Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła

Pompy ciepła to maszyny wymuszające przepływ powietrza z obszaru o niskiej temperaturze do strefy cieplejszej. Wykorzystuje się je do ogrzewania i chłodzenia domów oraz innych budynków. Stanowią one świetne rozwiązanie w przypadku obiektów o niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym. Przy wyborze odpowiedniej pompy należy jednak pamiętać o uwzględnieniu kilku czynników. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, czym kierować się podczas wyboru pompy ciepła!

Rodzaje dostępnych rozwiązań

Klasyfikacja pomp bazuje na źródle pobieranej energii. Każdy typ pompy wykorzystuje zewnętrzne źródło.

  • W przypadku maszyn powietrznych, wyróżnia się urządzenia transportujące ciepło do wewnątrz, oraz moduły, wymuszające przepływ cząstek o wyższej temperaturze do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą.
  • Urządzenia powietrzno-powietrzne pobierają ciepło i transportują je do przestrzeni domowej. Stanowią one najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Mechanizm ich działania jest taki sam jak w przypadku klimatyzatorów. Takie pompy umożliwiają jedynie ocieplenie domu, a nie jego chłodzenie. W przypadku ogrzewania podłogowego, warto wybrać wydajne moduły gruntowo-wodne (zamiast układów powietrzno-wodnych).
  • Pompy GHSP określane są często maszynami geotermalnymi. Źródłem ciepła w przypadku tego typu rozwiązań jest grunt. Maszyny te mają większą wydajność niż pompy powietrzne. Chcąc uzyskać najlepszą efektywność, warto zdecydować się na umieszczenie dolnego źródła ciepła w warstwie wody gruntowej.
  • Pompy WSHP różnią się od siebie rodzajem zewnętrznego zasilania. W sektorze tym dostępne są urządzenia elektryczne, gazowe oraz olejowe. Dobór odpowiedniego źródła pompy wodnej wpływa na ekonomiczność oraz efektywność rozwiązania. W przypadku silników gazowych, można zaoszczędzić nawet 50% środków wydawanych na utrzymanie tradycyjnej pompy. Zasilanie stanowi również najbardziej ekologiczne rozwiązanie.

Warto przeczytać także: Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie

Kieruj się własnymi potrzebami

Decydując się na montaż konkretnego układu, warto wziąć pod uwagę względy finansowe. Tradycyjne pompy cieplne są bowiem tanie w montażu, jednak będą one generować większe koszty niż wodne urządzenia, bazujące na silniku LPG. Duże znaczenie mają również kwestie ekologiczne. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto wziąć pod uwagę także współczynnik COP, określający stosunek efektu do nakładu. Należy jednak pamiętać, że parametr ten zależy od wielu czynników – temperatury zewnętrznej oraz temperatury zasilania, współpracującej z pompą instalacji. Bazowanie na COP nie zawsze gwarantuje więc uzyskanie miarodajnych informacji.

Przy wyborze urządzenia cieplnego należy wziąć pod uwagę nie tylko jego parametry, ale i charakterystykę samego obiektu. Warto również pamiętać, by zdecydować się na zakup modułu od sprawdzonego producenta. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej  https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *