Meble ogrodowe

Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe – rodzaje materiałów w systemach osłonowych na taras

Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe – rodzaje materiałów w systemach osłonowych na taras
Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe – rodzaje materiałów w systemach osłonowych na taras

Pergola to sposób na stworzenie przytulnego tarasu, z którego nie trzeba uciekać przy pierwszych kroplach deszczu albo silnym słońcu. Zadaszenie wykonane z wysokiej jakości tkaniny ozdobnej lub aluminiowych paneli nazywanych lamelami gwarantuje wygodne korzystanie z ogrodu bez względu na pogodę. Jak wybrać własną przydomową pergolę? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej konstrukcję i materiał zadaszenia.

Z czego wykonana jest konstrukcja pergoli?

Pergole stoją na czterech stabilnych, wąskich i wysokich nogach, które utrzymują ciężar całego zadaszenia. Elementy konstrukcyjne pergoli wykonywane są głównie z aluminium i stali nierdzewnej. Materiały te są bardzo trwałe, potrafią zapewnić konstrukcji niezbędną stabilność, a także są odporne na warunki atmosferyczne, w tym deszcze i wilgoć. Elementy te często są malowane proszkowo, co dodatkowo chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Podczas takiego malowania konstrukcja pergoli może przybrać dowolny kolor z palety oferowanej przez producenta, co warto wykorzystać, projektując zadaszenie pasujące do własnego ogrodu.

Konstrukcja pergoli różni się w zależności od tego, czy jest to model wolnostojący, czy może przyścienny. Pergole przyścienne cieszą się dużym zainteresowaniem – świetnie sprawdzają się jako zadaszenie tarasu albo nawet restauracyjnego ogródka z kilkoma stolikami dla gości. Modele wolnostojące natomiast to doskonały wybór do ogrodu, w którym chce się stworzyć nowoczesną wersję altany.

Zadaszenie pergoli – z czego można wybierać?

Pergole dzieli się głównie na modele tkaninowe, w których poszycie dachu wykonane jest z jednolitego kawałka wodoodpornej tkaniny, oraz lamelowe, gdzie tkaninę zastępują aluminiowe panele zwane lamelami, możliwe do ustawienia pod różnym kątem. Wybór pomiędzy pergolami tkaninowymi a lamelowymi jest w dużej mierze kwestią preferencji – oba rozwiązania cieszą się bardzo dobrą opinią, są niezawodne i potrafią naprawdę zjawiskowo wyglądać w przydomowym ogrodzie.

Najwięcej pytań odnośnie różnic pomiędzy pergolami tkaninowymi a lamelowymi odnosi się do ich odporności na trudne warunki atmosferyczne. Lamele można ustawić w pozycji zamkniętej za pomocą elektronicznego pilota i cały dach staje się natychmiast wodoodporny. Lamelowe pergole dodatkowo wyposażane są w system odprowadzania wody deszczowej płynący wewnątrz konstrukcji. Modele tkaninowe, na przykład przepiękne pergole rzymskie na pergole.pl, także korzystają z podobnych systemów odprowadzania wody. Tkaniny poszycia dachowego są wodoodporne i odpowiednio pochylone, aby woda nie zatrzymywała się w jej zagłębieniach.

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Ławki i sofy ogrodowe: przewodnik po wyborze i konserwacji

Zastanawiasz się, jakie meble do ogrodu wybrać? Zależy Ci na trwałych i praktycznych…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed jesienną pogodą?

Jesień to piękny czas, pełen kolorów i spadających liści. Jednak dla naszych mebli ogrodowych…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Jakie meble ogrodowe sprawdzą się najlepiej? Poradnik

Coraz wyższe temperatury na zewnątrz sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *