Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie

Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie
Jak działa pompa ciepła? Koszt, rodzaj, opinie

Pompy ciepła są obecnie uważane za jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych, które do tej pory bazowały na paliwach kopalnianych i stałych. Takich jak węgiel, ekogroszek, pellet czy drewno. Jest to alternatywa niezwykle ekologiczna i ekonomiczna pod względem eksploatacyjnym. Jak to wszystko wygląda jednak od strony kosztów? Jakie mamy rodzaje pomp ciepła i jakie można spotkać opinie na ich temat?

Pompa ciepła rodzaje i działanie

Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i znana już od bardzo dawna. U swojej podstawy są to urządzenia działające na tej samej zasadzie co tradycyjne chłodziarki. Mamy tutaj do czynienia z układem bazującym na parowym obiegu napędzanym z reguły za pomocą sprężarek. Znana wszystkim klimatyzacja to także pod względem konstrukcyjnym pompa ciepła.

Warto zaznaczyć, że na rynku znaleźć można klimatyzatory rewersyjne, które latem chłodzą, a zimą grzeją. Pompy ciepła powietrze-powietrze typu split to praktycznie to samo co klimatyzatory. W nowoczesnych obiektach, takich jak biurowce czy galerie handlowe mamy do czynienia właśnie z tego typu systemem ogrzewania i chłodzenia.

Przy czym pompy ciepła powietrze-powietrze to tylko jeden z kilku typów urządzeń, jakie są stosowane do ogrzewania/chłodzenia budynków. Do popularnych typów urządzeń należą też pompy ciepła powietrze-woda (niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe) oraz pompy ciepła gruntowe.

Pompy ciepła koszty i opinie

Koszty pompy ciepła zależą od wielu czynników i w poszczególnych sytuacjach mogą się one sporo od siebie różnić. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją obecnie atrakcyjne dofinansowania dla nowych instalacji tego typu urządzeń. W Warszawie jest np. program Zlikwiduj kopciucha (zob. więcej na Pompy ciepła Warszawa). A ile faktycznie kosztuje pompa ciepła?

Sprawdź także: Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

O tym, ile realnie wynosi koszt pompy ciepła, dowiedzieć się można z indywidualnej wyceny. Bierze ona pod uwagę przede wszystkim jej moc i rodzaj, powiązane z kolei z rejonem geograficznym, na którym będzie wykorzystywana pompa ciepła, kubaturą ogrzewanego obiektu oraz jego termoizolacją (zob. Pompy ciepła Olsztyn). Co się w tym koszcie zawiera?

W koszt pompy ciepła wchodzi zarówno urządzenie, które w zależności od zaawansowania technicznego i funkcjonalności może być tańsze lub droższe, jak i jego montaż. I w tym przypadku ceny mogą być różne w zależności od typu instalacji. Przykładowo tańsze będą pompy ciepła typu powietrze-powietrze i powietrze-woda, natomiast dużo droższe są pompy gruntowe.

Co do opinii, to praktycznie nie ma osób, które żałowałyby zainstalowania pompy ciepła. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne i oszczędne, ale także wygodne. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. I nie generują bałaganu, tak, jak kominki czy piece na paliwa stałe.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wózek ogrodowy: przegląd najlepszych modeli

Prace ogrodowe wymagają zastosowania dodatkowych akcesoriów, dzięki którym można szybciej…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Bezpieczeństwo podczas prac remontowych - najważniejsze cechy dobrej drabiny

Bezpieczeństwo prac remontowych w dużym stopniu uzależnione jest od korzystania z odpowiednich…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Agregaty prądotwórcze – jaki wybrać?

Agregaty prądotwórcze są kluczowym elementem wielu przedsięwzięć – od domowych projektów po…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *