Rośliny, nasiona, cebule

Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej?

Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej
Jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej

Zastanawiasz się, jakich roślin uprawia się w Polsce najwięcej? Okazuje się, że triumfy święci przede wszystkim pszenica. Polscy rolnicy często decydują się również na uprawę rzepaku i jęczmienia.

Przewaga pszenicy i rzepaku od lat jest w Polsce niezmienna. W zestawieniach Głównego Urzędu Statystycznego zboża te co roku pojawiają się na pierwszych miejscach. W 2019 roku powierzchnia zasiewów zbóż dla pszenicy wyniosła aż 2,5 mln ha. To znaczna przewaga nad jęczmieniem z jego 1,0 mln ha. Sprzyjające warunki dla pszenicy sprawiły, że zbiory były w tym roku bardziej owocne, niż w poprzednim.

Pszenica ozima w Polsce

W kraju uprawia się to zboże z różnych grup. Do najwyżej plonujących w grupie A należą LG Ceramic oraz Venecja. Tymczasem w grupie B są to KWS Donovan i RGT Specjalist. Pszenica ozima należy do rodziny wielichlinowatych. Mimo licznych chorób, jakie mogą się na niej rozwijać, jest to jedno z najwyżej plonujących w Polsce zbóż. W przypadku jego uprawy szczególnie istotne są wymagania wodne, nawet od początku kwitnienia w przypadku niektórych odmian.

Rzepak w Polsce

W przypadku rzepaku można zaobserwować stopniowy wzrost ilości zasiewów. Jak podaje GUS, powierzchnia uprawy rzepaku w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 2%, co daje 860 tys. ha. Rzepak jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, której termin siewu przypada na pierwszą lub drugą połowę sierpnia, w zależności od terenu, na którym jest zasiewany. Kiełkowanie rzepaku następuje po 7 dniach od wysiewu. Ta roślina uprawna, stanowiąca najważniejsze w Polsce źródło oleju, może być atakowana przez wiele chorób, którym można zapobiec, stosując prewencyjnie preparaty, na przykład te z oferty Syngenta. Do najczęstszych schorzeń rzepaku należy kiła kapusty, czerń krzyżowych, czy też zgnilizna rzepakowa.

Uprawa zboża i innych roślin, niezależnie od gatunku, wymaga stosownej ochrony – nie tylko przed chorobami grzybowymi, ale również wyleganiem czy zachwaszczeniem. Warto w tym celu o zainwestować w stosowne środki, które skutecznie uwolnią od problemów.

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie z poliwęglanu 2022: popularne modele i ceny. Co kupić?

Szklarnie poliwęglanowe używane są dzisiaj zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie rosyjskie z poliwęglanu - estetyczne i łatwe w użytkowaniu

Gwałtowne zjawiska pogodowe, których w ostatnich latach nie brakuje, powodują spore straty także…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Jak samozapylać rośliny dyniowate?

Nie ma nic bardziej frustrującego dla ogrodnika niż posiadanie ładnych, dużych, zdrowych roślin…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *