Architektura ogrodowa

Rozbiórka garażu – zrób to dobrze

Rozbiórka garażu - zrób to dobrze
Rozbiórka garażu - zrób to dobrze

Rozbiórka budynku jest ostatnim momentem „życia” obiektu. Nieużytkowany od lat garaż lub nie najlepszy stan techniczny takiego budynku, może być powodem decyzji o rozbiórce obiektu. Garaż to zazwyczaj niewielki budynek, którego wysokość nie przekracza 8 metrów.  Raczej nie zalicza się do budynków zabytkowych i nie jest objęty ochroną konserwatorską. Aby rozebrać garaż, wystarczy w urzędzie miasta/starostwa zgłosić taki zamiar. Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia.

Wymagane dokumenty

Do zgłoszenia zamiaru rozbiórki garażu wolnostojącego potrzebne są następujące dokumenty: zgłoszenie zamiaru rozbiórki obiektu budowlanego, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót (oryginał), oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Zgłaszający musi przestawić informację uzupełniającą do oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, dokumentację strzałową (jeżeli rozbiórka odbędzie się metodą wybuchową), dowód opłacenia opłaty skarbowej i ewentualne pełnomocnictwo. Organ przyjmujący dokumenty ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Jeżeli tego nie uczyni, to można rozpocząć prace rozbiórkowe. Oczywiście, rozbiórka garażu, który jest połączony z domem, wymaga pozwolenia.

Szacowanie zakresu i czas prac przy rozbiórce garażu

Zgodnie z prawem budowlanym rozbiórka budynku to nic innego, jak roboty budowlane, które opierają się na demontażu i usunięciu z danego terenu jakiegoś budynku lub jedynie jego części. Przeprowadza się ją, kiedy obiekt jest w złym stanie technicznym, jest stary lub chcemy go się pozbyć, bo mamy inne plany odnośnie zagospodarowania działki.  Przy szacowaniu zakresu prac rozbiórkowych garażu i czasu pracy, znaczenie ma kilka czynników:  wielkość budynku, materiał, z którego powstał, lokalizacja. Dla planowania prac rozbiórkowych istotne jest także to, co stanie się odpadami, czy zostaną ponownie wykorzystane, np.: cenne gatunki drewna, czy zutylizowane.  Najpopularniejszą metodą rozbiórki jest  rozbiórka mechaniczna, która polega na sukcesywnym usuwaniu poszczególnych elementów budynku. Potrzebne są  specjalistyczne maszyny budowlane.

Inną metodą jest ręczna rozbiórka garażu, która znajduje zastosowanie wtedy, gdy nie można zrealizować prac za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego. Często korzysta się z materiałów wybuchowych.

Dostęp do wyburzanego budynku

Osoba, która uzyska zgodę lub pozwolenie na rozbiórkę, musi zapewnić firmie rozbiórkowej dostęp do garażu, który zostanie usunięty z powierzchni działki. Konieczny jest swobodny dostęp maszyn do rozbieranej konstrukcji.

Wybór odpowiedniej firmy wyburzeniowej

Prace wyburzeniowe warto zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem, doświadczeniem i potrafi zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych prac. Szukając firmy, warto przyjrzeć się dotychczasowym realizacjom, zapytać o posiadane maszyny i przeczytać opinie o danym wykonawcy.  Zleceniobiorca musi posiadać zaplecze logistyczne i technologiczne, wykonać pracę w określonym terminie. Profesjonalna firma wyburzeniowa przeprowadzi oględziny budynku i dobierze technologię likwidacji do obiektu. Zadba też o zabezpieczenia. Wszelkie prace rozbiórkowe obarczone są wysokim ryzykiem wypadku. Prowadzone przez osoby niemające odpowiedniego doświadczenia, mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Dlatego ważnym kryterium wyboru firmy wyburzeniowej powinna być praca zgodna z najwyższymi standardami BHP. Firma oferująca najwyższej jakości usługę rozbiórki garażu pozostawia po sobie porządek, czyli sprząta i odpowiednio zagospodarowuje odpady. Dla inwestora oznacza to brak dodatkowych kosztów pozbycia się odpadów.

Wywóz gruzu i materiałów po rozbiórkowych

Jeżeli inwestor- osoba zamawiająca usługę rozbiórki garażu, powierzył to zadanie firmie wyburzeniowej wykonującej pracę kompleksowo, to ma problem wywózki gruzu z głowy. W świetle prawa to inwestor ma obowiązek oczyszczenia terenu oraz  pozbycia się gruzu i innych odpadów rozbiórkowych. Kolejnym sposobem na usunięcie pozostałości jest kontenerowy wywóz gruzu- specjalistyczna firma dostarcza kontener przed rozbiórką, który w trakcie prac rozbiórkowych jest napełniany. Po zapełnieniu kontenera – firma odbiera go, a w jego miejsce  wstawia kolejny pusty pojemnik. Wywożenie gruzu do lasu lub na nieużytki jest przestępstwem.

Rozbiórka garażu z pozoru wydaje się prosta, jednak wymaga spełnienia wymogów prawnych i użycia odpowiedniego sprzętu. Dlatego warto ją powierzyć profesjonalnej firmie wyburzeniowej.

Więcej na: usługi rozbiórkowe

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *