Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Czym pomalować pergolę – przegląd środków do malowania pergoli

Czym pomalować pergolę - przegląd środków do malowania pergoli
Czym pomalować pergolę - przegląd środków do malowania pergoli

Farba, impregnat, lakierobejca, a może olej? Wyjaśniamy, czym właściwie różnią się te środki i który będzie najlepszy do malowania pergoli. Podpowiadamy najlepsze rozwiązania – od impregnatów przez farby do pergoli.

Farba, olej, lakierobejca czy impregnat do pergoli

Farbę do drewna wybierz, jeśli chcesz pomalować pergolę na żywą, intensywną barwę, np. na błękitno lub czerwono. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład farba olejno-ftalowa. Bejca pozwala delikatnie zabarwić drewno, podkreślając jego rysunek, ale wymaga zabezpieczenia lakierem. Lakierobejca to jej dobra alternatywa. Delikatnie barwi deski, nadając im ładne wykończenie i je utwardza, więc jest często wybieranym środkiem do zabezpieczania i dekorowania drewna.

Możesz też kupić nowoczesny impregnat do pergoli, który wybarwia drewno i zabezpiecza od wielu zagrożeń. Kolejnym wyborem jest olej do drewna, pozwalający maksymalnie naturalnie wykończyć pergolę – jego minusem jest konieczność częstego olejowania. Wszystkie preparaty znajdziesz pod adresem: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/Pergola/c/b2c-pergole. Tymczasem poniżej wybraliśmy polecane środki z każdej kategorii.

Malowanie pergoli lakierobejcą

Lakier wzbogacony o pigment pozwala na zabezpieczenie drewna i poprawę jego właściwości dekoracyjnych. Przykład produktu: Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON. Środek chroni przed zarysowaniami i pięknie podkreśla naturalne piękno słojów. Możesz wybrać wersję bezbarwną lub jedną z kilku naturalnych odcieni drewna. Aby w pełni uzyskać ochronę przed promieniowaniem UV, śniegiem, deszczem i mrozem, pomaluj pergolę impregnatem ochronnym, który dogłębnie wnika w strukturę materiału, przedłużając jego trwałość.

Farba do pergoli

Możesz wybrać farbę do pergoli akrylową lub olejno-ftalową. Ta druga sprawdzi się idealnie do wymalowań zewnętrznych, ponieważ jest odporna na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Wytrzyma więc każdą pogodę. Przykład produktu do Śnieżka Supermal Olejno-ftalowa. Dostępna jest w różnych kolorach i zapewnia dobre krycie, więc w pełni pokryje rysunek słojów, tworząc na drewnie trwałą powłokę. Dobry wybór, jeśli chcesz pomalować pergolę na przykład na zielono lub czarno.

Olej do malowania pergoli

Spośród wszystkich preparatów do malowania pergoli, to właśnie olej pozwala uzyskać najbardziej naturalny efekt – odcień o matowym wykończeniu. Możesz wybrać olej bezbarwny lub dający szary, brązowy, beżowy lub biały odcień desek. Na przykład olej do drewna Vidaron to dobry środek, zawierający szlachetny wosk Carnauba, który głęboko wnika w strukturę drewna, znacznie ją wzmacniając. Powłoka oleju sprawia, że pergola lub inny pomalowany element ogrodu staje się odporny na grzyby, pleśnie i glony. Jest też bardziej odporny na wodę i ścieranie. Dzięki absorberom UV chroni drewno przed niszczącym działaniem światła słonecznego.

Bez względu na to, czy wybierzesz farbę, olej czy impregnat do pergoli, zawsze kieruj się zaleceniami producenta środka odnośnie pielęgnacji drewna – tylko wtedy element architektury Twojego ogrodu przetrwa w dobrym stanie przez wiele lat.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *