Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia monolityczne – do czego służą?

Narzędzia monolityczne - do czego służą?
Narzędzia monolityczne - do czego służą?

Możliwość użycia nowoczesnych technologii do obróbki materiałowej sprawiło, iż procesy obróbki skrawaniem zyskały jeszcze większą popularność. Zastosowanie w procesach produkcyjnych wysoce precyzyjnych narzędzi – takich jak narzędzia monolityczne – sprawia, iż obróbka materiałowa jest wysoce dokładna i gwarantuje uzyskanie spektakularnych efektów.

Czym są narzędzia monolityczne

Narzędzia monolityczne nazywane są inaczej narzędziami skrawającymi powszechnie wykorzystywanymi w  wielu procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Narzędzia skrawające służą obróbce ubytkowej materiału. Proces ten wiąże się z tym, iż nadmiar zbędnego materiału jest zdejmowany po to, by odpowiednio ukształtować daną powierzchnię. W jego wyniku powstają wióry będące resztkami materiałowymi. Materiałami, jakie najczęściej poddawane są procesom obróbki z użyciem narzędzi monolitycznych są stale i żeliwa, aluminium i jego stopy, stopy ultralekkie, mosiądz (stanowiący stop miedzi i cynku), brąz (będący stopem miedzi z cyną) drewno i tworzywa drzewne, a także tworzywa sztuczne. Wszystkie te materiały można z łatwością kształtować z użyciem narzędzi monolitycznych należy jednak wykorzystać do tego celu te o wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców.

Rodzaje narzędzi monolitycznych i ich charakterystyka

Narzędzia monolityczne możemy podzielić na narzędzia monolityczne do frezowania, gwintowania, a także do wiercenia. Wiercenie jest rodzajem skrawania w pełnym materiale z użyciem specjalistycznych narzędzi monolitycznych dedykowanych realizacji tego procesu, czyli wierteł. W wyniku wiercenia najczęściej powstaje otwór o przekroju kołowym. Istnieją także takie wiertła, dzięki którym możliwe jest uzyskanie innych otworów aniżeli te o przekroju kołowym. Dzięki ich wykorzystaniu możemy wykreować otworzy o przekroju trójkątnym, czworokątnym lub innych.  Wiercenie realizuje się z użyciem wiertarek stacjonarnych lub przenośnych i jest możliwe dzięki obrotowi wiertła, czyli narzędzia skrawającego w materiale, który pozostaje nieruchomy. Frezowanie jest także jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Frezowanie polega na nadaniu powierzchni odpowiedniego kształtu (głównie powierzchniom metalowym, drewnianym, wykonanym z tworzyw sztucznych) poprzez wykorzystanie do tego celu narzędzia monolitycznego wieloostrzowego frezu, które jest połączone z obrabiarką (frezarka) za pośrednictwem specjalnych oprawek. Z kolei gwintowanie jest procesem nacinania gwintu. Wykonanie gwintowania umożliwia powstanie gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Gwinty przydatne są  do tworzenia mechanicznych połączeń. Przydają się także do zmiany ruchu obrotowego na ruch postępowy. Gwintowanie może odbywać się z użyciem siły rąk (gwintowanie ręczne), za pomocą obróbki plastycznej polegającej na wygniataniu tworzywa na specjalnych walcarkach do gwintu (gwintowanie plastyczne), a także z zastosowaniem specjalnych urządzeń takich jak tokarki, frezarki lub szlifierki do gwintów (gwintowanie maszynowe).

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *