Pergola to sposób na stworzenie przytulnego tarasu, z którego nie trzeba uciekać przy pierwszych kroplach deszczu albo silnym słońcu. Zadaszenie wykonane z wysokiej jakości tkaniny ozdobnej lub aluminiowych paneli nazywanych lamelami gwarantuje wygodne korzystanie z ogrodu bez względu na pogodę. Jak wybrać własną przydomową pergolę? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej konstrukcję i materiał zadaszenia.
Z czego wykonana jest konstrukcja pergoli?
Pergole stoją na czterech stabilnych, wąskich i wysokich nogach, które utrzymują ciężar całego zadaszenia. Elementy konstrukcyjne pergoli wykonywane są głównie z aluminium i stali nierdzewnej. Materiały te są bardzo trwałe, potrafią zapewnić konstrukcji niezbędną stabilność, a także są odporne na warunki atmosferyczne, w tym deszcze i wilgoć. Elementy te często są malowane proszkowo, co dodatkowo chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Podczas takiego malowania konstrukcja pergoli może przybrać dowolny kolor z palety oferowanej przez producenta, co warto wykorzystać, projektując zadaszenie pasujące do własnego ogrodu.
Konstrukcja pergoli różni się w zależności od tego, czy jest to model wolnostojący, czy może przyścienny. Pergole przyścienne cieszą się dużym zainteresowaniem – świetnie sprawdzają się jako zadaszenie tarasu albo nawet restauracyjnego ogródka z kilkoma stolikami dla gości. Modele wolnostojące natomiast to doskonały wybór do ogrodu, w którym chce się stworzyć nowoczesną wersję altany.
Zadaszenie pergoli – z czego można wybierać?
Pergole dzieli się głównie na modele tkaninowe, w których poszycie dachu wykonane jest z jednolitego kawałka wodoodpornej tkaniny, oraz lamelowe, gdzie tkaninę zastępują aluminiowe panele zwane lamelami, możliwe do ustawienia pod różnym kątem. Wybór pomiędzy pergolami tkaninowymi a lamelowymi jest w dużej mierze kwestią preferencji – oba rozwiązania cieszą się bardzo dobrą opinią, są niezawodne i potrafią naprawdę zjawiskowo wyglądać w przydomowym ogrodzie.
Najwięcej pytań odnośnie różnic pomiędzy pergolami tkaninowymi a lamelowymi odnosi się do ich odporności na trudne warunki atmosferyczne. Lamele można ustawić w pozycji zamkniętej za pomocą elektronicznego pilota i cały dach staje się natychmiast wodoodporny. Lamelowe pergole dodatkowo wyposażane są w system odprowadzania wody deszczowej płynący wewnątrz konstrukcji. Modele tkaninowe, na przykład przepiękne pergole rzymskie na pergole.pl, także korzystają z podobnych systemów odprowadzania wody. Tkaniny poszycia dachowego są wodoodporne i odpowiednio pochylone, aby woda nie zatrzymywała się w jej zagłębieniach.