Meble ogrodowe

Czy warto zakupić hamak? Sprawdzamy!

Czy warto zakupić hamak Sprawdzamy!
Czy warto zakupić hamak Sprawdzamy!

Jest czas na obowiązki, ale i na relaks, który powinien być tak zorganizowany, aby zapewnił jak najlepszą regenerację. Wiele osób nie wyobraża sobie odpoczynku bez hamaka. Czy to również dobre rozwiązanie w naszym przypadku? Sprawdzamy!

Hamaki ogrodowe są coraz bardziej popularne, uchodząc za naprawdę dobre rozwiązanie, ażeby się odprężyć. Gwarantuje to ich specyficzna, ale jednocześnie bardzo prosta konstrukcja, dzięki której odpoczywa całe ciało. Pamiętajmy jednak, aby przed kupnem zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, oceniając, czy hamak jest wygodny, ale również bezpieczny. 

Tradycyjny hamak ogrodowy Ala, wykonany z bawełny. fot. Ogrodosfera
Tradycyjny hamak ogrodowy Ala, wykonany z bawełny. fot. Ogrodosfera

Jakie są dostępne rodzaje hamaków?

Hamak, jaki jest, każdy widzi – składa się z materiału, czyli legowiska i sznurków do przymocowania, np. do drzew, ale też innych punktów. Faktycznie, konstrukcja hamaków tak w przeważającej części wygląda, ale jak się okazuje, do wyboru jest wiele różnych odmian hamaków. 

Jednym z popularniejszych jest hamak meksykański (nazywany też kolumbijskim), bardzo wielobarwny, który z powodzeniem można umieścić na stelażu. Model brazylijski przypomina zaś huśtawkę, ponieważ składa się na niego płachta materiału i drążek, dzięki jakiemu można powiesić hamak pod sufitem bądź drzewem. Poza wymienionymi dostępne są też inne odmiany: hamaki brazylijskie, z Nikaragui, Majów i turystyczne. Te ostatnie, mimo swojej nazwy – również świetnie sprawdzają się do wypoczynku w ogrodzie. Pamiętajmy jednocześnie, że hamaki występują także w wersji dwuosobowej. 

A może fotel hamakowy?

Fotel hamakowy przypomina tradycyjny hamak, jak możemy zobaczyć w sklepie Ogrodosfera, ale różni się tym, że praktycznie można się na nim zrelaksować w każdym miejscu, także w domu, nawet gdy niewiele w nim przestrzeni. Cenowo – podobnie jak w przypadku hamaków – można znaleźć coś dla siebie, warto jednak pamiętać, że zapłacimy więcej za odpowiednie mocowanie. Musi być wytrzymałe i właściwie przytwierdzone do sufitu.

Przykład fotela hamakowego Napoli, firmy Garden Point. fot. Ogrodosfera.pl
Przykład fotela hamakowego Napoli, firmy Garden Point. fot. Ogrodosfera.pl

Hamak – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

  • Najważniejsze to zadać sobie pytanie, po co go kupujemy, to znaczy, kto głównie będzie na nim wypoczywał. To ważne pod tym względem, że hamaki różnią się rozmiarem, w zależności od tego, czy są przeznaczone dla dorosłych, czy dla dzieci. W pierwszym przypadku ich długość nie powinna być mniejsza niż 3,5 metra, a optymalna szerokość to 1,3 metra. Dzieciom wystarczy oczywiście mniejszy rozmiar, a dokładnie 2,5-metra długości i 1,2 metra szerokości. 
  • Zwracajmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest hamak. Dość dużą popularnością cieszą się modele z płótna i wytrzymałej bawełny. Poza tym może to być też syntetyczny poliester (najczęściej dodawany do bawełny, aby ją wzmocnić), nylon (choć lekki, to jednocześnie bardzo mocny) oraz polipropylen. 
  • Równie ważne jest maksymalne obciążenie hamaka – dla jednoosobowego powinno wynosić maksymalnie 100 kg. Co istotne, hamak musi mieć gwarancję bezpieczeństwa, co jest szczególnie konieczne w przypadku modeli dla dzieci.

Przed kupnem zapoznajmy się też z opiniami zwolenników i przeciwników, gdyż w internecie znajdziemy różne argumenty “za” i “przeciw” w odniesieniu do tego, jak hamaki wpływają na nasze zdrowie. Najlepiej zaznajomić się z badaniami na ten temat, zyskując pewność, jak właściwie jest.

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Elegancja w każdym detalu: porcelanowa zastawa na każdą okazję

Elegancki stół wymaga specjalnej oprawy w postaci naczyń porcelanowych. Sprawdź, jak…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Modne zestawy mebli ogrodowych na sezon 2024

Sezon 2024 to czas, aby zadbać o wyjątkowy wygląd naszych ogrodów, łącząc przyrodę z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *