Oświetlenie

Jaka barwa światła sprzyja kwitnieniu roślin?

Jaka barwa światła sprzyja kwitnieniu roślin
Jaka barwa światła sprzyja kwitnieniu roślin

Uprawy roślin w warunkach kontrolowanych z wykorzystaniem sztucznego światła wymagają stosowania odpowiednich żarówek. Do procesu fotosyntezy niezbędna jest nie tylko duża ilość światła, znacznie większa od tej, jaką oferują typowe żarówki stosowane w oświetleniu domowym, ale i jego właściwe widmo – temperatura barwowa. Dlatego w uprawach typu growbox korzysta się z jednego z czterech dostępnych rodzajów oświetlania. Podstawą może być lampa HPS, MH, świetlówka CFL lub specjalny panel LED.

Temperatura barwy światła

Wybierając żarówkę do lampy sufitowej, kinkietu czy plafonu, zwykle kierujemy się jedynie jej mocą. Oświetlenie domowe najczęściej ma barwę białą neutralną, ale ten zakres widma światła nie jest odpowiedni dla rozwoju roślin, zwłaszcza w fazie kwitnienia. Dlatego w growboxach stosuje się oświetlenie specjalistyczne. Ciepła temperatura barwowa w granicach 2000 K emitowana m.in. przez popularne żarówki wyładowcze, w tym lampy HPS oznacza, że takie żarówki świecą na żółto, w kolorze wpadającym w pomarańcz. Zimna temperatura w granicach 5000 K oznacza, że żarówka świeci na chłodno biało, w delikatnym odcieniu błękitnym. Im niższa temperatura barwy światła, tym ciemniejszy kolor niebieski. Lampa HPS o temperaturze światła 2000 K jest odpowiednim wyborem na czas kwitnienia roślin, a o temperaturze 5000 K na czas jej wzrostu.

Uniwersalne lampy HPS Dual

Dla osób, które chcą zaoszczędzić, nie mają czasu lub ochoty na bawienie się w podmianę lamp HPS na MH w różnych fazach rozwoju uprawianych roślin, polecane są żarówki typu Dual. To uniwersalny sprzęt świecący w szerokim zakresie widma światła, odpowiedni na każdy etap wzrostu rośliny, od momentu kiełkowania, do kwitnienia. Takie żarówki łączą zalety tradycyjnych lamp sodowych i metalohalogenkowych emitujących światło o biało niebieskiej, zimnej barwie. Hybrydowa lampa HPS typu Dual zwykle wyposażona jest w podwójny jarznik. Jeden odpowiada za ciepłą, a drugi za zimną barwę światła. Dzięki temu takie lampy dostarczają światło w szerokim zakresie widma, zapewniając uprawianym roślinom energię niezbędną do wzrostu na każdym etapie ich rozwoju.

Barwą sprzyjającą kwitnieniu roślin, stosowaną w growboxach oraz profesjonalnych uprawach ogrodniczych jest światło ciepłe, wpadające w pomarańcz, typowe dla lamp sodowych. Temperatura takiego światła zwykle oscyluje w granicach 2000 K, co jest typowe dla żarówek HPS, czyli wysokoprężnych lamp sodowych. Alternatywą dla tego typu żarówek są lampy hybrydowe, łączące zalety lamp wyładowczych i metalohalogenkowych.

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *