Teleskopowe ładowarki kołowe o kompaktowych rozmiarach wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie priorytetem nie jest duży udźwig czy maksymalna wysokość podnoszenia, lecz zwinność i szybkość pracy, często na niewielkiej przestrzeni. Wyjaśniamy, do jakich zadań w różnych branżach będą odpowiednie.
Teleskopowe ładowarki kołowe – branże i osprzęt
Ładowarki teleskopowe to nie tylko sprzęt budowlany. Maszyny te wykorzystuje się również w magazynach przemysłowych, rolnictwie i leśnictwie, przemyśle wydobywczym, drzewnym, a nawet lotnictwie. Również modele o kompaktowych rozmiarach są często bardzo wszechstronne. Oprócz łyżek można w nich bowiem zamontować taki osprzęt jak między innymi: widły, chwytaki, haki dźwigowe, wciągarki, kosze osobowe i platformy robocze oraz kosiarki i pługi.
Małe ładowarki teleskopowe w budownictwie, przemyśle i nie tylko
Teleskopowe ładowarki kołowe na budowach wykorzystuje się między innymi do transportu oraz podnoszenia prefabrykatów i elementów konstrukcyjnych na ograniczonej przestrzeni. Kompaktowe maszyny sprawdzą się szczególnie dobrze do palet z materiałami budowlanymi i mogą zastąpić podnośnik koszowy przy pracach montażowych na wysokości czy malowaniu elewacji.
Małe ładowarki teleskopowe często znajdują również zastosowanie w magazynach i zakładach przemysłowych. Znacząco ułatwią tam między innymi podnoszenie i transport ciężkich palet oraz załadunek i rozładunek.
Bywają też nieocenionym wsparciem w kamieniołomach i kopalniach – nie tylko przy pracach z materiałami sypkimi, lecz także przy konserwacji innych maszyn. Można je też zauważyć na lotniskach, gdzie z zamontowaną platformą służą serwisantom do szybkiego przeglądu samolotów.
Małe ładowarki teleskopowe w rolnictwie i leśnictwie
Ładowarki teleskopowe kołowe o kompaktowych wymiarach są coraz powszechniej wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. W przypadku niektórych prac będą bardziej wydajne i jednocześnie oszczędniejsze niż ciągnik, a do tego sprawdzą się świetnie w budynkach gospodarczych, gdzie jest mało miejsca.
Zakres prac, które mogą wykonywać te maszyny, dzięki różnemu osprzętowi, jest naprawdę duży i nie ogranicza się do przeładunku materiałów sypkich (np. płodów rolnych i paszy). Małe ładowarki teleskopowe umożliwią też podnoszenie bali słomy i siana, beczek z nawozem, elastycznych kontenerów i worków typu big-bag. Wspomagają także oczyszczanie terenu oraz sianie i uprawę gleby.
Maszyny wykorzystuje się również w leśnictwie i branży drzewnej. Będą przydatne choćby przy manipulowaniu pniami i długimi deskami oraz podczas obróbki drewna w tartaku.
Jakie są najpopularniejsze marki ładowarek teleskopowych i gdzie kupić używane maszyny?
Używane kołowe ładowarki teleskopowe można znaleźć na przykład w serwisie Mascus.pl. Na platformie nie brakuje przy tym modeli o kompaktowych rozmiarach. Wielu producentów oferuje nawet bardzo małe ładowarki teleskopowe o udźwigu maksymalnym do 2,5-3 ton oraz wysokości podnoszenia do 6 metrów. Warto wrócić uwagę choćby na:
- ładowarki teleskopowe Manitou (np. model MLT 625 i większe);
- ładowarki teleskopowe JCB (np. modele 520 i 526 i większe);
- ładowarki teleskopowe Merlo (np. model 27.6 i większe).
Artykuł sponsorowany