Kwiaty ogrodowe

Kwiaty cebulowe – dlaczego warto je posadzić?

Kwiaty cebulowe - dlaczego warto je posadzić?
Kwiaty cebulowe - dlaczego warto je posadzić?

Maleńkie krokusy, które według słynnej poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „wyskakują z ziemi jak wiolinowe nuty”. Tulipany, które przyprawiły XVI-wieczną Europę o szaleństwo na swoim punkcie. Okazałe amarylisy, które fascynują wielkością i kolorami swych kwiatów. Rodzina kwiatów cebulowych to cała feeria gatunków, odmian i… osobowości.

Kwiaty cebulowe łączy to, że są bylinami z bulwą, grubym kłączem lub cebulką. Uprawia się je podobnie, a ich wieloletni cykl życia obejmuje również czas, kiedy odpoczywają pod postacią „cebuli”. Ich wspólną cechą jest też zachwyt, który budzą od wczesnej wiosny aż do późnego lata.

Do ogrodu, wazonu i doniczek

Kwiaty cebulowe efektownie prezentują się zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w doniczkach czy wazonach.

W ogrodach pojawiają się jako pierwsze oznaki wiosny. Po krokusach i śnieżyczkach przebiśniegach przychodzi czas na szafirki i popularne, lubiane tulipany. Choć trudno w to uwierzyć, w XVI wieku tulipany osiągały zawrotne ceny i cieszyć mogły się nimi jedynie najmożniejsi obywatele ówczesnej Europy. Nawet to, że tulipany nie pachną uważano za zaletę, wiążąc tę cechę z cnotą powściągliwości.

Zerknij także tutaj: portal dla kobiet

Współcześnie tulipany występują w tysiącach odmian, różniących się czasem kwitnienia, kształtem i barwami kielichów. Doświadczeni ogrodnicy potrafią tak zaplanować ich kwitnienie, by zdobiły ogród przez całą wiosnę. Tulipanowe kompozycje pięknie prezentują się w wazonach – nie tylko w Dzień Kobiet czy na wielkanocnym stole.

Kwiatem cebulowym, który lubi zarówno grządki, doniczki jak i flakony jest narcyz. Narcyzy występują w rozmaitych barwach – białej, żółtej, pomarańczowej. Ciekawostką jest, że żółte, bodaj najpopularniejsze narcyzy nazywamy żonkilami – francuskie słowo jonquille oznacza nic innego jak żółtego narcyza.

Gama kształtów, rozmiarów, barw i woni

Kwiaty cebulowe w zależności od gatunku mogą przybierać rozmaite rozmiary i kształty. Począwszy od niskich, sięgających 15 centymetrów krokusów, aż po ogromne lilie drzewiaste osiągające wysokość nawet 2,5 metra. Wielkością mogą różnić się też same kwiatostany – wystarczy porównać maleńkie kwiaty allium molly z potężnymi kwiatostanami amarylisów.

Kwiaty cebulowe występują we wszystkich możliwych barwach, również w postaci wielokolorowych okazów. Różnią się od siebie również intensywnością woni – o ile wspomniane wyżej tulipany nie pachną właściwie wcale, to już lilia drzewiasta charakteryzuje się upajającym zapachem.

Więcej odmian kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie internetowym cebule-kwiatowe.pl, który prowadzony jest przez firmę BENEX. Oferta sklepu obejmuje kwiaty cebulowe wiosenne oraz jesienne.   

Łatwo sadzić, prosto pielęgnować

Niekwestionowaną zaletą kwiatów cebulowych jest stosunkowo łatwe sadzenie i późniejsza pielęgnacja. W każdym przypadku warto jednak zapoznać się z preferencjami rośliny, co do stanowiska i rodzaju gleby. A także innych jej „zwyczajów”. Na przykład krokusy lubią ziemię ubogą w wapń i nasłonecznione, lub tylko lekko ocienione stanowiska.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych sprowadza się do podlewania i nawożenia. Nie trzeba martwić się też, że wiosenne wahania temperatur zniszczą uprawy. Niektóre gatunki odznaczają się naprawdę solidną odpornością na mrozy.

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Hortensja bukietowa: przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa to wdzięczna roślina, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Odpowiednie…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Jakie skrzynki na kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu i na balkon?

Marzysz o pięknym kwietniku w swoim ogrodzie? Chcesz zaaranżować balkon? Dowiedz się, jakie…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *