrodzie stanowią narzędzia akumulatorowe i spalinowe: kosiarki, podkaszarki, nożyce oraz piły.

Kosiarki do trawy są niezbędnym narzędziem, jeśli zależy nam na pięknym, równym i zadbanym trawniku. W przypadku większych powierzchni sprawdzą się kosiarki w formie traktorków, za pomocą których można szybko i łatwo kosić rozległe trawiaste tereny.

Podkaszarki służą do ścinania trawy i chwastów w trudno dostępnych miejscach. Zastosowanie odpowiedniej konstrukcji pozwala zachować wygodną postawę bez obciążania pleców.

Nożyce spalinowe ułatwiają dbanie o trawę i żywopłot. Cicha, wygodna praca oraz precyzja działania to ich podstawowe zalety.

Piły łańcuchowe świetnie nadają się do pielęgnacji drzew i są w stanie poradzić sobie nawet z grubymi pniami. Nowoczesne modele są także łatwe w użyciu.

Rekultywacja trawnika

Niekiedy zaniedbane i zniszczone trawniki wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów przywracających im piękny wygląd. W takich przypadkach konieczna może być rekultywacja gleby, aby wyschnięty, oszpecony kępami mchu i brzydko wyglądający trawnik przywrócić do dawnego blasku. Do tego celu świetnie nadaje się wertykulator, za pomocą którego można usunąć z trawnika nadmiar filcu i obumarłej trawy, dzięki czemu korzenie zyskają dostęp do wody i powietrza. Po zabiegu wertykulacji należy zgrabić trawnik usuwając martwe części roślin, dosiać trawę, a następnie nawieźć i podlać.

Jeśli chcemy głębiej spulchnić ubitą ziemię, odchwaszczając ją oraz napowietrzając, konieczne będzie użycie glebogryzarki, która szybko wyrówna i napowietrzy większe powierzchnie gleby. Najlepszą opcją będzie wybór glebogryzarki spalinowej, za pomocą której bez większego trudu uporamy się nawet z dużą powierzchnią trawnika.

Chęć zadbania o ogród nie musi oznaczać dużych wydatków na narzędzia. Sprzęt ogrodniczy można teraz wygodnie wypożyczyć. Wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego Terbud dysponuje maszynami, które ułatwią prace w ogrodzie i na działce. Nowoczesne, wydajne sprzęty ogrodnicze można wypożyczyć w korzystnej cenie na terenie województwa śląskiego, między innymi w Jaworznie i Katowicach.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *