Kwiaty ogrodowe

Rośliny na skalniak – jakie wybrać?

Rośliny na skalniak - jakie wybrać?
Rośliny na skalniak - jakie wybrać?

Ogród to miejsce, w którym panuje niezwykła różnorodność. Widać to szczególnie na skalniaku. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić na nim nie tylko typowe rośliny górskie. Przy tworzeniu ogrodu skalnego nawet wskazana jest różnorodność i łączenie ze sobą różnych gatunków, takich jak niskie byliny, iglaki, a także kwiaty cebulowate. Zastanawiasz się, jakie wybrać rośliny na swój skalniak? Nasz artykuł przedstawia złotą piątkę, która sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Sprawdź!

Barwinek pospolity – bylina zimozielona, okrywowo-zadarniająca

Barwinek pospolity należy do jednych z najpiękniejszych bylin. Charakteryzuje się intensywnym ciemnozielonym kolorem liści i pięknymi niebieskimi kwiatami, które kwitną kilka razy w roku. Barwinek jest rośliną bardzo łatwą w uprawie – ukorzenia się sam, poprzez pełzające po podłożu pędy. Rozrasta się na szerokość nawet 80 cm, dzięki czemu uniemożliwia rozwój chwastów w jego pobliżu. Dodatkową zaletą barwinka jest odporność zarówno na mróz, jak i na suszę.

Barwinek pospolity

Rozchodnik okazały – obowiązkowa roślina na skalniak

Rozchodnik okazały to wieloletnia bylina gruboszowata. Mówi się, że jest to roślina obowiązkowa na każdy skalniak – doskonale prezentuje się wśród kamieni i żwirów. Kwitnie przez bardzo długi okres: od lata do późnej jesieni. Podobnie jak barwinek, także i rozchodnik jest rośliną mrozo i suszo odporną. Jest cennym pożytkiem dla pszczół, wabi także motyle. Rozchodnik jest rośliną niezwykle dekoracyjną, nawet po zakończeniu wegetacji.

Rozchodnik okazały

Szarotka alpejska – klasyka inspirowana górami

Szarotka alpejska należy do roślin wysokogórskich. Charakteryzuje się liśćmi pokrytymi śnieżno-szarym kutnerem i kwiatami przypominającymi biały filc. Jest nieśmiertelną klasyką ogródków skalnych, inspirowanymi górami. Można ją sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Okres kwitnienia szarotki zaczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Jest rośliną o niewielkim wzroście – do 20 cm wysokości. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że szarotka alpejska jest bardzo łatwa w uprawie.

Szarotka alpejska

Kostrzewa sina – roślina dla początkujących

Kostrzewa sina to jedna z najważniejszych roślin dla początkującego ogrodnika. Nie rozrasta się powierzchniowo, dlatego można ją sadzić pojedynczo lub w grupach – po 2-3, a nawet 10-20. To piękna trawa, która ozdobi każdy skalniak. Tworzy piękną dekorację ogrodu przez cały rok – także zimą. Posiada zimozielone liście, wpadające w odcień niebieskiego. Osiąga 15-20 cm wysokości, a w okresie kwitnienia nawet 50 cm.

Kostrzewa sina

Rdest himalajski – bujnie kwitnąca roślina

Ta mocna i zdrowa bylina doskonale radzi sobie na skalniakach. Rdest himalajski jest niezwykle dekoracyjny. Charakteryzuje się szerokimi, lancetowatymi liśćmi posiadającymi smukłe pędy. To na ich końcach kwitną gęste kwiatostany przypominające kłosy. Rdest himalajski jest doskonałym tłem dla innych kwiatów. Osiąga nawet 120 cm wysokości – rozrasta się również na spore szerokości. Kwitnie od czerwca do października.

Rdest himalajski

Imponujący skalniak w Twoim ogrodzie

Rośliny na skalniak mają to do siebie, że można z nich tworzyć naprawdę wiele inspirujących kombinacji. Jeśli tylko będą się Tobie podobały, nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się także w Twoim ogrodzie. Zachęcamy do eksperymentowania i zabawy formą!

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Hortensja bukietowa: przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa to wdzięczna roślina, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Odpowiednie…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Jakie skrzynki na kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu i na balkon?

Marzysz o pięknym kwietniku w swoim ogrodzie? Chcesz zaaranżować balkon? Dowiedz się, jakie…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *