Pachnące kwiaty, piękne krzewy i zadbany zielony trawnik niewątpliwie wymagają nakładów pracy. Miłośnicy prac ogrodowych z pewnością posiadają liczne narzędzia ogrodowe, które są przydatne w osiągnięciu zamierzonego efektu. Przystosowana do potrzeb narzędziownia świetnie pomieści sekator, grabie, szpadel, motykę, kosiarkę i nożyce do żywopłotu. Zobacz, jak urządzić mały domek ogrodowy.
Narzędziownia – co to jest?
Domek ogrodowy na narzędzia to prosta konstrukcja o niewielkich rozmiarach, wykorzystywana do przechowywania urządzeń ogrodowych oraz do magazynowania nawozów. Domki narzędziowe mogą zostać połączone z innymi elementami architektury ogrodowej. Producent konstrukcji drewnianych Kempar posiada w swojej ofercie narzędziownie zarówno wielofunkcyjne (połączone z garażem, wiatą lub altaną), jak i wolnostojące.
Domek na narzędzia – projekt
Wybierając domek na narzędzia ogrodnicze, warto zwrócić uwagę na materiały użyte do jego produkcji. Chcąc uzyskać harmonię w ogrodzie, warto dopasować materiał, kolor i kształt do pozostałych elementów. Składzik na narzędzia dopasowany do architektury krajobrazu będzie stanowił interesujący element dekoracyjny ogrodu.
Domek narzędziowy – drewniany
Najpopularniejsze są ponadczasowe drewniane domki narzędziowe, produkowane z wytrzymałego gatunku drewna, jakim jest sosna. Gustowny, drewniany domek narzędziowy jest ekologiczny i przede wszystkim świetnie skomponuje się z ogrodową zielenią. Warto pamiętać, że konstrukcje drewniane wymagają regularnej konserwacji oraz okresowej pielęgnacji.
Domek narzędziowy – metalowy
Metalowe domki ogrodowe są tanie, wytrzymałe i lekkie. Są także szczelne i odporne na negatywny wpływ warunków pogodowych. Warto pamiętać o kiepskiej izolacji termicznej – co nie sprzyja przechowywaniu w nich narzędzi elektrycznych. Metalowe domki narzędziowe najlepiej prezentują się w nowoczesnych ogrodach.
Domek narzędziowy – plastikowy
Uniwersalne, plastikowe domki ogrodowe nie zachęcają wyglądem. Dlatego warto ustawić je w niewidocznym miejscu. Ich zaletą jest szczelność, odporność na warunki atmosferyczne oraz niska cena. Plastikowy domek narzędziowy nie wymaga również szczególnej pielęgnacji.
Domek narzędziowy – wystrój wnętrz
Praktyczny domek na narzędzia pozwoli zachować porządek. Jest to idealna do zagospodarowania przestrzeń, pozwalająca uporządkować sprzęty ogrodowe oraz w razie konieczności przechowywać rowery czy zabawki dziecięce.
Meble do przechowywania
Świetnie sprawdzą się regały, stojaki i półki różnej wielkości, które pozwolą na uporządkowanie drobnych narzędzi i sprzętów. Choć warto pamiętać o ograniczonej powierzchni do dyspozycji. Ze względu na niewielką przestrzeń warto zagospodarować ściany. Małe narzędzia można powiesić na przymocowanych do ścian hakach, natomiast ciężkie sprzęty można zawiesić na masywnych uchwytach. Dzięki temu we wnętrzu zapanuje schludność i jednocześnie zaoszczędzone zostanie miejsce do swobodnego poruszania czy przetrzymywania innych akcesoriów. Warto także umieścić we wnętrzu skrzynię do przechowywania środków chemicznych i drobnych narzędzi.
Światło naturalne i sztuczne oświetlenie
Wpływające korzystnie na estetykę całości okna zapewnią dostęp do dziennego światła, które na pewno polepszy widoczność. Lampy sufitowe lub oświetlenie boczne z pewnością przydadzą się, jeżeli narzędziownia będzie jednocześnie miejscem do majsterkowania.
Odpowiednio przygotowany domek na narzędzia ogrodowe bez wątpienia pozwoli w łatwy sposób znaleźć niezbędne narzędzia, a dodatkowo zapewni przestrzeń do majsterkowania, czy przechowywania drobnych akcesoriów ogrodowych.