Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie

Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie
Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie

Pompy ciepła są obecnie uważane za jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych, które do tej pory bazowały na paliwach kopalnianych i stałych. Takich jak węgiel, ekogroszek, pellet czy drewno. Jest to alternatywa niezwykle ekologiczna i ekonomiczna pod względem eksploatacyjnym. Jak to wszystko wygląda jednak od strony kosztów? Jakie mamy rodzaje pomp ciepła i jakie można spotkać opinie na ich temat?

Pompa ciepła rodzaje i działanie

Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i znana już od bardzo dawna. U swojej podstawy są to urządzenia działające na tej samej zasadzie co tradycyjne chłodziarki. Mamy tutaj do czynienia z układem bazującym na parowym obiegu napędzanym z reguły za pomocą sprężarek. Znana wszystkim klimatyzacja to także pod względem konstrukcyjnym pompa ciepła.

Warto zaznaczyć, że na rynku znaleźć można klimatyzatory rewersyjne, które latem chłodzą, a zimą grzeją. Pompy ciepła powietrze-powietrze typu split to praktycznie to samo co klimatyzatory. W nowoczesnych obiektach, takich jak biurowce czy galerie handlowe mamy do czynienia właśnie z tego typu systemem ogrzewania i chłodzenia.

Przy czym pompy ciepła powietrze-powietrze to tylko jeden z kilku typów urządzeń, jakie są stosowane do ogrzewania/chłodzenia budynków. Do popularnych typów urządzeń należą też pompy ciepła powietrze-woda (niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe) oraz pompy ciepła gruntowe.

Pompy ciepła koszty i opinie

Koszty pompy ciepła zależą od wielu czynników i w poszczególnych sytuacjach mogą się one sporo od siebie różnić. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją obecnie atrakcyjne dofinansowania dla nowych instalacji tego typu urządzeń. W Warszawie jest np. program Zlikwiduj kopciucha (zob. więcej na Pompy ciepła Warszawa). A ile faktycznie kosztuje pompa ciepła?

Sprawdź także: Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

O tym, ile realnie wynosi koszt pompy ciepła, dowiedzieć się można z indywidualnej wyceny. Bierze ona pod uwagę przede wszystkim jej moc i rodzaj, powiązane z kolei z rejonem geograficznym, na którym będzie wykorzystywana pompa ciepła, kubaturą ogrzewanego obiektu oraz jego termoizolacją (zob. Pompy ciepła Olsztyn). Co się w tym koszcie zawiera?

W koszt pompy ciepła wchodzi zarówno urządzenie, które w zależności od zaawansowania technicznego i funkcjonalności może być tańsze lub droższe, jak i jego montaż. I w tym przypadku ceny mogą być różne w zależności od typu instalacji. Przykładowo tańsze będą pompy ciepła typu powietrze-powietrze i powietrze-woda, natomiast dużo droższe są pompy gruntowe.

Co do opinii, to praktycznie nie ma osób, które żałowałyby zainstalowania pompy ciepła. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne i oszczędne, ale także wygodne. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. I nie generują bałaganu, tak, jak kominki czy piece na paliwa stałe.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *