Zdarza Ci się zapomnieć o podlaniu roślin w twoim mieszkaniu? Albo zastanawiasz się co zrobić, żeby rośliny doniczkowe były nawodnione gdy wyjeżdżasz na urlop? W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się hydrożel. Co to takiego i jak można go stosować?
Magazyn wody dla roślin
Najprościej ujmując hydrożel jest dodatkiem do ziemi ogrodowej, który stanowi „magazyn” wody dla systemu korzeniowego rośliny. Struktura hydrożelu złożona z polimerów akrylowych, wykazuje zdolność do zatrzymywania wody, która wiązana jest w trwałe krople i stopniowo uwalniana do gleby. Preparat po wymieszaniu z glebą pochłania wodę pochodzącą z podlewania, opadów deszczu, rosy albo mgły i może zwiększyć swoją objętość nawet do 600 raz, a roślina pobiera do 90 % zgromadzonej w nich wody. Hydrożele lub inaczej agrożele sprzedawane są w postaci proszku lub granulatu w postaci przezroczystych kuleczek. Większość hydrożeli działa około 5 lat, jest biodegradowalna czyli ulega rozkładowi i przyjazna dla środowiska. Niekiedy można spotkać je w formie syntetycznej – takie hydrożele nadają się jedynie do kwiatów ozdobnych.
Kiedy i jak stosować hydrożel?
Hydrożel można stosować do uprawy roślin doniczkowych, w domu i na balkonie, a także w ogrodzie np. podczas sadzenia bylin, krzewów ozdobnych, drzew, a nawet gdy zakładamy trawnik. Hydrożele doskonale sprawdzą się w domowych ogródkach warzywnych lub sadach. Hydrożel najlepiej nadaje się do gleb lekkich, przepuszczalnych, które szybko tracą wilgoć.
Stosowanie hydrożelu na pewno nie sprawdzi się w przypadku uprawy sukulentów i kaktusów, które nie wymagają stałego dostępu do wody.
Najczęściej hydrożele znajdują zastosowanie w uprawie roślin doniczkowych, które są bardziej narażone na przesuszenie niż rośliny ogrodowe. Preparat stosujemy gdy sadzimy lub przesadzamy rośliny. Wówczas hydrożel mieszamy z ziemią i umieszczamy na głębokości, gdzie rozwija się system korzeniowy rośliny. Właściwości chłonne sprawiają, że hydrożel zwiększa objętość, dlatego w przypadku roślin doniczkowych, dobrze jest najpierw wymieszać go z podłożem i obficie nawodnić. W ten sposób unikniemy wypchnięcia rośliny do góry przez powiększający się polimer.
Zastosowanie hydrożelu na wierzch podłoża, albo wsypanie go zbyt głęboko nie przyniesie pożądanego efektu. Podobnie stanie się gdy umieścimy go zbyt nisko – woda nie dostanie się do korzeni.
Niezwykle istotne jest aby zastosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
Przez kilka dni po zastosowaniu hydrożelu konieczne jest obfite podlewanie, aby preparat wchłonął wodę – tylko wtedy spełni on swoja funkcję i będzie oddawał roślinom wodę. Gdy kulki hydrożelu napęcznieją, zmniejszamy częstotliwość podlewania.
Na rynku dostępne są nawozy z hydrożelem, które można stosować do uprawy roślin balkonowych takich jak surfinie i fuksje, a także storczyków.
5 powodów dla, których warto kupić hydrożel
- hydrożel jest aktywny w glebie przez 4-6 lat, a następnie ulega rozkładowi;
- zmniejsza potrzebę częstego podlewania roślin;
- rośliny są należycie nawodnione i zabezpieczone w razie suszy lub urlopu;
- pobudza system korzeniowy rośliny i zwiększa pulchność gleby;
- zapobiega wymywaniu nawozów oraz składników mineralnych.