Podlewanie

Pompa do ogrodu – co warto wiedzieć?

Pompa do ogrodu - co warto wiedzieć
Pompa do ogrodu - co warto wiedzieć

Każdy, kto ma ogród, doskonale wie, jak przydatna jest odpowiednia pompa do ogrodu. Jeśli posiadasz oczko wodne, podlewasz rośliny lub z powodu zalania musisz wypompować wodę z pomieszczeń, powinieneś zastanowić się nad wyborem właściwego urządzenia.

Na co warto zwracać uwagę w trakcie zakupu i jaka pompa ogrodowa będzie właściwa?

Pompa do ogrodu – co warto wiedzieć

Natura nie zawsze zapewnia odpowiednie ilości wody roślinom w naszych ogrodach. Gdy deszcze występują regularnie, ogród jest odpowiednio nawodniony, jednak gdy opady nie występują regularnie, wówczas powinniśmy wziąć się sami za podlewanie. W tym przypadku niezbędnym urządzeniem okaże się pompa do ogrodu.

Regularne prace porządkowe i podlewanie są istotne szczególnie w trakcie upalnych dni. Dobrym, wygodnym wyborem i zarazem oszczędną alternatywą dla klasycznego podlewania przy użyciu węża ogrodowego mogą okazać się pompy zanurzeniowe. W tym momencie nasuwa się pytanie „jaka pompa do nawadniania ogrodu jest najlepsza”. Najpierw powinniśmy określić rodzaj źródła, z jakiego będzie pobierana woda do podlewania. Często będzie to woda z sieci wodociągowej, chociaż sporo osób preferuje inne źródła, np. rzeka, studnia, stawy, beczka lub zbiornik z wodą z deszczówki.

Osoby posiadające swoje studnie powinny skłaniać się ku pompie zatapialnej bądź zanurzeniowej, które muszą być w całości przykryte wodą podczas pracy. Tego rodzaje urządzenia świetnie sobie poradzą w trakcie podlewania naszego ogrodu. Urządzenia cechuje znakomita wydajność i moc silnika. Pompa zanurzeniowa do nawadniania może też posiadać więcej funkcji pracy, np. pracuje automatycznie albo manualnie.

W ogrodach często montuje się także systemy zraszaczy, które automatycznie, bez ingerencji człowieka, mogą podlewać nasz ogród, podczas gdy my zajmujemy się innymi czynnościami. W tej sytuacji wymagana będzie pompa do zraszaczy zasilająca je za pomocą węża ogrodniczego.

Jeśli natomiast jedynym źródłem wody na działce będzie studnia głębinowa, wówczas koniecznie trzeba zaopatrzyć się w hydrofor do podlewania ogrodu.

Jakościowe pompy ogrodowe znajdziesz na https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne,c9.html.

Pompy głębinowe, pompy powierzchniowe i pompy hydroforowe

Wybór pompy jest uzależniony od rodzaju zbiornika, z którego będziemy czerpać wodę i utrzymującego się w niej poziomu lustra wody.

Przy takim podejściu możemy podzielić pompy do wody na kilka rodzajów.

  • Pompa powierzchniowa, która bywa też nazywana nawierzchniową, znajduje wiele zastosowań w domach i ogrodach i stanowi ważny element systemu nawadniania ogrodu. Sprawdzi się w trakcie podlewania trawników, drzew i kwiatów. Pompy powierzchniowe w momencie uruchomienia nie wymagają zalania wodą, co sprawia, że możemy je stosować poza studnią lub innymi zbiornikami wodnymi.
  • Pompa głębinowa ma wiele zastosowań, jednak zazwyczaj z jej pomocą ze studni wierconych wydobywamy czystą, zimną wodę, stosowaną w ramach potrzeb gospodarstw domowych i rolnych. Na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html znajdziesz wiele modeli wysokiej klasy pomp pomp głębinowych w atrakcyjnych cenach. Urządzenia dostępne w ofercie charakteryzuje wydajność i solidność wykonania. Ich nabywcy będą mogli cieszyć się podwyższoną odpornością na piasek (urządzenia mają atesty higieniczne PZH), a ich poszczególne elementy zostały wykonane z materiałów, które są odporne na korozję. Dostępne pompy głębinowe różnią też inne parametry, w tym m.in maksymalna wydajność, wysokość podnoszenia oraz moc silnika. Innym istotnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest średnica pompy.
  • Hydrofory (sprawdź na https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html) są urządzeniami bardziej zaawansowanymi pod względem technologicznym i umożliwiają swoim posiadaczom na wykorzystywanie alternatywnych źródeł do zaopatrywania domu w wodę, zarówno w ogrodach, jak również w toalecie czy pralni. Praca urządzenia jest w pełni automatyczna. Pompa uruchamia się w momencie zapotrzebowania na wodę, a następnie wyłącza się. Wyświetlacz informacyjny pozwala na kontrolowanie najistotniejszych parametrów technicznych, takich jak ciśnienie i ilość pompowanej wody. Informuje też o problemach (np. gdy zbiornik z wodą jest pusty).
Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *