Rośliny, nasiona, cebule

Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej?

Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej
Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej

Zastanawiasz się, jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej? Okazuje się, że triumfy święci przede wszystkim pszenica. Polscy rolnicy często decydują się również na uprawę rzepaku i jęczmienia.

Przewaga pszenicy i rzepaku od lat jest w Polsce niezmienna. W zestawieniach Głównego Urzędu Statystycznego zboża te co roku pojawiają się na pierwszych miejscach. W 2019 roku powierzchnia zasiewów zbóż dla pszenicy wyniosła aż 2,5 mln ha. To znaczna przewaga nad jęczmieniem z jego 1,0 mln ha. Sprzyjające warunki dla pszenicy sprawiły, że zbiory były w tym roku bardziej owocne, niż w poprzednim.

Pszenica ozima w Polsce

W kraju uprawia się to zboże z różnych grup. Do najwyżej plonujących w grupie A należą LG Ceramic oraz Venecja. Tymczasem w grupie B są to KWS Donovan i RGT Specjalist. Pszenica ozima należy do rodziny wielichlinowatych. Mimo licznych chorób, jakie mogą się na niej rozwijać, jest to jedno z najwyżej plonujących w Polsce zbóż. W przypadku jego uprawy szczególnie istotne są wymagania wodne, nawet od początku kwitnienia w przypadku niektórych odmian.

Rzepak w Polsce

W przypadku rzepaku można zaobserwować stopniowy wzrost ilości zasiewów. Jak podaje GUS, powierzchnia uprawy rzepaku w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 2%, co daje 860 tys. ha. Rzepak jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, której termin siewu przypada na pierwszą lub drugą połowę sierpnia, w zależności od terenu, na którym jest zasiewany. Kiełkowanie rzepaku następuje po 7 dniach od wysiewu. Ta roślina uprawna, stanowiąca najważniejsze w Polsce źródło oleju, może być atakowana przez wiele chorób, którym można zapobiec, stosując prewencyjnie preparaty, na przykład te z oferty Syngenta. Do najczęstszych schorzeń rzepaku należy kiła kapusty, czerń krzyżowych, czy też zgnilizna rzepakowa.

Uprawa zboża i innych roślin, niezależnie od gatunku, wymaga stosownej ochrony – nie tylko przed chorobami grzybowymi, ale również wyleganiem czy zachwaszczeniem. Warto w tym celu o zainwestować w stosowne środki, które skutecznie uwolnią od problemów.

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *