Kwiaty ogrodowe

Kwiaty cebulowe – dlaczego warto je posadzić?

Kwiaty cebulowe - dlaczego warto je posadzić?
Kwiaty cebulowe - dlaczego warto je posadzić?

Maleńkie krokusy, które według słynnej poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „wyskakują z ziemi jak wiolinowe nuty”. Tulipany, które przyprawiły XVI-wieczną Europę o szaleństwo na swoim punkcie. Okazałe amarylisy, które fascynują wielkością i kolorami swych kwiatów. Rodzina kwiatów cebulowych to cała feeria gatunków, odmian i… osobowości.

Kwiaty cebulowe łączy to, że są bylinami z bulwą, grubym kłączem lub cebulką. Uprawia się je podobnie, a ich wieloletni cykl życia obejmuje również czas, kiedy odpoczywają pod postacią „cebuli”. Ich wspólną cechą jest też zachwyt, który budzą od wczesnej wiosny aż do późnego lata.

Do ogrodu, wazonu i doniczek

Kwiaty cebulowe efektownie prezentują się zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w doniczkach czy wazonach.

W ogrodach pojawiają się jako pierwsze oznaki wiosny. Po krokusach i śnieżyczkach przebiśniegach przychodzi czas na szafirki i popularne, lubiane tulipany. Choć trudno w to uwierzyć, w XVI wieku tulipany osiągały zawrotne ceny i cieszyć mogły się nimi jedynie najmożniejsi obywatele ówczesnej Europy. Nawet to, że tulipany nie pachną uważano za zaletę, wiążąc tę cechę z cnotą powściągliwości.

Zerknij także tutaj: portal dla kobiet

Współcześnie tulipany występują w tysiącach odmian, różniących się czasem kwitnienia, kształtem i barwami kielichów. Doświadczeni ogrodnicy potrafią tak zaplanować ich kwitnienie, by zdobiły ogród przez całą wiosnę. Tulipanowe kompozycje pięknie prezentują się w wazonach – nie tylko w Dzień Kobiet czy na wielkanocnym stole.

Kwiatem cebulowym, który lubi zarówno grządki, doniczki jak i flakony jest narcyz. Narcyzy występują w rozmaitych barwach – białej, żółtej, pomarańczowej. Ciekawostką jest, że żółte, bodaj najpopularniejsze narcyzy nazywamy żonkilami – francuskie słowo jonquille oznacza nic innego jak żółtego narcyza.

Gama kształtów, rozmiarów, barw i woni

Kwiaty cebulowe w zależności od gatunku mogą przybierać rozmaite rozmiary i kształty. Począwszy od niskich, sięgających 15 centymetrów krokusów, aż po ogromne lilie drzewiaste osiągające wysokość nawet 2,5 metra. Wielkością mogą różnić się też same kwiatostany – wystarczy porównać maleńkie kwiaty allium molly z potężnymi kwiatostanami amarylisów.

Kwiaty cebulowe występują we wszystkich możliwych barwach, również w postaci wielokolorowych okazów. Różnią się od siebie również intensywnością woni – o ile wspomniane wyżej tulipany nie pachną właściwie wcale, to już lilia drzewiasta charakteryzuje się upajającym zapachem.

Więcej odmian kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie internetowym cebule-kwiatowe.pl, który prowadzony jest przez firmę BENEX. Oferta sklepu obejmuje kwiaty cebulowe wiosenne oraz jesienne.   

Łatwo sadzić, prosto pielęgnować

Niekwestionowaną zaletą kwiatów cebulowych jest stosunkowo łatwe sadzenie i późniejsza pielęgnacja. W każdym przypadku warto jednak zapoznać się z preferencjami rośliny, co do stanowiska i rodzaju gleby. A także innych jej „zwyczajów”. Na przykład krokusy lubią ziemię ubogą w wapń i nasłonecznione, lub tylko lekko ocienione stanowiska.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych sprowadza się do podlewania i nawożenia. Nie trzeba martwić się też, że wiosenne wahania temperatur zniszczą uprawy. Niektóre gatunki odznaczają się naprawdę solidną odpornością na mrozy.

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Jak uprawiać szałwię muszkatołową?

Szałwia muszkatołowa to szalenie wdzięczna i bardzo efektowna roślina ozdobna. Idealna do…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Z poradnika ogrodnika: kiedy sadzić liliowce?

Liliowce to jedne z najbardziej wdzięcznych i pięknych roślin wieloletnich. Jest to bylina…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Bratki – wyjątkowa ozdoba balkonu i ogrodu

Bratki to kwiaty, które możemy spotkać w wielu polskich ogrodach. W celach ozdobnych są one…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *