Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Listwy ścienne – na co zwrócić uwagę szukając tych idealnych?

Listwy ścienne – na co zwrócić uwagę szukając tych idealnych?
Listwy ścienne – na co zwrócić uwagę szukając tych idealnych?

Jednym z ciekawych form dekoracji przestrzeni wewnętrznych są listwy ścienne. Tego typu detale doskonale nadają się zarówno przy urządzaniu przestrzeni domowych, jak i komercyjnych. Co najważniejsze, ich wybór jest naprawdę duży, dlatego z powodzeniem dopasujemy je do każdego stylu wnętrza. Jaki dokładnie mamy wybór tego typu detali? I na co zwracać uwagę przy zakupie listew ściennych?

Listwy naścienne, czyli nowoczesna sztukateria

Wszelkiego rodzaju listwy naścienne można zaliczyć do nowoczesnej sztukaterii. Jest to co prawda jeden z najstarszych sposobów dekoracji, nie zmienia to jednak faktu, że nadal cieszący się olbrzymim uznaniem. A ze względu na zastosowanie innowacyjnych technologii produkcyjnych – dostępny praktycznie dla każdego. Dzisiaj można stworzyć przepiękną sztukaterię samemu i niezastąpione są tutaj listwy naścienne wykonane z trwałych, a przy tym lekkich i odpornych na wilgoć materiałów.

Listwy ścienne można bowiem układać w sposób tradycyjny, czyli na ścianie w postaci dekoracyjnych pasów, jaki tworzyć za ich pomocą ozdobne ramki, określane także jako okienka czy ekrany. Zastosowanie tego typu detali jest zatem duże. Czym dokładnie kierować się przy wyborze listew naściennych?

Budowa listew naściennych

Aktualnie większość producentów stawia na listwy naścienne wykonane z materiałów nadających się do zastosowania w każdych warunkach. Chodzi tutaj przede wszystkim o wilgoć. Dawniej często występował w tym przypadku problem – zwłaszcza w przypadku listew wykonanych z drewna – nie znosiły one zbyt dobrze nadmiaru wilgoci. Dlatego też nie zalecano ich montażu w kuchni czy łazience.

Poza tym listwy drewniane wymagały także systematycznej pielęgnacji i renowacji. Sam montaż takich listew, jeśli chcieliśmy uzyskać estetyczne efekty, również był dość sporym wyzwaniem. Problemy te zostały rozwiązane z momentem zastosowania do produkcji listew naściennych tworzyw sztucznych.

Dzisiaj producenci oferują listwy ścienne, które są:

 • trwałe
 • odporne na uszkodzenia mechaniczne
 • lekkie
 • odporne na wilgoć i pleśni
 • proste w montażu (montuje się je na klej)

Aktualnie najczęściej listwy naścienne produkowane są z nowoczesnych polimerów (np. PolyForce, DuroPolymer) lub polistyrenu o dużej gęstości.

Zastosowanie tego typu materiałów pozwala także na tworzenie skomplikowanych kształtów listew czy misternych zdobień. W ten sposób do wyboru mamy listwy naścienne o różnej konstrukcji, na przykład:

 • listwy ze specjalnymi profilami wewnętrznymi do maskowania przewodów
 • listwy z oświetleniem LED
 • listwy renowacyjne (nakładane na stare listwy)

Ponadto listwy różnią się swoją szerokością i grubością – jest zatem w czym wybierać. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru z możliwych?

Design listwy ściennej dopasowany do stylu aranżacji

Idealne listwy naścienne muszą w pełni pasować do aranżacji wnętrza. Biorąc pod uwagę, że dzisiaj praktycznie wszyscy czołowi producenci oferują listwy wykonane z tworzyw sztucznych, które są proste w montażu, trwałe i odporne na wilgoć, będą one nadawać się zarówno do salonu, sypialni, gabinetu, jak i łazienki czy kuchni. Najważniejszą zatem kwestią jest ich design oraz ewentualna funkcjonalność w postaci oświetlenia LED czy maskownicy przewodów. Przed wyborem konkretnej listwy musimy zatem ustalić jej:

 • przeznaczenie:
  • czy będzie tylko ozdobą
  • czy będzie również maskownicą
  • czy chcemy, aby pełniła również funkcję oświetlenia
 • design:
  • minimalistyczny (bez zbytnich zdobień)
  • z kunsztownymi zdobieniami (frezami lub ornamentami)
  • z budową schodkową (rozbudowana konstrukcja listyw)

Warto również przemyśleć kolor listwy. W standardzie znajdziemy najczęściej listwy białe, ewentualnie listwy czarne. W większości przypadków można je bez problemu pomalować farbami wodnymi, np. akwarelowymi, sylikonowymi czy lateksowymi.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *