Kwiaty doniczkowe

Rośliny, które warto mieć w swoich wnętrzach

Rośliny, które warto mieć w swoich wnętrzach
Rośliny, które warto mieć w swoich wnętrzach

Rośliny w domu spełniają wiele zadań. Oprócz tego, że są doskonałą ozdobą pomieszczeń, to wiele z nich ma również inne zalety. Zobacz, które z nich i dlaczego powinny znaleźć się w Twoich pomieszczeniach, abyś każdego dnia czuł się lepiej i zdrowiej.

Dlaczego dobrze jest mieć rośliny w domu?

Posiadanie roślin w domu to szereg plusów odczuwalnych każdego dnia. Kwiaty doniczkowe są odpowiedzialne za produkcję tlenu, a niektóre dodatkowo oczyszczają otoczenie. Dzięki roślinom można poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, a nawet zwiększyć wilgotność, co jest ogromnie ważne w sezonie zimowym – wysuszone przez kaloryfery powietrze niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe i przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób.

Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie i kondycję domowników nie można pominąć aspektu estetycznego. Kwiaty doniczkowe to najpiękniejsza ozdoba, bez względu na to, czy bliżej nam do wystroju klasycznego, czy też nowoczesnych stylizacji. Rośliny zielone pasują wszędzie! Bez względu na to, czy postawimy na te z grubymi liśćmi, czy zdecydujemy się na wariant z kolorowymi kwiatami, staną się elementem, który od razu przykuwa uwagę. A gdy przy okazji zadbamy o dobór odpowiednich donic, możemy być pewni, że uzyskamy zachwycający efekt.

Rośliny, które dobrze jest mieć w swoim domu

Oprócz tego, że kwiaty doniczkowe ładnie wyglądają ulokowane na parapecie, postawione na kwietniku lub w wielkiej donicy na posadzce, to warto pamiętać także o ich właściwościach takich jak pochłanianie toksyn z otoczenia. Do neutralizowania promieniowania pochodzącego od urządzeń elektronicznych przydatne są takie rośliny jak storczyki, a także efektownie wyglądające paprotki. W oczyszczaniu powietrza pomocne są również skrzydłokwiaty, a wsparciem w walce z bakteriami są efektowne draceny.

Do wystroju sypialni warto wykorzystać rośliny, które przyczyniają się do nawilżenia powietrza, a do tego w nocy produkują sporo tlenu. W swoim otoczeniu dobrze jest zgromadzić między innymi proste w pielęgnacji kaktusy, czy bluszcz pospolity, którego pnącza można z powodzeniem wykorzystać jako oryginalną ozdobę. 

Wśród roślin przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach można spotkać także te o właściwościach prozdrowotnych. Świetnym przykładem jest tzw. anginka o charakterystycznym zapachu. Nie dość, że przypisuje się jej działanie przeciwzapalne, to dodatkowo minimalizuje ryzyko infekcji i koi dolegliwości bólowe. W walce ze stanami zapalnymi pomocny bywa również rumianek, który można uprawiać na swoim parapecie. Doskonałym wyjściem będzie także doniczka z aloesem, który przydaje się na wszelkie oparzenia i zmiany skórne.

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *