Oświetlenie

Oświetlenie przemysłowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Oświetlenie przemysłowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj
Oświetlenie przemysłowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj

Dobre oświetlenie to sprawa kluczowa w domu, biurze, instytucjach publicznych, obiektach sportowych i kulturowych oraz zakładach przemysłowych. W przemyśle oświetlenie zapewnia dobre warunki pracy i umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych. Właściwy dobór oświetlenia to także oszczędność w rachunkach za energię.

Oświetlenie w dużym zakładzie

Lampy jarzeniowe/halogenowe i kompaktowe są nieodpowiednie do oświetlenia przemysłowego ze względu na ich niską skuteczność świetlną. Bardzo ważnym parametrem przy wyborze oświetlenia przemysłowego jest żywotność danego poziomu światła. Ma ona bezpośredni wpływ na koszt obsługi urządzenia.

Wymiana „wyblakłych” lub spalonych lamp w firmach produkcyjnych jest problemem, ponieważ może oznaczać wstrzymanie produkcji, w celu ściągnięcia opraw oświetleniowych znajdujących się na dużej wysokości. Dla współczesnych metod zarządzania ilością i jakością światła niezwykle istotne są czas rozruchu i możliwość ściemniania. Umożliwiają optymalne wykorzystanie światła, kiedy w budynku przebywają ludzie.

Oświetlenie LED – idealne do obiektów przemysłowych

Wielu elektryków, którzy na co dzień zajmują się problematyką światła w zakładach przemysłowych uważa, że najodpowiedniejszym źródłem światła w obiektach przemysłowych są oprawy wyposażone w świetlówki oraz diody LED. Oświetlenie przemysłowe LED jest nie tylko nowoczesne, ale i bardzo wydajne. Matowe osłony są stosowane w niskich pomieszczeniach. Do wyższych pomieszczeń nadają się oprawy z odbłyśnikami oraz soczewki skupiające. Oba rozwiązania służą regulacji strumienia świetlnego i uzyskania optymalnego oświetlenia w danym miejscu.

Od wyboru rodzaju oprawy zależy ilość źródeł światła potrzebnych do uzyskania zamierzonego oświetlenia pomieszczenia oraz zużycie energii elektrycznej.

Najważniejszym elementem budowy oprawy są odbłyśniki oraz soczewki, które koncentrują strumień świetlny w odpowiednim kierunku. Użycie soczewek oraz odbłyśników zwiększa wydajność opraw o 50 – 70%. Soczewki i odbłyśniki znacznie zwiększają koszt opraw.

Statecznik – istotny element oświetlenia przemysłowego

Każda oprawa oświetlenia przemysłowego LED zawiera statecznik, który stabilizuje oświetlenie zawieszone na dużych wysokościach. Dzięki temu instalacja oświetleniowa jest niezawodna i zdolna do pracy tak długo, jak pozwala na to okres żywotności wskazany przez producenta. Przy wyborze oświetlenia przemysłowego LED należy zwrócić uwagę na obecność funkcji podgrzewania świetlówek, która zwiększa żywotność żarówek w miejscach, gdzie światło jest często włączane i wyłączane.

Nowoczesne lampy LED fantastycznie sprawdzają się zarówno do dużych hali przemysłowych, w których odbywa się produkcja, jak i do pomieszczeń administracyjnych lub magazynów. Zaletą przemysłowego oświetlenia LED jest długi okres użytkowania, odporność na uszkodzenia oraz duża moc i energooszczędność. Do hal produkcyjnych najlepiej wybierać oświetlenie barwy neutralnej, które ułatwia dostrzeganie szczegółów.

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *